Jak wybrać idealny tatuaż?

Tylko dziara dzieli Cię od bycia cool? OK, ale tatuaż to nie kolczyk lub nowa fryzura, a decyzja o jego wykonaniu będzie miała konkretne, trudno usuwalne skutki. Zanim wejdziesz w ciemny korytarz studia tatuażu, zrób mały research - zacznij go tutaj.

Todor Rusinov 2014/shutterstock.com
fot. Todor Rusinov 2014/shutterstock.com

Widzisz już go oczami wyobraźni. Zrzucasz T-shirt na plaży w pierwszych dniach wakacji, a on działa jak magnes na kobiety. Wszystko, co musisz zrobić, to udać się do najbliższego salonu i wydziarać na plecach swoje imię po hebrajsku lub staroangielsku. Wspaniale, no nie? Teraz trochę ochłoń.

Tatuaż to spore zobowiązanie - coś jak ślub albo decyzja, że czas na dziecko. Musisz być pewien na sto procent. Przeczytaj odpowiedzi na kluczowe pytania, które powinieneś sobie zadać, zanim igła dotknie Twojej skóry.

Ile kosztuje dobry tatuaż?

Pierwsza sprawa - jeżeli chcesz mieć fajny i dobry jakościowo tatuaż, nie oszczędzaj. Koszt nie powinien być tutaj kluczowym czynnikiem. Tatuaż będzie z Tobą przez resztę życia, więc czy warto ryzykować słabą jakość dla stówy czy dwóch w portfelu?

Większość dobrych tatuażystów pobiera opłatę za godzinę pracy i nie licz na to, że będą się szczególnie spieszyć. Pewnie, możesz negocjować. Małe tatuaże mogą zostać ukończone nawet w ciągu 2-godzinnej sesji. Średnie i większe – bardziej skomplikowane – będą wymagały kolejnych spotkań w salonie.

Gdzie go umieścić?

Tatuaż na łydce i tatuaż na szyi będzie różnił kolejny ważny czynnik. Chodzi o bolesność wykonania. Ona także wpłynie na Twoją decyzję, gdzie ulokować tatuaż. Tak właściwie, to gdziekolwiek byś go nie umieścił, przyjemne to raczej nie będzie. Warto pamiętać jednak, że kilka godzin bólu daje Ci pamiątkę na całe życie.

Kolejna sprawa to owłosienie. Specjaliści mówią, że nawet kilka włosków może w znaczny sposób umniejszyć jakość i zepsuć wygląd tatuażu. Poprzez depilację danego obszaru uzyskasz świeży wygląd skóry i lepszą widoczność Twojego wymarzonego dzieła.

Jeden z tatuażystów opowiada nam, jak wielokrotnie w swojej karierze spotykał motocyklistów z wydepilowanymi rękami. Nawet Ci stuprocentowo męscy goście chcą być pewni, że ta cała kasa, którą wydają na tatuaż, jest warta finalnego efektu. Jeśli nie chcesz regularnie usuwać owłosienia z miejsca, w którym masz tatuaż, wybierz taką część ciała, na której włosów masz najmniej lub wcale.

Weźmy też pod uwagę fakt, że tatuaż to zobowiązanie. Pamiętaj o etykiecie obowiązującej w miejscu Twojej pracy i generalnie akceptowalnym poczuciu estetyki. Generalna uwaga: tatuaż u facetów fajnie wygląda na klatce piersiowej i ramionach, na plecach, szczególnie jeśli będzie prezentował się jak mała pieczątka na tej wielkiej połaci skóry (przykładasz się do treningu pleców, prawda?) – raczej nieszczególnie.

Jak duży i jaki kolor?

Tatuaże wyglądają świetnie, lecz nie na każdym. Wyjątkowo jasny odcień skóry będzie idealnym "podkładem" pod dziarę. Tatuaż długo będzie wyglądał solidnie i świeżo. Jasna skóra sprzyja umieszczaniu na niej tatuaży zarówno kolorowych, jak i czarno-szarych.

Przy ciemniejszej skórze najlepiej prezentuje się tatuaż czarno-szary - kolory będą stłumione i tatuaż nie będzie tak wyraźny. Warto dodać, że to właśnie tatuaż czarno-szary jest najczęściej wybieraną opcją. Taka dziara jest bardziej trwała i, patrząc z perspektywy czasu, odpowiednia. Zdarza się bowiem, że słońce i inne czynniki powodują zmiany w strukturze tatuaży kolorowych. Czy warto ryzykować?

Skąd wziąć pomysł?

Pamiętaj o jednej rzeczy. Ktokolwiek zobaczy Twój tatuaż, zapyta: "Co on oznacza?". Dlatego lepiej nie przychodź do studia z obrazkiem i prostym żądaniem, żeby wyglądał świetnie na Twoim ciele. Lepiej, aby za tatuażem kryła się jakaś idea, aby miał on dla Ciebie jakieś większe znaczenie niż tylko zwykła ozdoba. Inaczej mówiąc, dobrze przemyśl, co chcesz sobie umieścić na skórze.

Mając wyobrażenie finalnego efektu, możesz współpracować z tatuażystą i uzyskać coś naprawdę fajnego. Pamiętaj, że jemu też zależy, aby z jego salonu wyszedł kolejny zadowolony klient. Co do samej treści… Niech to nie będzie imię Twojej dziewczyny na całej szerokości pleców.

Co zrobić, jeśli tatuaż mi się nie spodoba?

Tatuaż to nie kolczyk i musisz o tym pamiętać, decydując się na trwałe ozdobienie Twojego ciała. Jeśli żałujesz, że sprezentowałeś sobie dziarę, pamiętaj, że to nie koniec świata. Każda sytuacja jest inna, ale w większości przypadków istotne jest, aby dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nowości na swoim ciele.

Może stać się tak, że za pół roku tatuaż stanie się częścią Ciebie i przywykniesz do niego, a nawet go polubisz. Najważniejsza rzecz, przed podjęciem decyzji o zrobieniu tatuażu, to rozeznanie w temacie. Znajdź artystę, którego prace są najbardziej zbliżone stylowo do Twoich oczekiwań. Następnie sprawdź opinie o nim w sieci i obejrzyj całe portfolio. Nie spiesz się. Daj sobie czas, aby sprawdzić, czy zapał nie przeszedł.

MH

Zobacz również:
REKLAMA