Jak się ubrać na wesele?

Z ubraniem się na ślub i wesele zawsze jest problem – niby ma być galowo, a jednak nie zawsze wieczorowo. Z jednej strony chcemy podkreślić doniosłość chwili, z drugiej świetnie bawić się do białego rana. Radzimy, co na siebie ubrać, w zależności od okoliczności i miejsca uroczystości.

garnitury na wesele Krzysztof Opaliński
fot. Krzysztof Opaliński

Wesele w lokalu - czarny garnitur

Najczęściej oznacza przyjęcie po g. 18, czyli czarny garnitur. Czerń jest uważana za najbardziej formalny kolor zarezerwowany wyłącznie na wieczór, bo niekorzystnie wygląda w dziennym świetle i odbiera zdrowy koloryt skórze twarzy.

Przed 18 możesz założyć czarne ubranie tylko na pogrzeb. W sztucznym świetle czerń prezentuje się bardzo okazale.

Nie musisz do czarnego garnituru zakładać białej koszuli – monochromatyczny zestaw z szarą koszulą i czarnym krawatem jest bardzo na czasie. Zwłaszcza gdy garnitur ma fakturę i możesz założyć do niego mięsisty, dzianinowy krawat.

Jak się ubrać na wesele? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Przyjęcie w ogrodzie - granatowy garnitur 

Skoro impreza jest w ogrodzie, to najprawdopodobniej zaczyna się wczesnym letnim popołudniem, kiedy słońce jest w zenicie. Nawet nie myśl o czarnym garniturze – będziesz wyglądał, jakbyś uciekł z zupełnie innej imprezy.

Ciemnoniebieskie ubranie będzie na taką okazję idealne – w niebieskim wyglądają dobrze wszyscy faceci, bez względu na wiek i kolor włosów. Na dodatek możesz założyć do takiego ubrania ciemnobrązowe buty, by otrzymać zestaw, który jest i elegancki, i trendy.

 

Jak się ubrać na wesele? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Uroczysta wieczorna gala - wieczorowy garnitur lub smoking

Na zaproszeniu było napisane, że obowiązują stroje wieczorowe. To najczęściej oznacza wieczorowy garnitur. Chyba że napisano tam „Black tie” lub „Dark suit” – wówczas musisz założyć smoking, i to nie z krawatem, lecz z muszką.

Wieczorowy garnitur powinien być uszyty z lśniącego czarnego materiału, bo taki kolor i połysk najlepiej prezentują się w wieczornym świetle. Materiał ma być gładki lub mieć bardzo delikatną fakturę – wszelkie pasy są zakazane.

Do tego koszula na spinki, gładki, jedwabny krawat i wyglancowane, czarne buty typu oxford. Do smokingu powinieneś założyć lakierki na cienkiej podeszwie i muchę. Pas możesz sobie darować.

 

Jak się ubrać na wesele? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ślub kumpla w rodzinnym mieście - szary garnitur

Pewnie, że jesteś dumny, czujesz doniosłość chwili i wzrok wszystkich ciotek wbity w Twoje skarpety, ale z panem młodym zjedliście niejedną beczkę soli i chcesz mu pokazać, że jesteś tu dla niego, a on zawsze może na Ciebie liczyć.

Ciemnoszary garnitur jest wystarczająco formalny na taką imprezę, więc nie wymaga białej koszuli. Na dodatek świetnie łączy się ze wszystkimi innymi kolorami.

Tak modne teraz skarpetki w paski będą okiem puszczonym w stronę kumpla. Jednej rzeczy nie wolno Ci zrobić: założyć na oficjalną imprezę brązowego garnituru.

W pracy raczej też unikaj tego koloru. Jak podkreśla ambasador Pietkiewicz w swoim „Protokole dyplomatycznym”, brąz był niegdyś kolorem zarezerwowanym dla służby, dlatego nikt nie traktował osób ubranych na brązowo z respektem.

 

Jak się ubrać na wesele? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Drink z okazji ślubu w biurze - smokingowa marynarka do dżinsów

Smokingowa marynarka do dżinsów, i do tego jeszcze mucha? Rewelacyjny zestaw na złożenie gratulacji koledze z pracy. Będziesz wystarczająco elegancki, żeby szczerze potraktował Twoje życzenia, ale odpowiednio zdystansowany do towarzystwa i okazji.

Mucha ma kolor jaśniejszego deseniu na tkaninie marynarki, więc mimo ekstrawagancji wszystkie reguły eleganckiego stroju zostały zachowane.

Swoją drogą, smokingowa marynarka uratuje Cię w niejednej sytuacji – ma piękną, żakardową fakturę i lśniący, szalowy kołnierz, więc z eleganckimi spodniami ze lśniącej wełny lub flaneli da radę nawet na uroczystych przyjęciach.

 

Jak się ubrać na wesele? shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Impreza dla znajomych - błękitny garnitur slim fit 

Tu nie obowiązują żadne reguły dress codu, tylko dobra zabawa. Dlatego włoski garnitur w najmodniejszym teraz błękitnym kolorze to strzał w dziesiątkę.

O ile mistrzowie londyńskiego Savile Row na pierwszym miejscu stawiają tradycję i znajomość reguł, to dla Włochów liczy się przede wszystkim komfort i piękno stroju.

Taki garnitur jest zwykle mocno taliowany, pachy podcięte są nieco wyżej, a klapy skrojone tak, by w zależności od wzrostu właściciela wydłużyć lub skrócić tors.

Nogawki zawsze są wąskie i dużo krótsze od tradycyjnych. Do tego mokasyny z miękkiego zamszu – i wszystkie kandydatki na druhny są Twoje.

MH 10/14  

 

REKLAMA