Jak się ubrać na randkę?

Przekopaliśmy się przez dziesiątki specjalistycznych badań, przejrzeliśmy sterty katalogów mody, poradziliśmy się najlepszych stylistów. Rezultaty? Osiem naukowo potwierdzonych zasad uwodzenia kobiet, nie tylko na pierwszej randce.

Kate Powers (Rodale Images)
fot. Kate Powers

Zasada nr 1: Przyciągnij ją zapachem

Kobiety mają o wiele lepszy zmysł węchu niż my, jest on wrażliwszy i potrafi rozróżnić więcej nut zapachowych.

"Zwłaszcza w środku cyklu menstruacyjnego, kiedy to estrogeny (żeńskie hormony) osiągają swój najwyższy poziom, to zapach często decyduje, który mężczyzna wydaje się kobiecie bardziej atrakcyjny" - twierdzi Helen Fisher, profesor antropologii na Rutgers University i autorka bestselleru "Dlaczego kochamy". Zapach jest dla kobiety sygnałem rozpoznawczym, dlatego dobre, ale dyskretne perfumy to najlepszy sposób, by zwrócić na siebie uwagę.

Rada Men's Health: Większość kobiet lubi naturalny zapach zwierzęcej skóry - to atawizm. Jeżeli na randkę włożysz skórzaną kurtkę lub marynarkę - wzbudzisz w niej zwierzęcy instynkt.

Zasada nr 2: Zrzuć barwy ochronne

"Kobiety mają lepsze wyczucie koloru i lepszą pamięć kolorystyczną - twierdzi prof. Fisher. - Od razu zauważą, że coś do siebie nie pasuje, ale też od razu zwrócą uwagę na ciekawy kolor". Zdecydowane barwy wzbudzają pożądanie i wskazują na interesującą osobowość właściciela.

Rada Men's Health nr 1: Nie bój się różu - byleby nie był cukierkowy a' la świnka Piggy, tylko jakby zabrudzony, nieco przydymiony. Kobietom róż kojarzy się z intymnością i wrażliwością, poza tym jest modny.

Rada Men's Health nr 2: Masz gdzieś taką modę i uważasz róż za zdecydowanie niemęski kolor? Wybierz fioletowy! Łączy w sobie delikatność różu i męskość granatu. Każda kobieta zwróci na niego uwagę.

Rada Men's Health nr 3: Lubisz sportowy styl - postaw na pomarańcz. To jeden z tych kolorów, które rozsadza energia. Podkreślisz nim swój aktywny tryb życia.

Lekcja Stylu MH: stroje wieczorowe Mayer George 2015/shutterstock
fot. Mayer George 2015/shutterstock

Zasada nr 3: Zachowaj proporcje

Duże oczy, duże usta, mały nos - to rzeczy najczęściej wymieniane przy ocenie urody kobiecej twarzy. Męska uroda nie podlega tym samym kryteriom. Okazuje się, że to, czy jesteś oceniany jako przystojny, czy nie, zależy przede wszystkim od symetrii Twojej twarzy.

Według "Atlas of Human Sexual Behavior", mężczyźni z symetryczną twarzą szybciej zaciągają kobiety do łóżka, mają więcej seksualnych partnerek i - uwaga! - gwarantują im więcej orgazmów. Co prawda nie możesz zmienić swojej twarzy (chyba że zdecydujesz się na interwencję chirurga), ale możesz zastosować parę sztuczek.

Rada Men's Health: Noś koszule z długim kołnierzykiem. Jego równoległe wyraźne końce będą nadawały połówkom twarzy bardziej symetryczny wygląd. Krawat wiąż tak, by wyglądał jak idealny trójkąt równoboczny. Jeżeli rezygnujesz z krawata, rozepnij pierwszy guzik koszuli, by wydłużyć szyję. Ale przede wszystkim idź do dobrego salonu fryzjerskiego, gdzie stylista zaproponuje Ci odpowiednią dla Twojej twarzy fryzurę - to może zdziałać cuda.

Zasada nr 4: Zaznacz swój status

Faceci, którzy nie mają zbyt wielu towarzyskich sukcesów na koncie, lubią powtarzać, że kobieta oceniając mężczyznę patrzy przede wszystkim na wybrzuszenia jego spodni: z tyłu, gdzie nosi portfel i z przodu - mniej więcej na tej samej wysokości. Nic bardziej mylnego. Amerykańskie badania par wywodzących się z różnych kultur pokazały, że kobiety szukając partnera, zwracają uwagę na oznaki statusu, klasy, sukcesu.

"To nie znaczy, że każda kobieta poszukuje nadzianego biznesmena. Jednak przyciągają je sygnały świadczące o wykształceniu i dobrej (przynajmniej potencjalnie) sytuacji materialnej, rzeczy, które identyfikują go jako faceta z dużymi możliwościami, z dającą się przewidzieć przyszłością"- twierdzi Fisher.

Rada Men's Health: Nigdy nie oszczędzaj na butach i zegarku - to pierwsze rzeczy w Twoim ubiorze, na które kobiety kierują spojrzenie.

Zasada nr 5: Podkreśl swoją siłę

Męskie ramiona powinny być silne i dawać poczucie bezpieczeństwa - aż 22% kobiet pytanych przez brytyjskich naukowców uznało je za najbardziej seksowną część ciała mężczyzny.

Rada Men's Health: Jeżeli jeszcze nie masz rozbudowanych ramion, ubieraj swetry i bluzy z reglanowym rękawem (skośnie cięty od szyi do pachy). Uczynią je bardziej wyraźnymi.

Ikona stylu: spodnie chinosy Warren Goldswain 2015/shutterstock
fot. shutterstock

Zasada nr 6: Pokaż dobre geny

"Kobiety podświadomie szukają mężczyzn z dobrymi genami, które mogą być przekazane ich dzieciom - mówi Devendra Singh, profesor psychologii na stanowym Uniwersytecie wTexasie. - Jednym z takich kryteriów jest stosunek szerokości bioder do szerokości talii".

W badaniach przeprowadzonych przez prof. Singh kobiety oceniały mężczyzn z proporcją od 0,8 do 0,95 (biodra węższe niż talia) jako bardziej pociągających. "Kobiety bezwiednie zauważały tę proporcję, a jest ona identyfikatorem poziomu testosteronu. Testosteron hamuje odkładanie się tłuszczu na pośladkach, ale pozwala mu zalegać na brzuchu" - wyjaśnia Singh.

Zatem kiedy facet ma duży tyłek, wskazuje to na niski poziom testosteronu i kobiety oceniają go jako mniej atrakcyjnego.

Rada Men's Health: Jeżeli masz szerokie biodra, noś sportowy płaszcz do połowy uda lub dłuższe marynarki - one sprawią, że Twoja sylwetka będzie wydawała się bardziej proporcjonalna. Poza tym, kup prenumeratę Men's Health i weź się do roboty, chłopie.

Zasada nr 7: Postaw na dotyk

Na randce najważniejszy jest dotyk. I nieważne, czy to pierwsza randka i dotykasz tylko jej dłoni, czy macie już za sobą pierwsze zaloty i wasz związek wszedł na bardziej konkretny etap. "W relacji dwojga ludzi dotyk jest najważniejszym ze wszystkich zmysłów. Od milionów lat był sygnałem troski i opieki"- podkreśla prof. Fisher.

Rada Men's Health: Przynajmniej dwa razy dziennie wcieraj w dłonie krem nawilżający. Wybierz taki na bazie gliceryny - wchłania się natychmiast i nie zostawia na skórze tłustego filmu. Kiedy liczysz na to, że randka zakończy się w łóżku, ubierz się w rzeczy z miękkich, dobrych gatunkowo tkanin: bawełny, kaszmiru, wełny merynosów, zamszu. Delikatność ubrań będzie dla niej sygnałem delikatności Twoich zabiegów w łóżku.

Zasada nr 8: Trzymaj się prosto

Kobiety postrzegają wysokich mężczyzn jako bardziej atrakcyjnych seksualnie. Wysocy faceci mają również większe szanse na znalezienie stałej partnerki. Dowód: brytyjskie badania przeprowadzone na ponad 10 000 osób pokazały, że mężczyźni mierzący powyżej 1,80 metra częściej zakładali rodziny i mieli dzieci niż ich konkurenci nieprzekraczający 1,60 metra wzrostu.

Rada Men's Health: Idąc na randkę, wybieraj ubrania w pionowe pasy - optycznie wydłużają sylwetkę. I nie garb się - wydajesz się przez to nie tylko niższy, ale i mniej pewny siebie.

MH 02/2005

REKLAMA