Jak pakować garnitur i co zabrać na delegację

Garnitur, buty, sweter, kurtka. Sporo tego. Zastanów się, które z tych rzeczy w ogóle włożysz. Co zabrać ze sobą w krótką służbową podróż samolotem? Jak spakować walizkę, by nie płacić za bagaż i prasowanie w hotelu? Oto Twoja ściąga. 

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Ciemny garnitur

REKLAMA

Jeżeli nie wybierasz się na oficjalną wieczorną kolację z klientem, nie musisz brać czarnego garnituru. Ciemnoszary sprawdzi się w każdej sytuacji.

Buty i krawat

Czarne oxfordy to najbardziej uniwersalny wybór. Krawatem zaznacz znajomość najnowszych trendów mody - jego szerokość u dołu nie powinna przekraczać 5 cm.

Czarny pasek

Najlepszy będzie z gładkiej skóry z prostą, srebrną sprzączką. Faktura skóry powinna przypominać tę na butach. 

Czarne skarpety

Do czarnych butów i ciemnego garnituru najlepsze będą proste, czarne skarpety – na tyle długie, by nie odsłaniały łydki. 

Koszula w paski na dzień, biała na wieczór

Koszule w paski z białym kołnierzykiem to ostatni krzyk biznesowej mody – podkreślają elegancję i znajomość trendów. Natomiast na wieczór najlepsza będzie koszula w białym kolorze, nawet bez krawata.

Pulower

Najlepiej z dekoltem w kształcie litery V – możesz wówczas pod spód założyć krawat i wybrać się z klientem na szklaneczkę whisky do pubu. Pulower narzucony na biały T-shirt sprawdzi się podczas wyjścia do klubu. 

Jak wybrać walizkę?

Wszystkie tanie linie lotnicze wymagają dodatkowych opłat za nadawany bagaż. Jeżeli wybierasz się w krótką podróż, warto pomyśleć o walizce, która spełnia kryteria bagażu podręcznego – możesz go wtedy przewieźć za darmo. Różne linie stosują różne przepisy określające dokładne wymiary bagażu, ale ogólna zasada mówi, że suma długości, szerokości i głębokości bagażu nie powinna przekraczać 114 cm.

Większość podręcznych walizek na kółkach spełnia te kryteria - ich wysokość zamyka się w przedziale 51- 58 cm, a inne wymiary są odpowiednio dostosowane. My wolimy małe walizki z miękkim pokryciem, bo można lepiej ułożyć w nich rzeczy. 

 

REKLAMA

REKLAMA

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Jak spakować garnitur?

REKLAMA

Marynarka. Idealna będzie taka torba, której szerokość odpowiada szerokości ramion garnituru. Większość walizek mieszczących się w podręcznym luku bagażowym spełnia te kryteria. Ułóż płasko marynarkę w poprzek torby, by plecy marynarki i jej klapy nie miały załamań. Guziki marynarki powinny być zapięte.  

 

REKLAMA

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Spodnie. Spodnie złóż równo wzdłuż kantów; jeżeli mają zaszewki przy pasku, to je wyrównaj. Następnie poskładaj nogawki na trzy części (tak jak na zdjęciu). Spodnie włóż do środka marynarki pod jedną z jej klap. W ten sposób spodnie nie będą się przesuwać w walizce podczas podróży.

REKLAMA

 

REKLAMA

REKLAMA

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Zapięcie. Teraz rękawy marynarki – owiń nimi spodnie i wygładź materiał. Sprawdź, czy klapy marynarki się nie załamują. Spodnie z rękawami powinny tworzyć symetryczną kostkę. Na koniec zawiń do góry poły marynarki, tak by mieściła się w jednej połówce walizki. Ostatni raz wygładź materiał i zapnij gumowe paski.

REKLAMA

 

REKLAMA

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Pozostałe rzeczy. Garnitur zajmie jedną część walizki. Do drugiej ułóż na spodzie złożone w kostkę koszule (możesz do środka włożyć egzemplarze MH – będziesz miał pewność, że się nie pogniotą), a dopiero potem rzeczy, które nie wymagają równej powierzchni – jak buty, skarpetki czy kosmetyczkę. Przytrzymaj całość siatką.  

REKLAMA

MH 03/2012

REKLAMA

REKLAMA