Jak pakować garnitur i co zabrać na delegację

Garnitur, buty, sweter, kurtka. Sporo tego. Zastanów się, które z tych rzeczy w ogóle włożysz. Co zabrać ze sobą w krótką służbową podróż samolotem? Jak spakować walizkę, by nie płacić za bagaż i prasowanie w hotelu? Oto Twoja ściąga. 

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Ciemny garnitur

Jeżeli nie wybierasz się na oficjalną wieczorną kolację z klientem, nie musisz brać czarnego garnituru. Ciemnoszary sprawdzi się w każdej sytuacji.

Buty i krawat

Czarne oxfordy to najbardziej uniwersalny wybór. Krawatem zaznacz znajomość najnowszych trendów mody - jego szerokość u dołu nie powinna przekraczać 5 cm.

Czarny pasek

Najlepszy będzie z gładkiej skóry z prostą, srebrną sprzączką. Faktura skóry powinna przypominać tę na butach. 

Czarne skarpety

Do czarnych butów i ciemnego garnituru najlepsze będą proste, czarne skarpety – na tyle długie, by nie odsłaniały łydki. 

Koszula w paski na dzień, biała na wieczór

Koszule w paski z białym kołnierzykiem to ostatni krzyk biznesowej mody – podkreślają elegancję i znajomość trendów. Natomiast na wieczór najlepsza będzie koszula w białym kolorze, nawet bez krawata.

Pulower

Najlepiej z dekoltem w kształcie litery V – możesz wówczas pod spód założyć krawat i wybrać się z klientem na szklaneczkę whisky do pubu. Pulower narzucony na biały T-shirt sprawdzi się podczas wyjścia do klubu. 

Jak wybrać walizkę?

Wszystkie tanie linie lotnicze wymagają dodatkowych opłat za nadawany bagaż. Jeżeli wybierasz się w krótką podróż, warto pomyśleć o walizce, która spełnia kryteria bagażu podręcznego – możesz go wtedy przewieźć za darmo. Różne linie stosują różne przepisy określające dokładne wymiary bagażu, ale ogólna zasada mówi, że suma długości, szerokości i głębokości bagażu nie powinna przekraczać 114 cm.

Większość podręcznych walizek na kółkach spełnia te kryteria - ich wysokość zamyka się w przedziale 51- 58 cm, a inne wymiary są odpowiednio dostosowane. My wolimy małe walizki z miękkim pokryciem, bo można lepiej ułożyć w nich rzeczy. 

 

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Jak spakować garnitur?

Marynarka. Idealna będzie taka torba, której szerokość odpowiada szerokości ramion garnituru. Większość walizek mieszczących się w podręcznym luku bagażowym spełnia te kryteria. Ułóż płasko marynarkę w poprzek torby, by plecy marynarki i jej klapy nie miały załamań. Guziki marynarki powinny być zapięte.  

 

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Spodnie. Spodnie złóż równo wzdłuż kantów; jeżeli mają zaszewki przy pasku, to je wyrównaj. Następnie poskładaj nogawki na trzy części (tak jak na zdjęciu). Spodnie włóż do środka marynarki pod jedną z jej klap. W ten sposób spodnie nie będą się przesuwać w walizce podczas podróży.

 

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Zapięcie. Teraz rękawy marynarki – owiń nimi spodnie i wygładź materiał. Sprawdź, czy klapy marynarki się nie załamują. Spodnie z rękawami powinny tworzyć symetryczną kostkę. Na koniec zawiń do góry poły marynarki, tak by mieściła się w jednej połówce walizki. Ostatni raz wygładź materiał i zapnij gumowe paski.

 

styl, delegacja fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Pozostałe rzeczy. Garnitur zajmie jedną część walizki. Do drugiej ułóż na spodzie złożone w kostkę koszule (możesz do środka włożyć egzemplarze MH – będziesz miał pewność, że się nie pogniotą), a dopiero potem rzeczy, które nie wymagają równej powierzchni – jak buty, skarpetki czy kosmetyczkę. Przytrzymaj całość siatką.  

MH 03/2012

Zobacz również:
REKLAMA