Jak kupować buty męskie?

Powszechnie wiadomo, że jedną z pierwszych rzeczy na którą kobiety zwracają uwagę u mężczyzny są jego buty. Zanim więc wydasz ciężko zarobione pieniądze na skórzane półbuty, upewnij się, że rozumiesz zasady ich kupowania i noszenia.

buty, półbuty PHOTOSVIT, shutterstock.com
fot. PHOTOSVIT, 2015, shutterstock.com

1. Rozmiar

Kupuj buty zawsze po południu. W ciągu dnia, w wyniku chodzenia i zmęczenia stopy, potrzebny rozmiar może powiększyć się nawet o pół numeru. Oczywiście z biegiem czasu skóra się rozbija i but może się wówczas poszerzyć, ale nigdy wydłużyć.

Jeżeli nie masz pewności, czy wziąć rozmiar większy, czy mniejszy, wybierz ten pierwszy – jeżeli buty będą trochę za luźne, szewc dobierze ci do nich odpowiednią wkładkę.

Natomiast za ciasny but to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Bądź czujny – dzisiejsza moda nakazuje projektantom wydłużać noski nawet w klasycznych fasonach. But wydaje się dłuższy, ale w rzeczywistości większy nie jest.

2. Materiał

Najlepsze buty są wykonane ze świetnej gatunkowo cielęcej skóry. Ocena jakości skóry wymaga doświadczenia i wprawnego oka, dlatego inwestując kilka stów, nie ryzykuj i wybierz uznane marki.

Cielęca skóra – w przeciwieństwie do końskiej, bardzo trudno dostępnej w Polsce – nie jest odporna na wilgoć, dlatego musisz o nią odpowiednio dbać. Nigdy nie noś tych samych butów dzień po dniu – skóra musi odpoczywać i oddychać.

Nie używaj past w płynie – są łatwe w aplikacji, ale bardziej szkodzą butom niż je chronią. Tradycyjne pasty w metalowych pudełkach są najlepsze.

I przechowuj buty na prawidłach, wówczas się nie zdefasonują. Najlepsze są te pełne, wykonane z pachnącego drewna cedrowego.

3. Fason

Jedna para skórzanych półbutów nie wystarczy. Klasyczne fasony mają swoją historię i tradycję noszenia – jednym przypisano bardziej, drugim mniej formalny charakter.

Poza tym liczy się ciężar buta i ilość ozdób. Im więcej przeszyć na skórzanym bucie, tym cięższy powinien być materiał spodni. Lekkie buty z zamszu i cienkie mokasyny najlepiej pasują do flanelowych spodni i lnu.

4. Sznurowadła

Są dwa sposoby wiązania sznurowadeł: proste (sznurówki między dziurkami są równoległe) i na krzyż. Proste wiązanie jest bardziej eleganckie i pasuje do formalnego stroju.

Wiązanie na krzyż jest bardziej casualowe, dobre do weekendowego lub sportowego ubrania. Kolor sznurówek w formalnych butach musi być zawsze dopasowany do koloru buta.

5. Język

Buty z ciasnym sznurowaniem (jak oxfordy) zakrywają szczelniej język buta i mają bardziej formalny charakter. Natomiast luźniejsze sznurowanie i odsłonięty język jest mniej formalny (jak w derby).

Dlatego – wybierając fason buta – pomyśl, do jakich ubrań zamierzasz najczęściej je nosić.

6. Podeszwa

W formalnych butach podeszwa jest zwykle wykonana ze skóry. Kauczuk jest co prawda bardziej praktyczny, bo się nie przeciera i nie ślizga po mokrej nawierzchni, ale z elegancją ma niewiele wspólnego.

Kauczukowe podeszwy sprawdzają się w weekendowych, sportowych lub zimowych butach, gdzie walory praktyczne są ważniejsze niż szyk. Skórzana podeszwa jest cieńsza i śliska, dlatego kupując takie buty, warto je podzelować u szewca.

Będą wówczas bardziej odporne na ścieranie i Ty przejdziesz pewnym krokiem nawet po wypolerowanej posadzce gabinetu szefa. Podobnie obcas – jeżeli jego tylna krawędź się zetrze, tworząc ścięty uskok, to sygnał, że najwyższy czas zanieść buty do szewca. Zadbana para będzie Ci służyć przez wiele lat.

Co, gdzie i kiedy nosić

Wybierz idealne buty na każdą, mniej i bardziej formalną okazję

1. Brougsy

Mniej eleganckie niż oxfordy, ale dobrze się noszą i z dziennym garniturem, i z dżinsami.

2. Wingsy

Klasyczny zamiennik sportowych butów. Nieformalne. Bardzo dobre do dżinsów i sztruksów.

3. Derby

Najbardziej uniwersalny fason. Idealne do garnituru, a brązowe nawet do spodni khaki.

4. Oxfordy

Bardzo formalne. Noś je raczej do pracy i nie próbuj łączyć z dżinsami. Świetne do dwurzędówek.

5. Mokasyny

Na randkę – tak, na biznesowe spotkanie – nie. Dobrze łączą się z letnim lnianym garniturem.

MH 03/11

REKLAMA