Jak dbać o męskie obuwie?

Każdy mężczyzna powinien pastować i glancować swoje buty przynajmniej raz w tygodniu. I to nie pastą w płynie (ta ma w sobie za dużo wody), lecz klasyczną pastą, która zabezpiecza skórę i z czasem nadaje jej szlachetnej patyny.

jak dbać o męskie obuwie fot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Prawidła potrafią przedłużyć życie butom nawet dwukrotnie. Mimo to nie są zbyt powszechnym gadżetem w naszym kraju. Świadomy facet wie jedno: jeżeli kupujesz drogie buty, zainwestuj od razu w prawidła.

Zestaw Emanuela Berga składa się z 2 szczoteczek, ściereczki, łyżki i dużej szczotki. Kosztuje niemało, ale posłuży Ci długo, 349 zł.

Mała szczoteczka do nakładania ciemnej pasty.

Przed nałożeniem musisz dokładnie oczyścić i osuszyć buty. Wcieraj pastę małymi, okrężnymi ruchami, żeby skóra ją wchłonęła.

Szczoteczka do jasnej pasty.

Po nałożeniu pasty na buty zawsze odczekaj, żeby wyschła, i dopiero wtedy zaczynaj polerowanie. Tarcie mokrej pasty nie daje efektu.

Szczotka do polerowania z miękkiego, naturalnego włosia.

Masuje skórę cholewki i nadaje paście piękny połysk. Na zakończenie możesz wyglancować buty ściereczką.

Dodatkowa szczotka.

Do czyszczenia podeszew i obcasów powinieneś mieć oddzielną szczotkę. I kolejną, jeśli masz zamszowe buty – kup specjalną, gumową.

Czyścik.

Taki 5 czyścik możesz mieć w teczce lub w biurku w pracy, żeby przed spotkaniem przetrzeć buty, ale do codziennej ochrony się nie nadaje.

Pasta.

Jeśli nie musisz, nie używaj past w płynie. Zawierają za dużo wody i na dłuższą metę niszczą skórę buta. Klasyczna pasta chroni skórę i ją konserwuje.

MH 03/2016

REKLAMA