Jak dbać o buty ze skóry naturalnej?

Ślady noszenia nadają dobrym butom charakteru, tak jak zmarszczki nadają charakteru męskiej twarzy. Pod warunkiem, że jest to twarz odpowiednio zadbana. Podpowiadamy, jak dbać o buty skórzane tak, by służyły Ci przez długie lata.

buty, pasta Nejron Photo, shutterstock.com
fot. Nejron Photo, 2015, shutterstock.com

Podeszwa

REKLAMA

Dobre buty na skórzanej podeszwie są wygodne, dostosowują się do kształtu stopy i pozwalają jej oddychać. Ich wadą jest to, że skórzana podeszwa jest śliska, a jej powierzchnia szybko lubi się zdzierać. Dlatego sprzedawcy zalecają często, by takie buty przed pierwszym noszeniem zanieść do podzelowania.

Jednak mistrzowie sztuki szewskiej przestrzegają przed podklejaniem ich gumą. Butapren przechodzi przez pory skóry, niszcząc ją – w rezultacie noszenie takiego obuwia może nawet parzyć. Podbicie ich raz na pół roku skórzaną zelówką zachowa ich urodę, elegancję i komfort noszenia.

Odżywianie

Jeżeli skóra na cholewce jest bardzo znoszona, dobrze, jeżeli odżywisz ją kremem. Kup krem do regeneracji w kolorze skóry i wetrzyj go dokładnie miękką szmatką. Jeżeli nie znajdziesz kremu w kolorze buta, to użyj o ton ciemniejszego niż jaśniejszego - jasny lub bezbarwny odkłada się w zagłębieniach skóry, podkreślając jej zagięcia.

Pozostaw krem na 15-20 minut i wypoleruj go miękką szmatką. Nie zdziw się, jeżeli krem zmatowi cholewkę – ten etap przygotowuje skórę do lepszego przyjęcia pasty i wyrównuje koloryt skóry, a nie ma nadawać jej połysku.

Jaka pasta?

W postaci gęstego wosku w pudełku, a nie ta rozwodniona w tubce z gąbką. Płynne pasty dają szybki, ale krótkotrwały efekt i z czasem niszczą skórę buta.

1. Czyszczenie

Raz na 2-3 miesiące warto użyć renowatora – to specjalny środek do kupienia w dobrych salonach szewskich, który pozwala usunąć poprzednie warstwy pasty. Renowację buta zacznij od usunięcia suchą szmatką kurzu i wszelkich zabrudzeń. Do zabłoconych butów użyj lekko wilgotnej szmatki, a potem zostaw buty do całkowitego wyschnięcia.

Teraz nałóż cienką warstwę renowatora i odczekaj kilka minut: renowator będzie miał czas, by wniknąć w głąb skóry. Teraz przetrzyj buty suchą szmatką i przystąp do następnych zabiegów.

2. Pastowanie i polerka

Przygotuj szczoteczkę z miękkiego włosia i starą szczoteczkę do zębów. Tą większą wetrzyj dokładnie okrężnymi ruchami sporą ilość wosku. Szczoteczki do zębów użyj do pastowania rantu buta i obcasa. Teraz zostaw buty na noc albo przynajmniej na 2-3 godziny.

Najlepsze do polerowania są szczotki z miękkiego koziego włosia. Długie pociągnięcia wydobywają spod warstwy pasty piękny połysk. Zawodowcy kończą ten etap przetarciem cholewki lekko zwilżoną szmatką bardzo zimną wodą z octem – w ten sposób uzyskują efekt lustra.

MH 06/12  

Zobacz również:
Szwedzki eksperyment pokazał, że intensywny trening nóg wykonany bezpośrednio przed podnoszeniem lub wyciskaniem ciężarów przyspiesza wzrost mięśni ramion.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA