Ikona stylu: płaszcz dyplomatka

Ten prosty i elegancki płaszcz ma swoją długą historię sięgającą XIX wieku. Do mody męskiej wprowadził go hrabia Chesterfield, w związku z czym długo nazywany był jego nazwiskiem. To ulubiony fason dyplomatów, stąd jego popularna nazwa: dyplomatka.

Wojtek Małkowicz
fot. Wojtek Małkowicz

1. Postaw na stonowane kolory

Klasyczną dyplomatkę w kolorze czarnym lub ciemnografitowym można założyć nawet na smoking. Dziś najpopularniejsze są modele szare lub beżowe. Zwłaszcza panowie o ciemnych włosach i karnacji dobrze wyglądają w płaszczach w camelowym kolorze.

2. Wybierz jednorzędówkę

Znakiem rozpoznawczym tego płaszcza jest prosty fason podkreślający figurę. Jej klasyczna wersja jest jednorzędowa, choć zdarzają się modele na dwa rzędy guzików. Trzeba jednak pamiętać, że w dwurzędówkach dobrze wyglądają tylko wysocy, szczupli panowie.

3. Postaw na klasykę

Kołnierz w rzymską V, kieszenie na patki, kieszonka na poszetkę - to cechy charakterystyczne dyplomatki. Czasami tył kołnierza jest wykonany z aksamitu, ale wygląda to bardzo formalnie i trochę trąci myszką, więc lepiej sobie to odpuścić.

4. Wybierz długość przed kolano

Najlepiej gdy płaszcz sięga przed kolano. Jest wówczas na tyle elegancki, że możesz nosić go do formalnego garnituru, i na tyle wygodny, że nie krępuje ruchów nawet przy wsiadaniu do samochodu.

Wady i zalety dyplomatki:

plus  Jest uniwersalna – pasuje zarówno do garnituru, jak i do casualowych rzeczy, zwłaszcza gdy ma szary lub granatowy kolor. Czarne i camelowe modele nie lubią być downgradowane.

minus  Do tego płaszcza powinien być dodawany parasol gratis – nie ochroni Cię przed deszczem i wiatrem. Tylko egzemplarze uszyte z mieszanki wełny i kaszmiru są wystarczająco ciepłe.

Patent MH: kupując płaszcz, zawsze mierz go na marynarkę – najważniejsza jest szerokość ramion. Długi płaszcz skraca sylwetkę, krótki dodaje wzrostu.

MH 11/14

REKLAMA