Klasyczną dyplomatkę w kolorze czarnym lub ciemnografitowym można założyć nawet na smoking. Dziś najpopularniejsze są modele szare lub beżowe. Zwłaszcza panowie o ciemnych włosach i karnacji dobrze wyglądają w płaszczach w camelowym kolorze.
2. Wybierz jednorzędówkę
Znakiem rozpoznawczym tego płaszcza jest prosty fason podkreślający figurę. Jej klasyczna wersja jest jednorzędowa, choć zdarzają się modele na dwa rzędy guzików. Trzeba jednak pamiętać, że w dwurzędówkach dobrze wyglądają tylko wysocy, szczupli panowie.
3. Postaw na klasykę
Kołnierz w rzymską V, kieszenie na patki, kieszonka na poszetkę - to cechy charakterystyczne dyplomatki. Czasami tył kołnierza jest wykonany z aksamitu, ale wygląda to bardzo formalnie i trochę trąci myszką, więc lepiej sobie to odpuścić.
4. Wybierz długość przed kolano
Najlepiej gdy płaszcz sięga przed kolano. Jest wówczas na tyle elegancki, że możesz nosić go do formalnego garnituru, i na tyle wygodny, że nie krępuje ruchów nawet przy wsiadaniu do samochodu.
Wady i zalety dyplomatki:
Jest uniwersalna – pasuje zarówno do garnituru, jak i do casualowych rzeczy, zwłaszcza gdy ma szary lub granatowy kolor. Czarne i camelowe modele nie lubią być downgradowane.
Do tego płaszcza powinien być dodawany parasol gratis – nie ochroni Cię przed deszczem i wiatrem. Tylko egzemplarze uszyte z mieszanki wełny i kaszmiru są wystarczająco ciepłe.
Patent MH: kupując płaszcz, zawsze mierz go na marynarkę – najważniejsza jest szerokość ramion. Długi płaszcz skraca sylwetkę, krótki dodaje wzrostu.
MH 11/14
Komentarze