Ikona stylu: płaszcz dwurzędówka

Anglicy mawiają, że cała klasyczna zawartość męskiej szafy pochodzi albo od brytyjskiej arystokracji, albo z brytyjskiej armii. Tak jest również w przypadku dwurzędowego płaszcza, który jest połączeniem klasycznego Chesterfielda oraz kurtki bosmanki pochodzącej z marynarki wojennej.

Wojtek Małkowicz
fot. Wojtek Małkowicz

1. Duży kołnierz ochroni przed wiatrem

Ten płaszcz jest znacznie dłuższy niż klasyczna bosmanka, ale zachował charakterystyczne elementy kurtki, m.in. duży kołnierz, który musiał być na tyle sztywny, żeby po podniesieniu chronić marynarzy przed morskim wiatrem.

2. Dwurzędówka poszerza sylwetkę

Ten krótki płaszcz jest zawsze zapinany na dwa rzędy guzików, co usztywnia i trochę poszerza sylwetkę. Dlatego dobrze wyglądają w nim szczupli panowie.

3. Wybieraj długość do połowy uda

Długość do połowy uda jest optymalna – płaszcz jest wystarczająco długi, by przykrywał poły marynarki, i na tyle krótki, by zapewniał swobodę ruchów i pasował do innych casualowych kombinacji.

Wady i zalety dwurzędówki:

plus  Klasyczny krój i rudy kolor dopasują się do większości rzeczy, jakie masz w szafie. Duży, sztywny kołnierz dobrze chroni przed wiatrem. Długość do połowy uda optycznie dodaje wzrostu.

minus  Płaszcz nie jest wodoodporny i raczej nie nadaje się za miasto. Dwurzędówka jest z zasady bardziej formalna i wymaga raczej skórzanych, a nie materiałowych dodatków.

Patent MH: nie kupuj płaszcza z podpinką – deformuje sylwetkę. Płaszcz ma być wystarczająco ciepły sam w sobie. Najlepsza jest wełna z kaszmirem.

MH 11/14

REKLAMA