Ikona stylu: okulary Aviator

Uwielbiają je kobiety na całym świecie, a mężczyźni jednogłośnie okrzyknęli je ponadczasowym symbolem męskiego stylu. Klasyczne Aviatory przyciągną jej wzrok do Twojej twarzy zarówno na ruchliwej ulicy w mieście, jak i na nadmorskiej plaży. 

Ikona stylu: okulary Aviatory OTOBOR 2015/shutterstock
fot. OTOBOR 2015/shutterstock

Dlaczego warto je kupić

Ten model Ray-Banów ma już ponad 70 lat, a u kobiet ciągle wywołuje dreszcze. Aviatory zostały stworzone dla lotników, a stały się sławne, gdy świat obiegły zdjęcia generała Douglasa MacArthura lądującego na fi lipińskiej plaży podczas II wojny światowej.

Później nosili je Michael Jackson, Paul McCartney i Ringo Starr. Gdy wystąpił w nich Tom Cruise w przeboju z lat 80. „Top Gun”, kobiety oszalały na ich punkcie. Po premierze fi lmu „Cobra” z Sylvestrem Stallone'em każdy twardziel chciał je mieć w swojej kolekcji. Dzisiaj są symbolem dobrego, ponadczasowgo stylu.

Jak możesz je nosić

Cechą charakterystyczną Aviatorów są duże oprawki wykonane z cienkiego metalu, proste na górze i zwężające się ku dołowi. Soczewki są lekko wypukłe, dzięki czemu pochłaniają nawet te promienie, które padają z boku. To chyba jedyny model oprawek, który pasuje do większości kształtów twarzy – Aviatory czynią jej owal bardziej kanciastym i ładnie podkreślają zarys dobrze ogolonej szczęki.

Klasyczne kolory szkieł to ciemnoszary lub zielony, jednak Ty możesz wybrać niebieskie szkła w srebrnych oprawkach, by wyglądać bardziej na czasie, lub brązowe soczewki w złotych oprawkach, by podkreślić opaleniznę.

 

Okulary aviator shutterstock
fot. shutterstock

Czego powinieneś unikać

Ozdób. Krzykliwe wzorki na oprawkach dyskwalifikują – tutaj liczy się szacunek dla klasyki i umiejętność łączenia jej z aktualnymi trendami. Podobnie jak lustrzane soczewki - dzięki nim trafisz do czasów Dietera Bohlena z Modern Talking szybciej niż myślisz.

Nigdy nie noś okularów przeciwsłonecznych podniesionych na czoło, bo wygląda to pretensjonalnie. Jeżeli zajdzie słońce albo wejdziesz do pomieszczenia, zdejmij je i załóż za dekolt T-shirta lub schowaj do kieszonki marynarki.

Gdzie je kupić

Tylko w autoryzowanych salonach optycznych, nigdy od ulicznych sprzedawców. Zwróć uwagę, by miały filtr przeciwsłoneczny UV 400, a jeśli często podróżujesz samochodem, dodatkowo soczewkę polaryzacyjną.

Światło odbijające się od gładkiej powierzchni, takiej jak szyba samochodowa czy woda, tworzy oślepiającą poświatę, która jest niwelowana właśnie przez filtry polaryzacyjne. Takie filtry mają okulary Solano, które znajdziesz w sklepach wymienionych na www.solano-sunglasses.com.

Departament stylu MH radzi:

Latem promieniowanie UV jest trzykrotnie większe niż zimą. 70% szkodliwych promieni UVB jest emitowanych na 3 godziny przed południem i 3 godziny po – okulary przeciwsłoneczne z dobrymi filtrami są wówczas niezbędne, zwłaszcza na otwartych przestrzeniach. Z każdym 1000 metrów w górę szkodliwe działanie promieni wzrasta dwukrotnie.

MH 05/2011

Zobacz również:
REKLAMA