Skąd się wzięła parka?
Prosto z amerykańskiej armii. Od początku lat 50. w takie kurtki ubierano żołnierzy, którzy służyli w rejonach o trudnych warunkach pogodowych, np. na Alasce. W latach 60. parka została zaadoptowana przez subkulturę modsów, wystąpiła nawet w kultowym filmie „Quadrophenia”.
W latach 80. upodobali ją sobie amerykańscy kibice footballu i zaczęli nosić z bejsbolówkami. Od tego czasu parka kojarzy się nie tylko ze stylem militarnym, ale i sportowym.
Najbardziej znaną parką jest model Alpha M-65 wytwarzany przez firmę Alpha Industries od poczatku lat 50., kiedy to Departament Obrony USA zlecił jej zaprojektowanie kurtki wojskowej. Ma prosty fason ściągany na sznurki u dołu, w pasie i przy kapturze, jest wodo i wiatroodporna, ma także możliwość dołożenia podpinki na chłodniejsze dni.
Co ją wyróżnia?
W wersji oryginalnej sięgała kolan, dzisiaj uległa skróceniu do połowy uda. Charakteryzuje ją duża liczba nakładanych kieszeni, mankiety zapinane na rzepy, pagony i kaptur umieszczony na stójce. Często parka jest zawiązywana na dole i w pasie, co dodatkowo miało chronić przed deszczem i wiatrem.
Najbardziej typowy kolor parki to oliwka, ale parki można spotkać również w kolorze khaki lub granatowym. Wykonana z impregnowanej bawełny, w wersji zimowej ocieplona puchem.
Z czym nosić parkę?
To kurtka typowo casualowa, więc nie wkładaj jej do garnituru. Mimo militarnego rodowodu jest uniwersalna - dobrze komponuje się nie tylko z glanami i bojówkami (zestaw środkowy), ale też z dżinsami i sportowymi butami (zestaw z lewej), a nawet z kolorowymi chinosami i trampkami (zestaw z prawej).
Pasuje do niej wiele okryć głowy - wełniane czapki, bejsbolówki, militarne czapki z daszkiem, ale nie kapelusz. To bardzo praktyczne i stylowe okrycie na weekend. No i głupio wygląda w towarzystwie parasola.
MH 09/13