Ikona stylu: budrysówka

Kolejna ikona męskiej mody, która swoje istnienie zawdzięcza brytyjskiej marynarce wojennej. Kurtka wymyślona dla żołnierzy Royal Navy, zwłaszcza tych pracujących na odsłoniętych mostkach. Sprawdź, jak zaadoptować ją do warunków miejskiego smart casualu.

Wojtek Małkowicz
fot. Wojtek Małkowicz

Do cywila kurtka trafiła po II wojnie światowej, bo armia postanowiła sprzedać swoje nadwyżki.

1. Obszerny kaptur dla ochrony przed wiatrem i zimnem

Obszerny, głęboki kaptur na stójce miał chronić marynarzy przed ostrymi wiatrami Morza Północnego i Atlantyku. Kaptur był doszywany; w dzisiejszych wersjach może się odpinać.

2. Ciepła, bo uszyta z grubej wełny

Kurtka jest wykonana z grubej, ciepłej wełny. Początkowo tkaninę sprowadzano z belgijskiego miasta Duffel, stąd angielska nazwa kurtki – Duffel Coat. Dzisiejsze wełny są o wiele lżejsze i mniej zgrzebne.

3. Drewniane kołki dla wygody

Najbardziej rozpoznawalną cechą kurtki jest zapięcie na kołki drewniane lub plastikowe albo na pętelki wykonane ze skóry lub sznurka. Wszystko po to, by rozpinać kurtkę bez konieczności zdejmowania rękawic.

Wady i zalety budrysówki:

plus  Budrysówka została uznana za ikonę stylu preppy, czyli sportowej elegancji. Można ją nosić do dżinsów i sportowej marynarki. Jest ponadczasowa - raz kupiona, będzie Ci służyć latami.

minus  Nie jest to strój formalny, więc w szafie musisz mieć jeszcze elegancki płaszcz. Wygląda trochę jak szkolne ubranko.

Patent MH: Klasyczne budrysówki mają kolor miodowy. Szare lub granatowe wyglądają bardziej dostojnie i pasują nawet do wąskich spodni i krawata. 

MH 11/14

Zobacz również:
REKLAMA