Golenie zarostu: zrób to jak facet

MH bierze pod lupę pianki, kremy i żele do golenia. Sprawdzamy, co kryje się w codziennie używanym przez Ciebie kosmetyku. 

golenie fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Przeciętny facet goli się 20 000 razy w swoim życiu. Włosy na twarzy rosną około 1,25 cm miesięcznie, więc raczej nie da się rzadziej sięgać po maszynkę – no, chyba że jesteś jednym z dumnych brodaczy. W innych przypadkach lepiej wiedzieć, co tkwi w najczęściej używanym przez facetów kosmetyku.

REKLAMA

Poznaj 5 podstawowych składników obecnych w produktach do golenia i sprawdź, które są zupełnie bezpieczne, a które mogą podrażniać Twoją skórę. 

Golenie w liczbach

Moda na brodaczy może zrobiła rok temu furorę w internecie. Dziś jednak wraca trend na gładko ogolonych, wzbudzających zaufanie mężczyzn. 

59% ludzi uważa, że bujny zarost wygląda nieprofesjonalnie na spotkaniu biznesowym.

9/10 kobiet wolałoby pocałować gładko ogolonego faceta niż jego zarośniętego kumpla.

39% mężczyzn czuje presję otoczenia, by dbać o schludny wygląd swojego zarostu.

 

REKLAMA

REKLAMA

golenie shutterstock.com
fot. Shutterstock
1. Nawilżenie

REKLAMA

Glikol propylenowy nawilża wierzchnią warstwę skóry, umożliwiając maszynce poślizg. Niektórzy dermatolodzy zwracają uwagę, że ten sam składnik pojawia się w płynie do chłodnic, jednak uznany został przez Komisję Europejską za bezpieczny do stosowania nawet w stężeniu 50%. 

2. Nawilżenie

Przeciwzapalny wyciąg z aloesu ma udowodnione działanie łagodzące podrażnienia. Jego równie skutecznym kumplem jest ekstrakt rumiankowy. Aby uniknąć podrażnień, warto też przed goleniem nałożyć na twarz ciepły ręcznik, który zmiękczy zarost i uniesie włoski, co ułatwi ich szybkie usunięcie. 

3. Trwałość

Benzoesan sodu to substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Choć dopuszczony do użycia w stężeniu do 0,5%, może powodować przesuszanie skóry. Masz z tym problem? Kup produkt o krótszym terminie przydatności. 

4. Szybkość

Jeśli codziennie rano musisz golić się do pracy, izobutan pozwoli Ci zaoszczędzić nieco czasu. To dzięki niemu pianka szybciej wypływa z puszki. Z drugiej strony, część facetów skarży się na wysypkę po użyciu produktu z tą substancją w składzie. Jeśli wolisz go unikać, kup mydło do golenia i wstawaj trochę wcześniej. 

5. Pielęgnacja

Olej mineralny (parafina) to związek syntetyczny, pozyskiwany w procesie destylacji z określonej frakcji ropy naftowej . Choć nie brzmi to zbyt zdrowo, na pewno Ci nie zaszkodzi. Zmiękcza skórę i jest niekomedogenny, czyli nie zapycha porów, co zapobiega powstawaniu pryszczy.

MH 05/2016

 

Zobacz również:
W dzisiejszym świecie energia do działania potrzebna jest nam od rana do wieczora. Nie ma zmiłuj. Co zapewni nam jej największą dawkę? Dobry trening czy pilnowanie diety? Zapytaliśmy eksperta. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA