Golenie zarostu zimą: bez podrażnień i dyskomfortu [Poradnik]

Golenie to dla skóry nic przyjemnego. Suche, zimowe powietrze może jeszcze pogorszyć sprawę. Sprawdź, jak gładko sobie z tym poradzić. 

golący się facet fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Nie tak szybko

Nim przejdziesz do golenia, umyj twarz ciepłą wodą – będzie dzięki temu bardziej podatna na działanie kremu i mniej narażona na podrażnienia.  

Ostrze nie do zajechania

"Nieprawidłowo użytkowane ostrze nadaje się do użycia nie więcej niż trzy razy" – mówi dr Joshua Zeichner, szef działu badań dermatologicznych Mount Sinai Hospital. Traktuj maszynkę odpowiednio, a podwoisz jej wydajność.

Przestań stukać maszynką o umywalkę. Możesz obluzować ostrza, uniemożliwiając im gładki poślizg. Wypłucz włosy z maszynki, używając tylko ciepłej wody.

Pamiętaj o wytrzepaniu z maszynki resztek wody i nałożeniu na ostrza kilku kropel olejku, by zapobiec korozji (np. Olej do golarek i trymerów Braun, ok. 26 zł).

Skończ z wrzucaniem maszynki na ślepo do szuflady. Żeby uniknąć rdzy oraz stępienia, przechowuj maszynkę pionowo w kubku lub na stojaku - w ten sposób szybciej wyschnie. 

facet, męska twarz fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Przygotowanie

Stali nigdy za wiele

"Im więcej ostrzy w Twojej maszynce, tym mniejsze tarcie, a co za tym idzie, mniej bólu i podrażnień" – mówi dr Zeichner. Postaw na ruchome główki, które dopasowują się do kształtu twarzy.

Zarost do zmiękczania

"Olejek przed goleniem zmiękcza zarost, więc potrzeba mniejszego wysiłku, by go zgolić" - mówi dr Allan Peterkin. Gorąca woda też pomaga, więc postaraj się golić pod przysznicem albo chwilę po nim.

2. Popraw technikę

Kurczowe ściskanie maszynki sprawia, że za mocno dociskasz ostrza do skóry - a to tylko ją podrażnia. Lepszy jest lekki nacisk i gładkie przesuwanie maszynki po twarzy.

Wypróbuj: Luźny uchwyt trzema palcami: wskazującym, środkowym i kciukiem.  

Rumiankiem w podrażnione mieszki

Chyba jasne jest, że zawartość alkoholu w kosmetyku do golenia ma wynosić 0%. Za to mile widziany jest ekstrakt z rumianku: neutralizuje uczucie pieczenia skóry i chroni ją przed podrażnieniami. 

3. Łagodzenie

Szukaj awokado

Standardowo po goleniu skupiasz się na antyseptyce. Ale lotion z olejkiem z awokado wzmacnia dodatkowo barierę ochronną skóry. Jeśli ma jeszcze masło Shea, przywraca skórze miękkość i sprężystość. 

Nie przesuszaj skóry

Nie chcesz cierpieć po goleniu? Nawilżaj skórę także wtedy, kiedy nie jeździsz po niej ostrzem. Ekstremalnie zadziała Antarcticina – glikoproteina syntetyzowana przez mikroorganizmy z morskich lodowców. 

REKLAMA