REKLAMA

Golenie zarostu zimą: bez podrażnień i dyskomfortu [Poradnik]

Golenie to dla skóry nic przyjemnego. Suche, zimowe powietrze może jeszcze pogorszyć sprawę. Sprawdź, jak gładko sobie z tym poradzić. 

golący się facet fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Nie tak szybko

REKLAMA

Nim przejdziesz do golenia, umyj twarz ciepłą wodą – będzie dzięki temu bardziej podatna na działanie kremu i mniej narażona na podrażnienia.  

Ostrze nie do zajechania

"Nieprawidłowo użytkowane ostrze nadaje się do użycia nie więcej niż trzy razy" – mówi dr Joshua Zeichner, szef działu badań dermatologicznych Mount Sinai Hospital. Traktuj maszynkę odpowiednio, a podwoisz jej wydajność.

Przestań stukać maszynką o umywalkę. Możesz obluzować ostrza, uniemożliwiając im gładki poślizg. Wypłucz włosy z maszynki, używając tylko ciepłej wody.

Ostrze nie do zajechania

Skończ z wrzucaniem maszynki na ślepo do szuflady. Żeby uniknąć rdzy oraz stępienia, przechowuj maszynkę pionowo w kubku lub na stojaku - w ten sposób szybciej wyschnie. 

REKLAMA

REKLAMA

facet, męska twarz fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
1. Przygotowanie

REKLAMA

Stali nigdy za wiele

"Im więcej ostrzy w Twojej maszynce, tym mniejsze tarcie, a co za tym idzie, mniej bólu i podrażnień" – mówi dr Zeichner. Postaw na ruchome główki, które dopasowują się do kształtu twarzy.

Zarost do zmiękczania

"Olejek przed goleniem zmiękcza zarost, więc potrzeba mniejszego wysiłku, by go zgolić" - mówi dr Allan Peterkin. Gorąca woda też pomaga, więc postaraj się golić pod przysznicem albo chwilę po nim.

"Im więcej ostrzy w Twojej maszynce, tym mniejsze tarcie, a co za tym idzie, mniej bólu i podrażnień" – mówi dr Zeichner. Postaw na ruchome główki, które dopasowują się do kształtu twarzy.

Kurczowe ściskanie maszynki sprawia, że za mocno dociskasz ostrza do skóry - a to tylko ją podrażnia. Lepszy jest lekki nacisk i gładkie przesuwanie maszynki po twarzy.

Wypróbuj: Luźny uchwyt trzema palcami: wskazującym, środkowym i kciukiem.  

Rumiankiem w podrażnione mieszki

Chyba jasne jest, że zawartość alkoholu w kosmetyku do golenia ma wynosić 0%. Za to mile widziany jest ekstrakt z rumianku: neutralizuje uczucie pieczenia skóry i chroni ją przed podrażnieniami. 

3. Łagodzenie

Szukaj awokado

Standardowo po goleniu skupiasz się na antyseptyce. Ale lotion z olejkiem z awokado wzmacnia dodatkowo barierę ochronną skóry. Jeśli ma jeszcze masło Shea, przywraca skórze miękkość i sprężystość. 

Nie przesuszaj skóry

Nie chcesz cierpieć po goleniu? Nawilżaj skórę także wtedy, kiedy nie jeździsz po niej ostrzem. Ekstremalnie zadziała Antarcticina – glikoproteina syntetyzowana przez mikroorganizmy z morskich lodowców. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA