Garnitur jak szyty na miarę

Kupując gotowy garnitur z wieszaka, od razu zaplanuj sobie wizytę u dobrego krawca. Nasz ekspert z firmy Twins, znanej z tego, że zamawiają w niej garnitury światowej sławy gwiazdy kina i sportu, podpowie, na co zwrócić uwagę, by Twoje nowe ubranie wyglądało jak szyte na miarę. 

garnitur szyty na miarę fot. zhu difeng 2015/shutterstock
fot. zhu difeng 2015/shutterstock

Uszycie garnituru na miarę jest drogie. Ceny zależą głównie od jakości tkaniny oraz fasonu i techniki wykonania. Za niezłej klasy garnitur trzeba zapłacić od 4000 zł wzwyż. Czy aby na pewno trzeba? Dzięki drobnym przeróbkom możesz dopasować swój aktualny garniak do sylwetki o wiele taniej.

REKLAMA

 

Długość rękawa

Marynarkę przymierzaj zawsze na koszulę, z którą będziesz ją nosił. Mankiet koszuli powinien wystawać spod rękawa marynarki na około 1 cm, nie więcej. Koszt poprawki: około 35 zł.

Dopasowana talia

Zgodnie z obowiązującymi ostatnio trendami, marynarka zapinana na jeden lub dwa guziki powinna być wytaliowana. Taki fason nadaje sylwetce młodzieńczy, dynamiczny wygląd w kształcie litery V. Koszt poprawki: około 35 zł. 

Dobra długość marynarki

Wraz z modą na wysportowaną sylwetkę marynarki uległy skróceniu. Dzisiaj marynarka powinna sięgać do pierwszej kostki kciuka. Koszt poprawki: około 40 zł. 

Długość nogawki

Idąc do krawca, weź ze sobą wizytowe buty. "Dzisiaj proponujemy klientom nogawki cięte u dołu po skosie, gdzie tył jest dłuższy od przodu – mówi Dorota Dobosz. – Zapewnia to ładne układanie się materiału na bucie: z przodu tworzy się jedno załamanie, z tyłu nogawka opiera się na obcasie". Koszt poprawki: około 25 zł.  

Proste spodnie

Obecnie krawcy doradzają proste nogawki bez zakładek przy pasku. Jednak jeżeli masz mocno zbudowane nogi, lepiej dorobić po jednej zakładce z każdej strony, by materiał nie opinał się na udach. Koszt poprawki: około 20 zł.

Klapy

Ich szerokość zależy od panującej mody. Obecnie nosi się wąskie. Przymierzając marynarkę, zwróć uwagę na to, by na karku kołnierzyk koszuli wystawał spod kołnierzyka marynarki około 1 cm. 

Szerokość ramion

Ta część marynarki jest bardzo trudna do poprawy, dlatego większość krawców nie podejmuje się ingerowania w jej pierwotny kształt. Dlatego przy kupnie garnituru zwróć uwagę przede wszystkim na szerokość ramion. Materiał na plecach nie powinien marszczyć się w pionie (marynarka jest za duża) ani w poziomie (za mała). Wszystko inne można zmienić. 

MH 03/2012 

Zobacz również:
Taśmy oporowe mogą skutecznie zastąpić cięższy sprzęt treningowy za ułamek jego ceny. Oferują przy tym większą wszechstronność. Zobacz, jak z nich umiejętnie korzystać.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA