Ekologiczne zegarki – modele, które pomagają ratować świat

Życie w stylu eko to już nie tylko moda, ale nasze być albo nie być. Producenci zegarków, również tych luksusowych, zaczęli odmierzać czas z myślą o ochronie środowiska.

Eko zegarki fot. DAN MCALISTER

Coraz więcej szacownych manufaktur angażuje się w akcje społeczne i ekologiczne na rzecz środowiska. Jedne wspierają organizacje non profit, drugie do produkcji czasomierzy wykorzystują materiały z recyklingu, a w fabrykach stosują politykę zrównoważonego rozwoju. I tak, szwajcarskie zegarki IWC produkowane są w ultranowoczesnej fabryce z zerową emisją CO2. Dzięki panelom fotowoltaicznym wytwarzana jest tam energia, a do ogrzewania wykorzystywane są wody gruntowe i deszczówka. Co więcej, w jednym z najnowszych modeli IWC TimberTex zastosowano zmywalny, wytrzymały pasek, wykonany z... papieru. Będąc już przy paskach, nie można nie wspomnieć o francuskiej marce Cartier i zegarku Tank SolarBeat. Tutaj zrezygnowano ze skóry naturalnej na rzecz paska, wykonanego ze skórek jabłek.

REKLAMA

Szwajcarski Breitling wprowadził natomiast ekologiczne, składane pudełko na zegarki, które wykonane jest w 100% z plastikowych butelek z recyklingu. Inna szwajcarska firma – Chopard już od dawna do produkcji czasomierzy wykorzystuje złoto pozyskiwane w sposób etyczny, a w przypadku modelu Alpine Eagle użyty został nowy, recyklinowany stop stali, przygotowany we własnej manufakturze. Kolejny szwajcarski koncern – Swatch – też nie stoi w miejscu i w kopertach nowej kolekcji czasomierzy Bioorganic zastosował kompozyt bioceramiczny (nowatorskie rozwiązanie, łączące ceramikę i bioplastik). Pozyskuje się go z rącznika pospolitego – rośliny uprawianej powszechnie w krajach o klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym.

Zdecydowany krok w kierunku ekologii i dobra naszej planety zrobił także włoski producent luksusowych zegarków Panerai. Na tegorocznych targach Watches & Wonder w Genewie zaprezentował model Luminor Marina Steel, który został wykonany z materiału eSteel, pochodzącego z recyklingu. Zegarek osadzony jest na pasku z butelek PET z odzysku i zamknięty w pudełku również z przetworzonych materiałów. Poniżej 5 kolejnych zegarków z misją.

REKLAMA

REKLAMA

Modele z misją ratowania świata

1. Breitling Superocean 44 Outerknown

  • cena: 29 980 zł; apart.pl

Współpraca z marką ekologicznej odzieży Outerknown, której właścicielem jest Kelly Slater – legenda surfingu i ambasador Breitlinga – zaowocowała kolejną już odsłoną kooperacyjnego modelu. Pasek NATO zrobiony jest z econylonu, pozyskanego drogą recyklingu, m.in. ze starych sieci rybackich.

REKLAMA

2. Hublot Big Bang Sorai

  • cena: ok. 93 370 zł; wkruk.pl

Ceramiczny chronograf w zielonych barwach kamuflażu wyprodukowany (przy współpracy z Save Our Rhinos Africa India) został w limitowanej liczbie 100 sztuk, a część zysków ze sprzedaży trafia do największego na świecie południowoafrykańskiego rezerwatu nosorożców

3. Seiko Prospex Antarctica „Save the Ocean”

  • cena: ok. 2904 zł; seikowatches.com

Stalowy, automatyczny nurek z limitowanej serii „Save the Ocean”. Wśród fanów marki zyskał tytuł „żółwia” – dzięki nietypowemu kształtowi koperty. Część zysków ze sprzedaży przeznaczona jest na fundacje charytatywne, działające na rzecz ochrony oceanów.

4. Oris Aquis Whale Shark

  • cena: 11 990 zł; zegarki.pl

Ten technicznie zaawansowany zegarek został stworzony w imię ratowania największej żyjącej ryby w oceanie – rekina wielorybiego (część zysków ze sprzedaży przeznaczona jest na ratowanie zagrożonej wyginięciem populacji). Zegarek ma niebieską tarczę o fakturze skóry rekina.

5. Ulysse Nardin Diver R-Strap

  • cena: ok. 38 540 zł; jubitom.com

Marka specjalizuje się w chronometrach dla nurków od 1846 roku. Najnowsze dzieło to model z paskiem, wykonanym z recyklingowanych sieci rybackich. Jak deklaruje producent, to dopiero początek wprowadzania technologii eko.

Zobacz również:
REKLAMA