Detoks po zimie: facet jak nowy

Gdy po kilku miesiącach szarego półmroku w końcu robi się jaśniej, warto w ramach wiosennych porządków zadbać też swoje ciało. Oczyść się z zewnątrz i od wewnątrz, poprawiając wygląd twarzy, zębów, dłoni i skóry - rzeczy, na które kobiety zwracają szczególną uwagę.

Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

Twarz jak nowa

Żeby oczyścić twarz, nie musisz wcale iść do drogerii. Zamiast tego wybierz się do kuchni i poszukaj w szafkach płatków owsianych. Owies zawiera składniki, które łagodzą stany zapalne i swędzenie, dzięki czemu ułatwia walkę z trądzikiem.

Jak to zrobić? Weź 3 łyżki stołowe płatków owsianych i zalej gorącą, przegotowaną wodą. Poczekaj ok. 10 minut, aż woda zrobi się letnia, a płatki zamienią się w papkę. Tę papkę rozprowadź po twarzy i zostaw ją na skórze na ok. 5 minut. Zmyj ciepłą wodą. Powtarzaj raz w tygodniu.

Biały uśmiech

Zanim wybielisz zęby, musisz je oczyścić z kamienia i pozostałości po kawie, winie i papierosach. To może zrobić tylko dentysta, przy okazji dokonując gruntownego przeglądu Twojego uzębienia w celu namierzenia ubytków lub innych problemów (chyba się nie boisz ewentualnej interwencji z użyciem wiertła?). Z wybielaniem masz już dwa wyjścia.

Jak to zrobić? "Najlepiej wybrać metodę wybielania nakładkowego w gabinecie stomatologicznym" - radzi doktor Agata Weksej z Centrum Strefa Zdrowego Uśmiechu w Bielsku-Białej. To najszybsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Czasami wystarczy jedna godzinna wizyta, maksymalnie zaś trzy.

Kilkakrotnie tańszą metodą jest domowe wybielanie nakładkowe, zapewniające podobny efekt. "Pacjent samodzielnie zakłada na zęby nakładkę wypełnioną żelem wybielającym o mniejszej intensywności działania, co noc przez 6-8 tygodni" - mówi Agata Weksej.

Gładka skóra

Czasy szorstkich jak papier ścierny kowbojów to już zamierzchła historia - uwierz nam, kobiety za ich powrotem wcale nie tęsknią. Okaż się miły w dotyku nie tylko na dłoniach, ale również w innych miejscach - zrób sobie peeling całego ciała.

Jak to zrobić? Pierwszy raz możesz spróbować "podkraść" peeling do ciała swojej dziewczynie. Instrukcję obsługi znajdziesz na pojemniku. Przekonasz się, jak bardzo taki zabieg poprawia gładkość skóry. A powtórzony raz w tygodniu poprawia jeszcze lepiej.

Dłonie pianisty

Kobiety zaskakująco dużą wagę przywiązują do dłoni i paznokci faceta - to jedna z pierwszych rzeczy, na których ląduje ich wzrok przy pierwszym spotkaniu z mężczyzną. Żeby zrobić wrażenie, nie chowaj rąk do kieszeni, tylko zrób sobie manicure.

Jak to zrobić? Zacznij od spiłowania paznokci. Najlepsze są szklane pilniczki. Nie zaokrąglaj za mocno, żeby Cię nie bolały. Później namocz końcówki palców w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 5 minut i drewnianą szpatułką podsuwaj nachodzące na paznokieć skórki, a gdy już będą luźne, odetnij je cążkami. Odcinaj tylko białe części. Gdy pojawi się krew, będzie to oznaczać, że przesadziłeś.

Jelita odkorkowane

Ciężka zimowa dieta może pozostawić po sobie ślady widoczne nie tylko na Twojej sylwetce. Jeżeli dręczą Cię wzdęcia lub zaparcia, które lubią dać o sobie znać głośnymi, lecz zdecydowanie niepożądanymi dźwiękami, których źródła szukać należy w okolicach Twoich spodni, może to świadczyć o zanieczyszczeniu jelita. Żeby pozbyć się problemu, możesz je oczyścić.

Jak to zrobić?10 suszonych śliwek włóż wieczorem do szklanki ze zsiadłym mlekiem. Rano na czczo wypij mleko, a namoczone śliwki zjedz. Rób tak przez
10 dni. Spodziewaj się częstszych wizyt w ubikacji. W nagrodę po dwóch tygodniach poczujesz się świeżo i lekko, a jelita będziesz miał czyściutkie.

Jelita możesz również oczyścić przy pomocy jabłek. Raz w tygodniu przez cały dzień jedz tylko te owoce, a zawarty w nich błonnik pomoże usunąć z jelit zalegające w nich świństwa. Przy okazji, dzięki obecnej w jabłkach florydzynie, pobudzisz wytwarzanie żółci przez wątrobę, co tylko wyjdzie jej na zdrowie.

MH 03/2012

REKLAMA