Depilacja woskiem dla mężczyzn - wszystko, co chcesz wiedzieć

Pierwsza depilacja woskiem może być trochę bolesna i krępująca. Ale jeżeli przygotujesz się do niej i będziesz wiedział, co Cię czeka – zabieg przebiegnie szybko i bezproblemowo.
Część facetów podchodzi do tematu depilacji jak pies do jeża. I nie mamy do nich żadnych pretensji. Warto jednak zwrócić uwagę, że zabiegi estetyczne, w tym zabieg usuwania zbędnego owłosienia, stają się coraz popularniejsze wśród panów. Jeżeli należysz do tych, którzy wolą pozbywać się włosów z pewnych części ciała, być może zastanawiałeś się nad depilacją woskiem.

depilacja, epilacja shutterstock.com

Polega na smarowaniu powierzchni skóry ciekłym woskiem, który po natychmiastowym zastygnięciu zrywa się wraz z włoskami, uszkadzając jednocześnie cebulkę. Dzięki temu włoski odrastają później rzadsze, słabsze, jaśniejsze i mniej widoczne. To metoda co prawda bardziej bolesna od golenia maszynką, za to dużo trwalsza i osłabiająca włoski na przyszłość. Zapytaliśmy ekspertkę - Małgorzatę Gradzińską z sieci salonów depilacji woskiem Time For Wax - o kilka kwestii dotyczących profesjonalnego usuwania owłosienia u mężczyzn.

REKLAMA

Jacy mężczyźni potrzebują depilacji woskiem?

Generalnie Ci, którzy jej chcą i uważają, że jest im potrzebna. Nie ma specyficznych cech, które powodują, że jedni potrzebują depilacji bardziej niż inni. Oczywiście są osoby, mające tendencję do większej ilości owłosienia i wtedy korzystają z zabiegów cześciej i chętniej. A to dlatego, że łatwiej jest im raz na kilka tygodni wyrwać włoski w profesjonalnym salonie niż codziennie golić się pod prysznicem. "Rzecz jasna są też wśród panów grupy charakterystyczne - dla nich zresztą mamy przygotowane specjalne pakiety zabiegowe." - mówi ekspertka z salonu depilacji:

Sportowcy

Przede wszystkim kolarze i rowerzyści, ale też biegacze, kulturyści i pływacy. "Ci klienci bardzo regularnie odwiedzają nasze salony, ponieważ na utrzymaniu idealnie gładkiej skóry zależy im nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych." - tłumaczy Małgorzata Gradzińska. Szczególnie w przypadku panów uprawiających sporty rowerowe gładka skóra jest bardzo ważna - podczas uprawiania tego rodzaju sportu skaleczenia, uszkodzenia naskórka - to codzienność. Włosy na skórze powodują, że otarcia powstają łatwiej i są bardziej rozległe, zaś skóra pozbawiona zbędnych włosków po prostu szybciej się goi.

Managerowie

"Panowie na wyższych stanowiskach szczególnie chętnie depilują dłonie oraz szyję - te obszary ciała, które widoczne spod garnituru lepiej prezentują się bez włosków." - mówi ekspertka.

ZOBACZ: Męska pielęgnacja w 5 krokach

Jakie części ciała depilują Panowie?

"Zdecydowanie najczęściej wykonywane przez panów są zabiegi depilacji pach, pleców, nóg i klatki piersiowej - wyjaśnia Gradzińska. - Tak jak mówiłam wcześniej - często zależy to od tego, z jakim klientem mamy do czynienia, bo są grupy panów, które najchętniej i najczęściej depilują dłonie, szyję i twarz." Według ekspertki w ciągu ostatnich lat nastąpił też duży wzrost zainteresowania depilacją intymną wśród panów.

Czym różni się depilacja woskiem męska od kobiecej?

"Od strony technicznej depilacja męska od depilacji kobiecej nie różni się zupełnie niczym - mówi ekspertka. - Owszem, panowie depilują zazwyczaj nieco inne obszary niż panie, mają na ogół mocniejsze i grubsze włosy. Jednak sam zabieg przebiega identycznie i podobnie jak w przypadku damskiej depilacji - regularne zabiegi są gwarancją tego, że włosy będą odrastały słabsze i cieńsze." Jeżeli chcesz jednak poznać cenę wybranego zabiegu, upewnij się, że szukasz w cenniku dla mężczyzn. W wielu salonach ceny zabiegów męskich i damskich różnią się od siebie. Bywa też, że dla Panów przygotowane są specjalne pakiety.

PRZECZYTAJ: Czy grozi Ci łysienie?

Jak przygotować się do męskiej depilacji woskiem?

Zupełnie tak samo, jak do damskiej. Przede wszystkim, aby depilacja woskiem była skuteczna, włosy muszą mieć określoną długość - między 0,5 a 1 cm. Oznacza to, że od ostatniego golenia maszynką do depilacji woskiem powinny upłynąć około 2 tygodnie. Natomiast jeśli mierzymy czas od depilacji do depilacji - 4 tygodnie to zazwyczaj okres, w którym włosy osiągają idealną długość do kolejnego zabiegu.

Dlaczego to ważne? "Depilacja włosów zbyt długich jest niestety znacznie bardziej bolesna i klient może w trakcie zabiegu odczuwać nieprzyjemne szarpanie. A dodatkowo podczas zdejmowania wosku włosy mogą się przerwać i efekt zabiegu nie będzie zgodny z oczekiwaniami klienta. Natomiast włosy zbyt krótkie nie pozwalają na dokładną depilację, ponieważ nie wszystkie udaje się >>złapać<< woskiem." - odpowiada Małgorzata Gradzińska.

Jeżeli uważasz, że masz za długie włoski, zawsze możesz przyciąć je w domu nożyczkami. Przy czym pamiętaj, że żadna kosmetyczka nie mierzy ich linijką, chodzi więc o orientacyjną długość, a nie precyzyjny pomiar długości włosa.

Dobrze byłoby, żeby skóra przed depilacją była prawidłowo nawilżona (przesuszenie niesie ze sobą ryzyko zerwania naskórka). Jednak mężczyźni mają zazwyczaj skórę mniej skłonną do przesuszeń, więc nie potrzebują w tym zakresie szczególnej pielęgnacji.
Peeling (może być cukrowy, solny lub wykonany na sucho specjalną szczotką) wykonany na dzień przed zabiegiem również ułatwi depilację, ponieważ uelastyczni skórę, podniesie włosy (co sprawi, że będą łatwiejsze do „złapania” dla wosku) i złuszczy martwy naskórek, co z kolei poprawi przyczepność wosku.

Czego nie wolno robić przed depilacją?

Zdecydowanie nie powinno się stosować tłustych balsamów czy kosmetyków w dniu depilacji - spowodowują one bowiem że skóra i włoski pokryte tłustym filmem nie będą chciały przykleić się do wosku. Ważne też, aby skóra nie była świeżo opalona (przez co tkliwa i przewrażliwiona), a także żeby na obszarach poddawanych depilacji nie było otarć, ranek, wyprysków, czy zasinień. Jeżeli kosmetyczka zauważy uszkodzenia naskórka, może odmówić depilacji z obawy o pogorszenie jego stanu.

Czego nie robić po depilacji woskiem?

Przez 2-3 dni po depilacji woskiem, zwłaszcza tej pierwszej, skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Powinieneś zrezygnować w tym czasie z pływania w chlorowanej oraz słonej wodzie, a także unikać opalania oraz sauny. Najlepiej też nie iść na siłownię od razu po zabiegu – pot nienajlepiej wpływa na podrażnioną skórę. W co się ubrać? Przewiewna bielizna i luźniejsze bawełniane ubranie umożliwią szybszą regenerację skóry. Opięte dżinsy zaraz po depilacji woskiem naprawdę nie będą przyjemnym doświadczeniem.

Jak trwały jest efekt męskiej depilacji?

Efekt gładkiej skóry utrzymuje się do 4 tygodni, w zależności od regularności i częstotliwości wykonywanych zabiegów. Dzięki depilacji włosy odrastają słabsze i cieńsze co pozwala cieszyć się efektem znacznie dłużej niż po tradycyjnym goleniu. I warto pamiętać, że gładka skóra po depilacji woskiem pozbawiona jest zacięć, które zdarzają się przy goleniu.

Zobacz również:
REKLAMA