Akcesoria do garnituru: 6 stylowych propozycji

Oto dodatki, na które możesz się zdecydować, idąc na uroczystość. Nie masz ochoty na krawat? Wybierz muszkę i kolorową poszetkę – w ostatnich latach na dobre wróciły do łask. Renesans przeżywa również fular.

garnitur, dodatki do garnituru
Diabeł tkwi w szczegółach. Zwłaszcza diabeł modowy.

Fular

Fulary stały się bardzo modne w środowiskach bogatej burżuazji w latach 50. i 60. Żeby swobodnie się układały, nie zapinano ostatnich guzików koszuli. Ruch hipisów kompletnie je wyeliminował. Dziś rodzajem fularu jest cienki i wąski szalik.

Wiąże się go kilkakrotnie wokół szyi i wyrzuca jego końce na koszule. Dawna, tradycyjna forma fularu powraca, ale wydaje się jednak zbyt formalna, by mogła rzeczywiście się przyjąć.

Ozdoba do butonierki

Kiedyś eleganccy panowie nosili w butonierce kwiatek, białe wstążeczki lub wpinali w klapę marynarki spinki. W dobrym tonie było również prezentowanie odznaczeń. Dziś albo nie nosimy nic, albo podobną funkcję pełni taka zabawna, kolorowa, mała muszka.

Przeczytaj też: Reguły noszenia garnituru

Poszetka

W latach 50. i 60. była biała, wykrochmalona i wyprasowana. W latach 70. na moment przepadła, żeby po pewnym czasie wrócić już w kolorowej wersji. Jak nosić poszetkę? Najlepiej wsuń ją nonszalancko do kieszonki, by przypominała rozwinięty kwiat.

I pamiętaj: nigdy nie powinna być z tego samego materiału, co krawat. Za to jeśli chodzi o kolor, dobrze, gdyby nawiązywała do niego swoją dominującą barwą.

Mucha

Francuzi i Anglicy mają swojego motylka, a my mamy muszkę, do niedawna z czarnymi, rozłożonymi skrzydełkami, dziś wyjątkowo kolorową. Z dżinsową koszulą i wojskową kurtką przestaje być zbyt formalna. Najbardziej eleganckie to te, które sami wiążemy, a nie zapinamy na szyi na guzik.

Spinki

Koszule z podwójnym mankietem można nosić przez cały dzień. Dlatego spinki przed południem powinny być dyskretne, nigdy ostentacyjnie świecące złotem ani srebrem. Metalowe, z kamienia, z małymi, drewnianymi elementami wypadną najlepiej. Natomiast na wieczornej imprezie baw się w kolorowych spinkach.

Krawat

Jego szerokość determinuje rozstaw końców kołnierzyka. Wąski krawat idzie w parze z małym węzłem i klasycznym rozstawem. Pamiętaj, że dobrze zawiązany nie kończy się w połowie brzucha, lecz tuż nad klamrą paska od spodni.

Zobacz również:
REKLAMA