Fular
Fulary stały się bardzo modne w środowiskach bogatej burżuazji w latach 50. i 60. Żeby swobodnie się układały, nie zapinano ostatnich guzików koszuli. Ruch hipisów kompletnie je wyeliminował. Dziś rodzajem fularu jest cienki i wąski szalik.
Wiąże się go kilkakrotnie wokół szyi i wyrzuca jego końce na koszule. Dawna, tradycyjna forma fularu powraca, ale wydaje się jednak zbyt formalna, by mogła rzeczywiście się przyjąć.
Ozdoba do butonierki
Kiedyś eleganccy panowie nosili w butonierce kwiatek, białe wstążeczki lub wpinali w klapę marynarki spinki. W dobrym tonie było również prezentowanie odznaczeń. Dziś albo nie nosimy nic, albo podobną funkcję pełni taka zabawna, kolorowa, mała muszka.
Przeczytaj też: Reguły noszenia garnituru
Poszetka
W latach 50. i 60. była biała, wykrochmalona i wyprasowana. W latach 70. na moment przepadła, żeby po pewnym czasie wrócić już w kolorowej wersji. Jak nosić poszetkę? Najlepiej wsuń ją nonszalancko do kieszonki, by przypominała rozwinięty kwiat.
I pamiętaj: nigdy nie powinna być z tego samego materiału, co krawat. Za to jeśli chodzi o kolor, dobrze, gdyby nawiązywała do niego swoją dominującą barwą.
Mucha
Francuzi i Anglicy mają swojego motylka, a my mamy muszkę, do niedawna z czarnymi, rozłożonymi skrzydełkami, dziś wyjątkowo kolorową. Z dżinsową koszulą i wojskową kurtką przestaje być zbyt formalna. Najbardziej eleganckie to te, które sami wiążemy, a nie zapinamy na szyi na guzik.
Spinki
Koszule z podwójnym mankietem można nosić przez cały dzień. Dlatego spinki przed południem powinny być dyskretne, nigdy ostentacyjnie świecące złotem ani srebrem. Metalowe, z kamienia, z małymi, drewnianymi elementami wypadną najlepiej. Natomiast na wieczornej imprezie baw się w kolorowych spinkach.
Krawat
Jego szerokość determinuje rozstaw końców kołnierzyka. Wąski krawat idzie w parze z małym węzłem i klasycznym rozstawem. Pamiętaj, że dobrze zawiązany nie kończy się w połowie brzucha, lecz tuż nad klamrą paska od spodni.