Życiowy egoizm, czyli jak wygrywać w każdej dziedzinie

Chcesz być sprawniejszy, bogatszy i mieć takie powodzenie u kobiet, jakie Ci się nawet nie śniło? No jasne, że chcesz. Metoda? Zacznij się o siebie troszczyć. Jak zostać samolubem i zmienić swoje życie.

życiowy egoizm Shutterstock.com
fot. Shutterstock

Ciągle ostatnio słyszy się o kryzysie, jaki przeżywa męski świat. A to, że mężczyźni są gatunkiem zagrożonym, a to, że powinni być bardziej męscy, albo wręcz przeciwnie–bardziej kobiecy, że powinni przemyśleć swoją rolę w świecie i coś zrobić ze swoją agresją, że kobiety nas zdominują. My po raz pierwszy stawiamy rewolucyjną tezę – mamy kryzys, ponieważ jesteśmy za mało egoistyczni. Tak, zostaliśmy tak wychowani, aby lekceważyć swoje zdrowie i swoje potrzeby.

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś osobnikiem Alfa?

Najpierw zadbaj o siebie

Skutkiem tego są rozmaite problemy związane ze stresem: depresja, bezsenność, uzależnienie od alkoholu, bezpłodność. Dodając do tego jeszcze obecny kryzys ekonomiczny, sytuacja robi się niewesoła. Cóż, świat nie zawsze jest przyjaznym miejscem, ale starając się być miłym facetem, sam się prosisz o kłopoty. Namawiając Cię do zadbania o własny interes, nie mamy na myśli tępego, bezmyślnego egocentryzmu, tylko ustawienie relacji między sobą a światem na jasnych, uczciwych zasadach. Masz prawo dbać o siebie, nie krzywdząc innych.

Egoista, czy altruista

Ekonomista Tim Harford tłumaczy, jak się ma egoizm do altruizmu.

Jesteśmy stworzeniami z gruntu egoistycznymi. Nawet wtedy, kiedy nam się wydaje, że jest wręcz przeciwnie – gdy na przykład przyłączamy się do akcji charytatywnej. Ostatnie eksperymenty wykazały, że za naszą hojnością w dawaniu datków mogą stać różne, nie do końca czyste motywacje. Na przykład łatwiej nas skłonić do zakupienia losów na charytatywną loterię fantową niż do tego, żebyśmy ot tak, po prostu, otworzyli portfel.

Znacznie hojniejsi jesteśmy też, kiedy datki zbierają piękne, białe dziewczyny, niż wtedy, kiedy zbierający reprezentują różne płcie, rasy, grupy wiekowe i, powiedzmy to wreszcie, różne kanony urody. I co, dalej myślisz, że dobroczynność ma wiele wspólnego z altruizmem? Uderzające jest również, jak wzrasta nasza hojność, kiedy ofiarodawcy mogą się pokazać publicznie, najlepiej w telewizji, a jeszcze lepiej w towarzystwie znanych osób.

ZOBACZ TEŻ: Jak się pozbyć tremy podczas wystąpień publicznych?

Wychodzi na to, że dobroczynność ma najwięcej wspólnego z poprawianiem sobie wizerunku. Pewnie instynktownie wiemy to, co potwierdza nauka: że kobiety uważają szczodrych facetów za atrakcyjnych. Ale to również egoizm. „Szczodry facet będzie też szczodry dla mnie i dla naszych dzieci” – kombinuje kobieca podświadomość.

Zobacz również:
18 grudnia o 16:00 w Hali OSiR w Dzierżoniowie rozpocznie się bokserska impreza, której MH ma zaszczyt patronować. Finał drugiej edycji Maxligi to 14 pojedynków pięściarzy, którzy postanowili oderwać się od codziennych zajęć i spróbować sił w prawdziwym ringu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA