Zwycięzca czy ofiara? Sprawdź, kim jesteś

Ludzi można z grubsza podzielić na zwycięzców i ofiary. Zwycięzcy potrafią czerpać z życia satysfakcję, odnosić sukcesy i żyć tak jak chcą. Ofiary są wiecznie niezadowolone, narzekają na pracę, szefów, zdrowie, pogodę i politykę. A ty?

wygrywanie, przegrywanie Shutterstock.com
Tylko Ty odpowiadasz za swoje życie. Może warto więc zmienić mentalność z ofiary na zwycięzcę? To możliwe.

Urlop! Wreszcie masz czas, żeby się zastanowić, dlaczego, do cholery, jesteś wiecznie taki zmęczony. Praca nie daje satysfakcji? A może w ogóle twoje życie nie wygląda tak jak powinno? Sprawdź, czy poniższe stwierdzenia nie odnoszą się przypadkiem do ciebie.

  1. Często zmieniam pracę, bo zawsze popadam w jakieś konflikty z kierownictwem firmy.
  2. Miałem wiele związków z kobietami, ale dzisiaj nie wspominam ich najlepiej.
  3. Prawie co miesiąc mam debet na koncie w banku.
  4. Często nadużywam alkoholu.
  5. Palę papierosy.
  6. Ilekroć postanawiam wziąć się za siebie – ćwiczyć, zdrowo jeść – zapału starcza mi na krótko.
  7. Inni ludzie często doprowadzają mnie do ataków wściekłości.
  8. Czuję, że nie robię tego, co powinienem robić w życiu.

Jeżeli możesz podpisać się pod co najmniej połową tych zdań, niestety diagnoza brzmi: jesteś ofiarą. Innymi słowy — swoim największym wrogiem. Nie brzmi to dobrze, ale nie martw się, psycholodzy dają nadzieję. Możesz zacząć zmiany nawet od dzisiaj.   

ZOBACZ TEŻ: Czy ona lubi futbol?

Kto tu rządzi?

Podstawowa różnica pomiędzy ofiarami a ludźmi, którzy potrafią żyć, polega na poczuciu kontroli nad własnym życiem. W wielu testach psychologicznych, zwłaszcza tych określających przydatność do zawodu, bada się właśnie tzw. LOK (locus of control), czyli umiejscowienie kontroli. Może ono być zewnętrzne albo wewnętrzne, ale najczęściej mieści się gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami.

Jak wygrywać w życiu: 5 zasad zwycięzcy

Zewnętrzny LOC charakteryzuje ludzi, którzy za swoje niepowodzenia obwiniają cały świat, a sukcesy przypisują szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Ludzie z wewnętrznym LOC uważają, że sami są odpowiedzialni za swoje życie.

Różnice są aż nadto widoczne — jeżeli uważasz, że nic od ciebie nie zależy, to szanse na sukces masz minimalne. Mówisz wtedy sobie: Nie warto się starać, bo i po co. Nie masz planów na przyszłość, bo i tak się nie udadzą. Nie dbasz o siebie, bo przecież i tak na nic nie masz wpływu.

Strategia zwycięzcy

Aby z ofiary stać się zwycięzcą, warto wiedzieć, jakie cechy trzeba w sobie rozwinąć. Ludzi, którzy są zadowoleni z życia, łączy to, że:

Są realistami...

...bo od kiedy szczęśliwie zakończyli okres młodzieńczego buntu nie obrażają się na świat, że nie jest sprawiedliwy, ani na ludzi, że nie są szlachetni i wspaniałomyślni. Każda ideologia jest dla nich z założenia podejrzana. Planując działania, biorą pod uwagę niedoskonałość świata i nie obwiniają go o swoje porażki.

Są elastyczni...

...bo wiedzą, że nowe sytuacje wymagają nauczenia się nowej strategii i nie oczekują, że to świat się do nich dostosuje. Nie upierają się, że tylko kariera inżyniera czy muzyka jest dla nich sensem życia. Gdy nie ma popytu na takie zawody, uczą się po prostu nowego.

Są uprzejmi...

...ale bez przesady. Lubią ludzi, ale nie do tego stopnia, żeby sobie dawać wchodzić na głowę. Nie boją się wymagać od ludzi szacunku dla siebie, swojego czasu, swojej pracy. Umiarkowanie przejmują się opinią innych, a w każdym razie nie jest ona dla nich ważniejsza, niż własne zdanie.

Podejmują ryzyko...

...ale nie dla samego smaku adrenaliny. Doskonale wiedzą, że w życiu mamy do wyboru albo wolność i bycie sobą, albo złudne poczucie bezpieczeństwa. Nie boją się wyzwań i sprawdzania się w nowych sytuacjach, a nagrodą dla nich jest świadomość, że tylko w ten sposób można osiągać satysfakcję z życia.

Lubią siebie...

...i bez problemu potrafią wymienić swoje pozytywne cechy oraz umiejętności. Ponieważ lubią siebie, potrafią o siebie zadbać. Nie dokopują własnemu organizmowi poprzez niezdrowy tryb życia albo pracę zupełnie dla siebie nieodpowiednią.

Nie oglądają się...

...bo przeszłość to też jedna z rzeczy, na które nie mamy wpływu. Nie rozpamiętują klęsk, nie myślą o tym, co by było, gdyby postąpili inaczej. Uważają, że porażki też są szansą nauczenia się czegoś nowego, wyciągają wnioski i potem konsekwentnie je stosują. Ich filtr pamięci zatrzymuje głównie wspomnienia o sukcesach. Rzadko gromadzą pamiątki, notatki czy inne śmieci. Wiedzą, że łatwiej iść do przodu bez obciążeń.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze suplementy dla faceta. I te najgorsze też.

Mają szczęście...

...a przynajmniej innym się tak wydaje. Może jest w tym jakaś magia, ale zdrowy rozsądek każe nam przypuszczać, że ci szczęściarze lepiej niż pechowcy umieją znaleźć się we właściwym miejscu i czasie oraz wykorzystać nadarzające się okazje. Z drugiej strony, wiara w swoją szczęśliwą gwiazdę pomaga w życiu – dodaje energii do działania i pozwala interpretować zdarzenia na swoją korzyść.

Efektywnie pracują...

...bo praca jest dla nich środkiem do osiągnięcia konkretnego celu. Ponadto cieszy ich fakt, że coraz sprawniej i szybciej wykonują jakąś czynność.

Potrafią się bawić...

...i umieją znaleźć na to czas. Mają poczucie humoru, potrafią spojrzeć na siebie z dystansu i nie traktują niczego, zwłaszcza siebie, śmiertelnie serio.

Mają szczęśliwe związki...

...bo wiążą się z kobietami podobnymi do siebie. Wiedzą, że o dobry związek trzeba zadbać. Szanują swoją i czyjąś wolność. Są dobrymi kochankami, bo potrafią się w łóżku śmiać. A przecież kobiety to lubią.

REKLAMA