Żelazne rośliny – 5 doniczkowych propozycji dla początkujących

Mianem żelaznych nazywa się te rośliny, które wybaczają wiele błędów popełnianych przez początkujących rośliniarzy. Czy przetrwały na moim parapecie?

Żelazne rośliny fot. mpp

1. Epipremnum złociste – żelazne rośliny

Ma piękne wybarwienie, skutecznie oczyszcza powietrze i nie wymaga wiele uwagi. To pnącze, więc w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, dołóż do doniczki drabinkę (kupisz ją za kilka złotych w dziale ogrodniczym marketu budowlanego) lub postaw ją na wyższej półce.

Żelazne rośliny fot. mpp

2. Aloes zwyczajny – żelazne rośliny

To roślina o wyjątkowych właściwościach: skutecznie oczyszcza powietrze, a miąższ z jej liści może sta- nowić bazę wielu naturalnych kosmetyków. Niestety, choć podobno jest łatwy w uprawie, u mnie nie przetrwał, a prób było kilka.

Żelazne rośliny fot. mpp

3. Sansewieria – żelazne rośliny

Nie dość, że zgodnie z badaniami NASA jest jedną z najskuteczniejszych roślin oczyszczających powietrze, to jeszcze przetrwa w każdych warunkach. Niestraszne jej ani słońce, ani cień.

Żelazne rośliny fot. mpp

4. Zamioculcas zamiifolia – żelazne rośliny

Nie wymaga wiele: może stać nawet w półcieniu i świetnie sobie poradzi, jeśli zapomnisz go podlać. Pamiętaj jednak, by przecierać co jakiś czas z kurzu jego piękne, zielone liście.

Żelazne rośliny fot. mpp

5. Monstera Monkey Mask – żelazne rośliny

Rośnie jak szalona (w naturze potrafi osiągać monstrualne rozmiary, stąd jej nazwa). To pnącze, więc ustaw doniczkę na wyższej półce, a efektowne liście (lubią zraszanie!) szybko urosną aż do podłogi.

REKLAMA