Odpuść e-maile
Odzysk czasu: nawet 17 godzin na tydzień
Z badań firmy Adobe wynika, że przeciętny pracownik biurowy poświęca na e-maile (pisanie, czytanie, usuwanie, sprawdzanie etc.) ok. 4 godzin dziennie. To mniej więcej połowa czasu pracy. 1000 godzin rocznie. A do tego dochodzą przecież Messenger i inne komunikatory. Szaleństwo!
Plan oczyszczania
Wyznacz sobie godziny sprawdzania skrzynki pocztowej. Nie musisz być cały czas online. Tim Ferriss, autor poradnika „Czterogodzinny tydzień pracy”, ustawił sobie w skrzynce autoresponder o następującej treści: „Ze względu na inne obowiązki sprawdzam skrzynkę raz w tygodniu. Jeśli sprawa jest naprawdę pilna (nie może poczekać do przyszłego tygodnia), zadzwoń na komórkę. Jeśli nie masz mojego numeru, poczekaj, aż przeczytam maila”. Ferriss nauczył się też odpowiadać bardzo krótko, jakby pisał SMS-y. Większość jego maili ma nie więcej niż 5 zdań. Nie musisz od razu być taki radykalny. Ale jeśli sprawdzisz raz dziennie, powinno wystarczyć.
Przeczytaj też: 19 rzeczy, których będziesz żałował podczas pierwszego ataku serca
Mistrz zebrań
Odzysk czasu: nawet 4 miesiące w ciągu roku
Jak wynika z badania National Bureau of Economic Research przeciętny szef firmy spędza w przybliżeniu połowę swojego czasu pracy na zebraniach i spotkaniach. Kierownicy średniego szczebla mają lepiej – na spotkania przeznaczają 35% czasu). Problem w tym, że większość zebrań wcale nie jest potrzebnych, a nawet te, które są, można by było zakończyć znacznie szybciej. 73% badanych przyznaje, że w czasie zebrań zajmuje się innymi sprawami (prawdopodobnie szukają wtedy innej, mniej nudnej pracy).
Plan oczyszczania
Wejdź na meetingcalculator.com i zsynchronizuj ze swoim kalendarzem Google. Po 10 sekundach będziesz wiedział, ile czasu miesięcznie spędzasz, rysując w notesie karykatury kolegów. Gdy już otrząśniesz się z szoku, zastosuj się do tych trzech rad:
1. Zaproponuj w swojej firmie dni bez spotkań. W ten sposób uwolni się sporo tego, czego w każdej firmie brakuje – czasu.
2. Przed spotkaniem zawsze przygotuj plan i roześlij go uczestnikom wraz z materiałami. Na spotkaniu jest czas na dyskusję, a nie na zapoznawanie się z informacjami.
3. Skracaj czas spotkań do minimum. Badania wykazały, że ludzie są w stanie realnie skupić się na ważnym problemie przez maksymalnie 18 minut. Pamiętaj o tym, planując.
Zobacz: Jak żyć i pracować wydajniej?
Oglądaj tylko dobre seriale
Odzysk czasu: nawet 19 h na tydzień
Czy siedząc przed telewizorem tylko marnujesz czas? Niekoniecznie. Jeżeli w ten sposób zdobywasz nowe infromacje, relaksujesz się albo zapewniasz sobie pożywkę do interesujących rozmów – telewizor może być pożyteczny. Problem w tym, że wielu z nas nie zna umiaru. Po wiadomościach oglądasz mecz, a po nim jeszcze dwa (albo pięć) odcinków „Westworld” albo „Czarnego lustra”? To już prawie drugi etat. Przygody bohaterów serialu nie zastąpią Twoich, a oglądanie Usaina Bolta nie poprawi Twojej kondycji.
Plan oczyszczania
Skorzystaj z trybu „szybkiego oglądania”. Zainstaluj w przeglądarce rozszerzenie „video speed controller”, odpal Netflixa czy Vimeo, ustaw prędkość na 1,5x albo 2x i oglądaj. Z początku może być dziwnie, ale szybko się przyzwyczaisz. Do odzyskania są godziny. Podobna funkcja jest w podcastach i w czytnikach audiobooków. No i oczywiście – wybieraj tylko dobre seriale. Jeśli coś Cię nudzi – nie wgapiaj się w ekran godzinami tylko dlatego, że kumple mówili, że warto.