[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ
5976OCEŃ
4.5

Zanieczyszczenie środowiska: jak je zmniejszać?

Nawet w miejscach wydawałoby się odległych od przemysłowych ośrodków powietrze może być pełne rozmaitych zanieczyszczeń. Zobacz, jak się przed nimi bronić.

zanieczyszczenie środowiska fot. Shutterstock
Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce (badano ilość tzw. pyłu zawieszonego w powietrzu) to nie przemysłowe centra, tylko np. sielski beskidzki Żywiec albo Pszczyna, nazywana Perłą Górnego Śląska.

Tak więc uważajmy, gdzie jedziemy na wakacje, bo w lecie w ogóle kombinacja wysokiej temperatury powietrza, smogu i długich wieczorów spędzanych przy grillu sprawia, że ten okres to dla naszych płuc wyzwanie. Poniżej najwięksi letni truciciele.  

Zanieczyszczenie środowiska: co możesz zrobić?

Grill

Groźne są substancje powstające podczas spalania i dym. Głównym problemem są rakotwórcze: benzopireny, akrylamid, nadtlenki lipidowe i wolne rodniki.

Używaj grilla gazowego. Propan jest relatywnie czysto spalającym się paliwem. Ale jeżeli jesteś przywiązany do węgla, umieść grill w przewiewnym miejscu i trzymaj się z dala od paleniska, dopóki węgle nie staną się białe.

Spaliny

Spaliny mogą wywoływać w organizmie stan zapalny, który w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia serca. Badania pokazują, że ludzie, którzy mieszkają w okolicy o wysokim natężeniu ruchu, mają wyższe ciśnienie krwi niż mieszkańcy czystszych okolic.

Chroń się

Staraj się biegać i jeździć na rowerze z dala od ruchliwych miejsc. Zażywaj wit. C, która wspiera organizm w walce z zanieczyszczeniami środowiska.  

  

REKLAMA

ekologia, ziemia fot. Shutterstock
Ozon

Ozon przygruntowy powstaje w wyniku przemian fotochemicznych utleniania tlenków azotu w obecności innych zanieczyszczeń pochodzących przeważnie ze spalin. Smog ozonowy powoduje bóle głowy, napady duszności, schorzenia układu oddechowego, sprzyja rozwojowi astmy, a nawet nowotworów.

Chroń się

Możesz regularnie sprawdzać jakość powietrza na powietrze.

Opary z basenu

Ten zapach czystości, jaki czujemy na basenie, to nie jest chlor. "To trichlorek azotu, który tworzy się w basenie na skutek reakcji chloru z wydzielinami ludzkiego ciała" – mówi dr Ernest Blatchley, inżynier środowiska z Purdue University. Związek może podrażniać płuca.

Chroń się

miarę możliwości pływaj na basenach odkrytych. I zanim wskoczysz do wody, porządnie się umyj. 

fot. photobank.kiev.ua 2011/shutterstock.com
Dym z ogniska

Palące się drewno wydziela szkodliwe cząsteczki podobnie jak węgiel z grilla. I również może u wrażliwych osób wywołać problemy z płucami i sercem.

Chroń się

Dlaczego dym z ogniska zawsze na Ciebie leci? Bo blokujesz dopływ chłodnego powietrza do ognia, co tworzy przestrzeń o niższym ciśnieniu, w którą wchodzi dym. Używaj do podpałki tylko suchego drewna, bo mniej dymi.  

Benzyna

Zapach, który czujecie podczas tankowania, to benzen – silnie rakotwórczy związek, który znajduje się również w papierosach. Opary benzenu, nawet w niewielkim stężeniu, wywołują podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych. W większym stężeniu mogą uszkadzać szpik.

Chroń się

Staraj się nie wdychać oparów, będąc na stacji paliw. Bądź ostrożny również ze sprzętem, np. kosiarką benzynową. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij