Zanieczyszczenie środowiska: jak je zmniejszać?

Nawet w miejscach wydawałoby się odległych od przemysłowych ośrodków powietrze może być pełne rozmaitych zanieczyszczeń. Zobacz, jak się przed nimi bronić.

zanieczyszczenie środowiska fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce (badano ilość tzw. pyłu zawieszonego w powietrzu) to nie przemysłowe centra, tylko np. sielski beskidzki Żywiec albo Pszczyna, nazywana Perłą Górnego Śląska.

Tak więc uważajmy, gdzie jedziemy na wakacje, bo w lecie w ogóle kombinacja wysokiej temperatury powietrza, smogu i długich wieczorów spędzanych przy grillu sprawia, że ten okres to dla naszych płuc wyzwanie. Poniżej najwięksi letni truciciele.  

Zanieczyszczenie środowiska: co możesz zrobić?

Grill

Groźne są substancje powstające podczas spalania i dym. Głównym problemem są rakotwórcze: benzopireny, akrylamid, nadtlenki lipidowe i wolne rodniki.

Używaj grilla gazowego. Propan jest relatywnie czysto spalającym się paliwem. Ale jeżeli jesteś przywiązany do węgla, umieść grill w przewiewnym miejscu i trzymaj się z dala od paleniska, dopóki węgle nie staną się białe.

Spaliny

Spaliny mogą wywoływać w organizmie stan zapalny, który w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia serca. Badania pokazują, że ludzie, którzy mieszkają w okolicy o wysokim natężeniu ruchu, mają wyższe ciśnienie krwi niż mieszkańcy czystszych okolic.

Chroń się

Staraj się biegać i jeździć na rowerze z dala od ruchliwych miejsc. Zażywaj wit. C, która wspiera organizm w walce z zanieczyszczeniami środowiska.  

  

ekologia, ziemia fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Ozon

Ozon przygruntowy powstaje w wyniku przemian fotochemicznych utleniania tlenków azotu w obecności innych zanieczyszczeń pochodzących przeważnie ze spalin. Smog ozonowy powoduje bóle głowy, napady duszności, schorzenia układu oddechowego, sprzyja rozwojowi astmy, a nawet nowotworów.

Chroń się

Możesz regularnie sprawdzać jakość powietrza na powietrze.

Opary z basenu

Ten zapach czystości, jaki czujemy na basenie, to nie jest chlor. "To trichlorek azotu, który tworzy się w basenie na skutek reakcji chloru z wydzielinami ludzkiego ciała" – mówi dr Ernest Blatchley, inżynier środowiska z Purdue University. Związek może podrażniać płuca.

Chroń się

miarę możliwości pływaj na basenach odkrytych. I zanim wskoczysz do wody, porządnie się umyj. 

photobank.kiev.ua 2011/shutterstock.com
fot. photobank.kiev.ua 2011/shutterstock.com

Dym z ogniska

Palące się drewno wydziela szkodliwe cząsteczki podobnie jak węgiel z grilla. I również może u wrażliwych osób wywołać problemy z płucami i sercem.

Chroń się

Dlaczego dym z ogniska zawsze na Ciebie leci? Bo blokujesz dopływ chłodnego powietrza do ognia, co tworzy przestrzeń o niższym ciśnieniu, w którą wchodzi dym. Używaj do podpałki tylko suchego drewna, bo mniej dymi.  

Benzyna

Zapach, który czujecie podczas tankowania, to benzen – silnie rakotwórczy związek, który znajduje się również w papierosach. Opary benzenu, nawet w niewielkim stężeniu, wywołują podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych. W większym stężeniu mogą uszkadzać szpik.

Chroń się

Staraj się nie wdychać oparów, będąc na stacji paliw. Bądź ostrożny również ze sprzętem, np. kosiarką benzynową. 

REKLAMA