[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Zanieczyszczenie środowiska: jak je zmniejszać?

Nawet w miejscach wydawałoby się odległych od przemysłowych ośrodków powietrze może być pełne rozmaitych zanieczyszczeń. Zobacz, jak się przed nimi bronić.

zanieczyszczenie środowiska fot. Shutterstock
Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce (badano ilość tzw. pyłu zawieszonego w powietrzu) to nie przemysłowe centra, tylko np. sielski beskidzki Żywiec albo Pszczyna, nazywana Perłą Górnego Śląska.

Tak więc uważajmy, gdzie jedziemy na wakacje, bo w lecie w ogóle kombinacja wysokiej temperatury powietrza, smogu i długich wieczorów spędzanych przy grillu sprawia, że ten okres to dla naszych płuc wyzwanie. Poniżej najwięksi letni truciciele.  

Zanieczyszczenie środowiska: co możesz zrobić?

Grill

Groźne są substancje powstające podczas spalania i dym. Głównym problemem są rakotwórcze: benzopireny, akrylamid, nadtlenki lipidowe i wolne rodniki.

Używaj grilla gazowego. Propan jest relatywnie czysto spalającym się paliwem. Ale jeżeli jesteś przywiązany do węgla, umieść grill w przewiewnym miejscu i trzymaj się z dala od paleniska, dopóki węgle nie staną się białe.

Spaliny

Spaliny mogą wywoływać w organizmie stan zapalny, który w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia serca. Badania pokazują, że ludzie, którzy mieszkają w okolicy o wysokim natężeniu ruchu, mają wyższe ciśnienie krwi niż mieszkańcy czystszych okolic.

Chroń się

Staraj się biegać i jeździć na rowerze z dala od ruchliwych miejsc. Zażywaj wit. C, która wspiera organizm w walce z zanieczyszczeniami środowiska.  

  

ekologia, ziemia fot. Shutterstock
Ozon

Ozon przygruntowy powstaje w wyniku przemian fotochemicznych utleniania tlenków azotu w obecności innych zanieczyszczeń pochodzących przeważnie ze spalin. Smog ozonowy powoduje bóle głowy, napady duszności, schorzenia układu oddechowego, sprzyja rozwojowi astmy, a nawet nowotworów.

Chroń się

Możesz regularnie sprawdzać jakość powietrza na powietrze.

Opary z basenu

Ten zapach czystości, jaki czujemy na basenie, to nie jest chlor. "To trichlorek azotu, który tworzy się w basenie na skutek reakcji chloru z wydzielinami ludzkiego ciała" – mówi dr Ernest Blatchley, inżynier środowiska z Purdue University. Związek może podrażniać płuca.

Chroń się

miarę możliwości pływaj na basenach odkrytych. I zanim wskoczysz do wody, porządnie się umyj. 

fot. photobank.kiev.ua 2011/shutterstock.com
Dym z ogniska

Palące się drewno wydziela szkodliwe cząsteczki podobnie jak węgiel z grilla. I również może u wrażliwych osób wywołać problemy z płucami i sercem.

Chroń się

Dlaczego dym z ogniska zawsze na Ciebie leci? Bo blokujesz dopływ chłodnego powietrza do ognia, co tworzy przestrzeń o niższym ciśnieniu, w którą wchodzi dym. Używaj do podpałki tylko suchego drewna, bo mniej dymi.  

Benzyna

Zapach, który czujecie podczas tankowania, to benzen – silnie rakotwórczy związek, który znajduje się również w papierosach. Opary benzenu, nawet w niewielkim stężeniu, wywołują podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych. W większym stężeniu mogą uszkadzać szpik.

Chroń się

Staraj się nie wdychać oparów, będąc na stacji paliw. Bądź ostrożny również ze sprzętem, np. kosiarką benzynową. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij