REKLAMA

Zanieczyszczenie środowiska: jak je zmniejszać?

Nawet w miejscach wydawałoby się odległych od przemysłowych ośrodków powietrze może być pełne rozmaitych zanieczyszczeń. Zobacz, jak się przed nimi bronić.

zanieczyszczenie środowiska fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce (badano ilość tzw. pyłu zawieszonego w powietrzu) to nie przemysłowe centra, tylko np. sielski beskidzki Żywiec albo Pszczyna, nazywana Perłą Górnego Śląska.

REKLAMA

Tak więc uważajmy, gdzie jedziemy na wakacje, bo w lecie w ogóle kombinacja wysokiej temperatury powietrza, smogu i długich wieczorów spędzanych przy grillu sprawia, że ten okres to dla naszych płuc wyzwanie. Poniżej najwięksi letni truciciele.  

Zanieczyszczenie środowiska: co możesz zrobić?

Grill

Groźne są substancje powstające podczas spalania i dym. Głównym problemem są rakotwórcze: benzopireny, akrylamid, nadtlenki lipidowe i wolne rodniki.

Używaj grilla gazowego. Propan jest relatywnie czysto spalającym się paliwem. Ale jeżeli jesteś przywiązany do węgla, umieść grill w przewiewnym miejscu i trzymaj się z dala od paleniska, dopóki węgle nie staną się białe.

Grill

Spaliny mogą wywoływać w organizmie stan zapalny, który w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia serca. Badania pokazują, że ludzie, którzy mieszkają w okolicy o wysokim natężeniu ruchu, mają wyższe ciśnienie krwi niż mieszkańcy czystszych okolic.

Chroń się

Staraj się biegać i jeździć na rowerze z dala od ruchliwych miejsc. Zażywaj wit. C, która wspiera organizm w walce z zanieczyszczeniami środowiska.  

  

REKLAMA

REKLAMA

ekologia, ziemia fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Ozon

REKLAMA

Ozon przygruntowy powstaje w wyniku przemian fotochemicznych utleniania tlenków azotu w obecności innych zanieczyszczeń pochodzących przeważnie ze spalin. Smog ozonowy powoduje bóle głowy, napady duszności, schorzenia układu oddechowego, sprzyja rozwojowi astmy, a nawet nowotworów.

Chroń się

Możesz regularnie sprawdzać jakość powietrza na powietrze.

Opary z basenu

Chroń się

Chroń się

miarę możliwości pływaj na basenach odkrytych. I zanim wskoczysz do wody, porządnie się umyj. 

REKLAMA

photobank.kiev.ua 2011/shutterstock.com
fot. photobank.kiev.ua 2011/shutterstock.com
Dym z ogniska

REKLAMA

Palące się drewno wydziela szkodliwe cząsteczki podobnie jak węgiel z grilla. I również może u wrażliwych osób wywołać problemy z płucami i sercem.

Chroń się

Dlaczego dym z ogniska zawsze na Ciebie leci? Bo blokujesz dopływ chłodnego powietrza do ognia, co tworzy przestrzeń o niższym ciśnieniu, w którą wchodzi dym. Używaj do podpałki tylko suchego drewna, bo mniej dymi.  

Benzyna

Chroń się

Chroń się

Staraj się nie wdychać oparów, będąc na stacji paliw. Bądź ostrożny również ze sprzętem, np. kosiarką benzynową. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA