Zachowanie na drodze - 5 rad o Mai Włoszczowskiej

Zostawia za plecami rywalki na górskich podjazdach, a na Politechnice Wrocławskiej na piątkach skończyła matematykę finansową i ubezpieczeniową. Twierdzi, że kolarska szkoła uczy samodyscypliny i charakteru, które pozwalają wygrać z każdą przeszkodą, nie tylko na rowerze.

jazda samochodem, rower

Maja Włoszczowska

Ma 25 lat, jest wicemistrzynią olimpijską, mistrzynią świata i Europy w kolarstwie górskim. Rower to niejedyne jej hobby – ukończyła studia na Politechnice Wrocławskiej na kierunku matematyki finansowej i ubezpieczeniowej. Jej cel to złoty medal na igrzyskach w Londynie.

1. Bądź bezpieczny

Kto teraz kupuje nowy samochód bez poduszki powietrznej? Dlatego nie wyjeżdżaj na rowerze bez kasku. Sygnalizuj manewry, przestrzegaj podstawowych przepisów ruchu drogowego, pamiętaj o oświetleniu czy choćby elementach odblaskowych. I nigdy nie wsiadaj na rower po kieliszku – to też może się skończyć zabraniem prawa jazdy.

PRZECZYTAJ TEŻ: 7 głównych grzechów kierowców

2. Za kierownicą

Kierowcy nie lubią rowerzystów, bo... im przeszkadzają. Nikt nie lubi zwalniać do prędkości 20-40 km/h. By drogi były dla wszystkich bardziej przyjazne, polecam i kierowcom, i kolarzom własną, sprawdzoną metodę – pomyśleć, że jutro role mogą się zmienić.

3. Przygotuj się na szosie

W kolarstwie górskim najważniejsze są siła i wytrzymałość. Buduj je na rowerze szosowym. Na nim zdecydowanie łatwiej zrealizujesz konkretne założenia treningowe. Ja robię to przez kilkugodzinną jazdę na granicy progu tlenowego – u mnie jest to tętno ok. 140 uderzeń na minutę. W terenie byłoby to trudne.

4. Pokonaj siebie

Gdy nie masz sił, powtarzaj, że musisz przetrzymać ból do najbliższego zakrętu. Gdy go miniesz, to do następnego. Lub: „Jeszcze ten ostatni podjazd”. Przetrzymałeś? No to pokonasz jeszcze jeden.

5. Opanuj rower

Poprawiaj technikę w terenie, zmieniając często miejsca treningów – po kamieniach, korzeniach, piachu, błocie... Dużo daje jazda w śniegu. Uczy koordynacji, reagowania na niespodziewane zachowanie roweru.

6. Kształtuj siebie

Każda dyscyplina uczy samodyscypliny, systematyczności, tego, że – aby osiągnąć jakikolwiek sukces – trzeba ciężko pracować. My ścigamy się przez 2 godziny, walcząc nie tylko z rywalami, ale i z ciężkim terenem oraz przede wszystkim z samym sobą. Jak mawia mój trener Andrzej Piątek, zawody wygrywa ten, kto potrafi sobie zadać większy ból. Jeśli ktoś przejdzie przez kolarską szkołę, jestem pewna, że w życiu poradzi sobie ze wszystkim.

REKLAMA