Co Ci grozi w domu?

Mój dom to moja twierdza – brzmi znane powiedzenie. Sprawdź jednak, czy na pewno jesteś w nim bezpieczny. I w razie potrzeby bez zbędnej zwłoki zneutralizuj zagrożenie.

Jill Battaglia 2008/shutterstock.com
fot. © Jill Battaglia 2008/shutterstock.com

1. Zagrożenie: monitory

Zacznij od policzenia wszystkich monitorów i ekranów w domu. Pewnie jest telewizor lub dwa, komputer (lub kilka), jakiś tablet, telefony... I każdy z tych ekranów, gdy go włączysz, zaczyna emitować tzw niebieskie światło, które utrudnia Ci zasypianie. Mógłbyś pomyśleć, że no i co z tego, od niewyspania jeszcze nikt nie umarł. Otóż umarło wielu. Wynikające z niewyspania kłopoty z koncentracją lub wręcz zaśnięcie za kierownicą, zdaniem brazylijskich uczonych z Universidade Federal de São Paulo, odpowiada za 16 do 20% poważnych wypadków drogowych. 

REKLAMA

Antidotum: Najprostsze rozwiązanie to wyłączenie monitorów mniej więcej na godzinę przed planowanym snem. Często musisz jednak sprawdzać coś aż do późnej nocy - zainstaluj w telefonie aplikację filtrującą niebieskie światło albo przynajmniej zmniejsz jasność ekranu o połowę. 

Przeczytaj też: Śmiertelne wypadki - jak się ich ustrzec? 

2. Zagrożenie: wysłużone, sztywne krzesło

Jest niedopasowane do Twojego wzrostu, przez co Twój kręgosłup cierpi katusze za każdym razem, gdy na nim siadasz.

Antidotum: Ergonomiczny fotel z regulacją wysokości siedzenia, kąta nachylenia oparcia i szerokimi podłokietnikami. Jeśli pracujesz przy biurku dłużej niż 6 godzin dziennie, kup fotel z wysokim oparciem lub zagłówkiem, byś mógł od czasu do czasu oprzeć o niego głowę, dając odpocząć kręgosłupowi. Pamiętaj, że kiedy siedzisz przy komputerze, Twoje przedramiona i dłonie powinny tworzyć linię prostą i być równoległe do połogi.

3. Zagrożenie: standardowe drzwi

I to z jeszcze bardziej standardowymi zamkami. Chcesz nimi zniechęcić do w łamania filigranową sześciolatkę czy dwumetrowego faceta?

Antidotum: Solidne drzwi antywłamaniowe  z atestowanymi zamkami nie zapewnią stuprocentowego bezpieczeństwa, ale odstraszą większość amatorów cudzego mienia. Stosowanie półśrodków mija się z celem - założenie drogiego zamka szyfrowego na tanie, zwykłe drzwi jest jak wymiana tylko jednej z czterech łysych opon w aucie: teoretycznie poprawi bezpieczeństwo, ale praktycznie nic nie zmienia.

4. Zagrożenie: hałas

Być może mury i szyby w Twoim domu wytrzymają uderzenie dźwięku z tysiącwatowych głośników, ale dla Twoich uszu będzie to tortura nie do zniesienia.

Antidotum: Przede wszystkim rozsądek – nie daj się ponieść szaleństwu kupowania najmocniejszego zestawu kina domowego, jaki znajdziesz w sklepie. Zamiast do elektromarketu, który sprzedaje wszystko od szczoteczek do zębów po lodówki, idź do salonu, który specjalizuje się w systemach audio-wideo. W takim miejscu uzyskasz fachową radę, jaka moc wystarczy.

SPRAWDŹ TEŻ: Auć! Typowe męskie urazy

REKLAMA

REKLAMA

5. Zagrożenie: kanapa przed TV

Mam tyle pracy, że nie mam czasu na treningi – oto najczęstsza wymówka facetów, którzy twierdzą, że nie mogą nic poradzić na to, że rośnie im opona na brzuchu. A mówią to, siedząc na kanapie i oglądając mecz.

REKLAMA

Antidotum: Jeśli zależy Ci, by pozbyć się zbędnego tłuszczu, postaw w salonie zamiast jednego z foteli lub kanapy rower stacjonarny. Obejrzysz ulubiony serial i przez 3 kwadranse popedałujesz ku szczuplejszej sylwetce.

6. Zagrożenie: bakterie

Zapewniam Cię, nie chcesz wiedzieć, ile chorobotwórczych drobnoustrojów znajduje sobie przyjemny dom na źle przechowywanej żywności. I jak szybko się mnożą.

Antidotum: Pojemniki próżniowe. Umożliwiają trzymanie jedzenia nawet 4-5 razy dłużej niż w najszczelniejszych nawet woreczkach foliowych, bo odsysając z nich powietrze, usuwasz też bakterie powodujące psucie się żywności. Pojemniki próżniowe świetnie nadają się również do przechowywania produktów, które po otwarciu opakowania "łapią" wilgoć: makaronów, kasz, mąki itp.

7. Zagrożenie: szkodliwe jony dodatnie

Ich źródłami są niemal wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Im więcej ich w otaczającym Cię środowisku, tym mniej pozytywnych jonów ujemnych, a taka nierównowaga, zdaniem niektórych naukowców, powoduje pogorszenie sprawności psychofizycznej i samopoczucia. 

Antidotum: Choć ten negatywny wpływ jest dyskusyjny, to na wszelki wypadek wyposaż swoje mieszkanie w "fabryczki" jonów ujemnych, czyli rośliny. Zwłaszcza że mają one inne niebagatelne zalety: pomogą Ci utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w domu i odświeżą je, zamieniając dwutlenek węgla na tlen.

ZOBACZ TEŻ: Jak uratować się z pożaru?

8. Zagrożenie: śliska podłoga

Być może setki razy, wychodząc z wanny lub spod prysznica, poczułeś, że podłoga ucieka Ci spod nóg. I setki razy udało Ci się bez problemu odzyskać równowagę. Ale statystyki pokazują, że poślizgi na mokrych kafelkach w  łazience to jedna z głównych przyczyn ciężkich kontuzji  i zgonów, do jakich dochodzi w domu.

Antidotum: Podgumowany dywanik za kilkanaście złotych, który znajdziesz w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz.

9. Zagrożenie: kurz i roztocza

Po odkurzaniu na 2-3 sekundy zatkaj szczelnie ręką rurę ssącą. Potem oderwij dłoń i spójrz na to, co wylatuje z silnika odkurzacza. Prawda, że ta szara chmura w niczym nie przypomina czystego powietrza, którym chciałbyś oddychać?

Antidotum: Jeśli nie chcesz, by podczas sprzątania kurz i żyjące w nim roztocza wracały przez silnik do mieszkania, poszukaj odkurzacza z filtrem wlotowym HEPA lub wylotowym ULPA, które zatrzymują nawet ponad 95% zanieczyszczeń.

REKLAMA

10. Zagrożenie: klimatyzacja

Jest świetna, jeśli dbasz o czystość jak detektyw Monk, bo wymaga regularnego czyszczenia i systematycznej wymiany filtrów - jeśli o tym zapomnisz, klimatyzator stanie się siedliskiem grzybów i bakterii. Obniża też wilgotność powietrza, więc Twoja skóra zrobi się sucha, a oczy narażasz na zapalenie spojówek. Poza tym jeśli w upalny dzień wejdziesz rozgrzany do wyziębionego pomieszczenia, ryzykujesz przeziębienie.

REKLAMA

Antidotum: Zamiast dodawać sobie kolejny obowiązek (kosztowny, bo serwis klimatyzacji nie jest tani), kup wentylator. Też przyniesie Ci latem ulgę, a jego obsługa sprowadza się do przecierania mokrą szmatką, gdy się zakurzy. I koniecznie otwieraj okna, aby przewietrzyć dom.

11. Zagrożenie: mydło antybakteryjne

W reklamach zapewniają, że lepiej niż zwykłe mydła usuwają brud z rąk. Cóż, mijają się z prawdą. Co gorsza, takie mydła niszczą powłokę lipidową skóry, która chroni Cię przed bakteriami i innymi mikrobami.

Antidotum: Ręce myj zwykłym mydłem, badania wykazały, że ono równie skuteczne jak antybakteryjne usuwa bakterie z rąk. A pod prysznic bierz żel do kąpieli, który oszczędza płaszcz lipidowy i nawilża skórę.

12. Zagrożenie: pole elektromagnetyczne

Jeśli na nocnym stoliku, tuż obok Twojej głowy, stoi całą noc budzik z radiem i to kupiony za parę złotych na wyprzedaży, lepiej go wyrzuć. Wokół niego może tworzyć się pole elektromagnetyczne, które zakłóca Twój spokojny sen.

Antidotum: Budzik mechaniczny - współczesne nie muszą mieć tego wściekle irytującego dzwonka, którego dźwięk rozbudza w człowieku chęć mordu.

13. Zagrożenie: zbyt wysoka lub niska temperatura  w mieszkaniu

Antidotum: Organizm człowieka najlepiej funkcjonuje w temperaturze 19 stopni C. Dlatego warto na kaloryferach zainstalować elektroniczne termostaty  z czujnikami temperatury, które będą automatycznie włączać grzanie, gdy zrobi się zbyt zimno, i wyłączać je, kiedy będzie zbyt ciepło.

14. Zagrożenie: grube dywany i ciężkie zasłony

To miejsca, w którym zbiera się kurz, pyłki i roztocza, które powodują alergie i nasilają ich objawy.

Antidotum: Zamiast dywanu albo wykładziny dywanowej (głównie w sypialni, w której spędzasz 1/3 życia) połóż na podłodze drewniane panele, a okna zasłaniaj w nocy roletami. Jeśli jesteś alergikiem, kup też hypoalergiczną pościel.

15. Zagrożenie: męczący wzrok półmrok lub zbyt jaskrawe światło.

Antidotum: Odchodzi się obecnie od oświetlania wnętrz jedną lampą umieszczoną na suficie na rzecz lamp, których światło odbija się od sufitu. Jest ono łagodniejsze i bardziej przyjazne dla oczu. Najlepiej zainstalować kilka źródeł światła (lampy wolnostojące, kinkiety plus oświetlenie miejscowe: lampki nocne itp.), abyś mógł regulować ilość światła w pomieszczeniu zależnie od swoich potrzeb.

Men's Health 01-02/2008

REKLAMA

REKLAMA