Wypadki w domu: 6 potencjalnych zagrożeń

Kto z nas nie ma ochoty od czasu do czasu pobawić się w pana Złotą Rączkę? Chyba każdy. Prace domowe i ogrodowe dają mnóstwo frajdy, ale są też zaskakująco niebezpieczne. Niech bliskość domu nie uśpi Twojej czujności.

Wypadki w domu: 6 potencjalnych zagrożeń wavebreakmedia 2015/Shutterstock
fot. wavebreakmedia 2015/Shutterstock

1. Łopata

Najczęstsze urazy: Rany cięte głowy

Broń się: Kup łopatę z poprzecznym uchwytem na końcu. Taki uchwyt sprawia, że nawet jeśli łopata „wyskoczy Ci” z ziemi, zdąży wyhamować. Zaopatrz się też w rękawiczki z gumowanym wzmocnieniem wewnątrz – guma sprawi, że łopata nie wyślizgnie Ci się z rąk.


2. Kosa żyłkowa

Najczęstsze urazy: Uszkodzenia oczu

Broń się: Zanim rozpoczniesz pracę z taką kosiarką, koniecznie załóż okulary ochronne. Zapytaj o nie w sklepie dla miłośników painballa. Szukaj takich, które spełniają normę EN166 B lub A – te wytrzymują uderzenie drobnym kamykiem o prędkości 120 m/s i 190 m/s.

3. Ręczna kosiarka spalinowa/elektryczna

Najczęstsze urazy: Rany cięte palców dłoni Broń się: Zanim zabierzesz się za koszenie, usuń z trawnika wszystkie zabawki, kamienie i inne przedmioty. Nigdy nie próbuj czyścić zablokowanych ostrzy, gdy kosiarka jest włączona. Na zboczach koś w poprzek, a nie w górę lub w dół, i nie używaj kosiarki do koszenia na terenie pochylonym pod kątem większym niż 20 stopni.

4. Kosiarka samojezdna

Najczęstsze urazy: Otarcia i stłuczenia górnej części ciała

Broń się: Jadąc po nierównym terenie, zwolnij, bo najazd na nierówność przy dużej prędkości może zakończyć się wywrotką. Z tego samego powodu nigdy nie koś mokrej trawy. Koła kosiarki mogą stracić przyczepność i utracisz kontrolę nad pojazdem.

Nie modyfikuj zabezpieczenia, które wyłącza noże podczas jazdy do tyłu. Nie pozwalaj też nigdy dzieciom jeździć kosiarką ani nie zabieraj ich na przejażdżkę. Później, gdy będziesz kosił, mogą do Ciebie niepostrzeżenie podbiec, chcąc, żebyś zabrał je jeszcze raz.

5. Drabina

Najczęstsze urazy: Złamania

Broń się: Według raportu EU Injury Database co 10 wypadek w gospodarstwie domowym to właśnie problem z drabiną. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze ktoś Cię asekurował, nie wchodź na drabinę w kapciach i nie korzystaj z niej na nierównym podłożu.

Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Cię asekurować, weź do kieszeni telefon – w razie upadku i złamania nogi będziesz mógł wezwać pomoc.

6. Piła ręczna

Najczęstsze urazy: Rany cięte dłoni

Broń się: Używaj tylko ostrych pił. Tępa ma tendencje do zacinania, a wtedy najłatwiej o wypadek. Dobrze jest też zaopatrzyć się w rękawice z grubej skóry, które uchronią Twoje palce w razie omsknięcia się piły. Uwaga: nie używaj rękawic przy pile tarczowej!

MH 09/2012

Zobacz również:
REKLAMA