[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Wypadek z udziałem zwierząt: co robić?

Do zderzenia z sarną, dzikiem lub innym dzikim zwierzęciem dochodzi bardzo sporadycznie, trzeba jednak przyznać, że jest to jedno z najmniej przewidywalnych zdarzeń na drodze. Zobacz, jak się zachować, gdy już do niego dojdzie.

droga ze znakiem drogowym uwaga zwierzęta fot. shutterstock.com, 2015
1. Jak się zachować

Zwierzęta mogą wbiec na drogę zawsze, ale najwięcej wypadków z ich udziałem jest wiosną i jesienią. Czujność zachowaj zwłaszcza wtedy, gdy mijasz znak ostrzegawczy „Dzikie zwierzęta”, jeśli droga wiedzie przez las lub pola, a widoczność na boki ograniczają wysoka trawa lub uprawy rolne.

Jeżeli widzisz zwierzę na jezdni albo obok niej, zahamuj i zaczekaj, aż się oddali. Nie staraj się za wszelką cenę go ominąć. Jeśli kolizja jest nieunikniona, nie celuj w tułów.

REKLAMA

2. Wezwij policję

Zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia i koniecznie wezwij policję. Nie musisz się martwić o to, że za potrącenie zwierzęcia zostaniesz ukarany mandatem. Policja sporządzi notatkę z miejsca kolizji, która przyda Ci się podczas likwidacji szkody.

Jeśli samochód jest mocno uszkodzony, policja wezwie pomoc drogową i zatrzyma dowód rejestracyjny auta, a jeżeli zwierzę jest ranne i potrzebuje pomocy – wezwie weterynarza. Martwe zwierzę powinien uprzątnąć zarządca drogi.

3. Uzyskaj odszkodowanie

Odszkodowanie możesz uzyskać przede wszystkim z polisy auto casco (niezbędna będzie notatka z policji). W rejonie, w którym odbywają się polowania (tablice „Uwaga, polowanie”), za naprawę samochodu powinien zapłacić jego organizator.

Jeśli do kolizji dojdzie w miejscu, które nie jest oznaczone znakiem ostrzegawczym, możesz wystąpić o odszkodowanie do zarządcy drogi. Sprawiedliwości prawdopodobnie będziesz musiał szukać przed sądem.

MH 06/2014

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij