Wypadek z udziałem zwierząt: co robić?

Do zderzenia z sarną, dzikiem lub innym dzikim zwierzęciem dochodzi bardzo sporadycznie, trzeba jednak przyznać, że jest to jedno z najmniej przewidywalnych zdarzeń na drodze. Zobacz, jak się zachować, gdy już do niego dojdzie.

droga ze znakiem drogowym uwaga zwierzęta shutterstock.com
fot. shutterstock.com, 2015

1. Jak się zachować

Zwierzęta mogą wbiec na drogę zawsze, ale najwięcej wypadków z ich udziałem jest wiosną i jesienią. Czujność zachowaj zwłaszcza wtedy, gdy mijasz znak ostrzegawczy „Dzikie zwierzęta”, jeśli droga wiedzie przez las lub pola, a widoczność na boki ograniczają wysoka trawa lub uprawy rolne.

Jeżeli widzisz zwierzę na jezdni albo obok niej, zahamuj i zaczekaj, aż się oddali. Nie staraj się za wszelką cenę go ominąć. Jeśli kolizja jest nieunikniona, nie celuj w tułów.

2. Wezwij policję

Zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia i koniecznie wezwij policję. Nie musisz się martwić o to, że za potrącenie zwierzęcia zostaniesz ukarany mandatem. Policja sporządzi notatkę z miejsca kolizji, która przyda Ci się podczas likwidacji szkody.

Jeśli samochód jest mocno uszkodzony, policja wezwie pomoc drogową i zatrzyma dowód rejestracyjny auta, a jeżeli zwierzę jest ranne i potrzebuje pomocy – wezwie weterynarza. Martwe zwierzę powinien uprzątnąć zarządca drogi.

3. Uzyskaj odszkodowanie

Odszkodowanie możesz uzyskać przede wszystkim z polisy auto casco (niezbędna będzie notatka z policji). W rejonie, w którym odbywają się polowania (tablice „Uwaga, polowanie”), za naprawę samochodu powinien zapłacić jego organizator.

Jeśli do kolizji dojdzie w miejscu, które nie jest oznaczone znakiem ostrzegawczym, możesz wystąpić o odszkodowanie do zarządcy drogi. Sprawiedliwości prawdopodobnie będziesz musiał szukać przed sądem.

MH 06/2014

Zobacz również:
REKLAMA