1. Jak się zachować
Zwierzęta mogą wbiec na drogę zawsze, ale najwięcej wypadków z ich udziałem jest wiosną i jesienią. Czujność zachowaj zwłaszcza wtedy, gdy mijasz znak ostrzegawczy „Dzikie zwierzęta”, jeśli droga wiedzie przez las lub pola, a widoczność na boki ograniczają wysoka trawa lub uprawy rolne.
Jeżeli widzisz zwierzę na jezdni albo obok niej, zahamuj i zaczekaj, aż się oddali. Nie staraj się za wszelką cenę go ominąć. Jeśli kolizja jest nieunikniona, nie celuj w tułów.
2. Wezwij policję
Zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia i koniecznie wezwij policję. Nie musisz się martwić o to, że za potrącenie zwierzęcia zostaniesz ukarany mandatem. Policja sporządzi notatkę z miejsca kolizji, która przyda Ci się podczas likwidacji szkody.
Jeśli samochód jest mocno uszkodzony, policja wezwie pomoc drogową i zatrzyma dowód rejestracyjny auta, a jeżeli zwierzę jest ranne i potrzebuje pomocy – wezwie weterynarza. Martwe zwierzę powinien uprzątnąć zarządca drogi.
3. Uzyskaj odszkodowanie
Odszkodowanie możesz uzyskać przede wszystkim z polisy auto casco (niezbędna będzie notatka z policji). W rejonie, w którym odbywają się polowania (tablice „Uwaga, polowanie”), za naprawę samochodu powinien zapłacić jego organizator.
Jeśli do kolizji dojdzie w miejscu, które nie jest oznaczone znakiem ostrzegawczym, możesz wystąpić o odszkodowanie do zarządcy drogi. Sprawiedliwości prawdopodobnie będziesz musiał szukać przed sądem.
MH 06/2014