Wygodne życie - 19 patentów

Wszyscy dążymy do tego, żeby wieść szczęśliwe i pełne komfortu życie. Tymczasem nasze codzienne zwyczaje zazwyczaj sabotują te dążenia. Oto kilka patentów, które sprawią, że Twoja życiowa przestrzeń nabierze kolorów. 

odpoczynek, wygoda, komfort shutterstock.com

Kup ekspres...

...wysokociśnieniowy. W nim woda o temperaturze 95 °C i pod ciśnieniem 15 barów jest wtłaczana do pojemnika z kawą. Czas parzenia nie przekracza 30 sekund, dlatego wydobywa z niej pełnię aromatu, ale tylko część kofeiny. Kawa z ekspresu niskociśnieniowego ma więcej kofeiny, ale słabszy aromat.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co jej mieszkanie powie Ci o niej?

Nie pij fusów

Unikaj kawy parzonej w szklance, bo właśnie w fusach kryją się substancje, które podnoszą poziom złego cholesterolu.

Doświetl zdjęcia

Jeżeli chcesz, żeby Twoje zdjęcia wyglądały jak profesjonalne, dokup do swojego aparatu lampę błyskową i tzw. fotocelę. Taką lampę będziesz mógł ustawić pod dowolnym kątem do obiektu i wyzwolić ją wbudowaną lampką. Używaną lampę kupisz za mniej niż 100 zł, a fotocelę za 40 zł.

Usuń złe jony

Komputery, monitory, drukarki laserowe i wykładziny ze sztucznych włókien dodatnio jonizują powietrze, co sprzyja alergiom, bólom głowy i nadciśnieniu. Niektóre rośliny mają zdolność pochłaniania toksyn i jonizują powietrze ujemnie. Dla najlepszego efektu należy ustawić 2-3 rośliny na każde 10 m2. Do roślin sprzątaczy należą: paprotka, bluszcz, aloes, fi kus Beniamin i skrzydłokwiat.

Powiększ pokój

Lustro wstawione zamiast tylnej ścianki biblioteczki rozjaśnia pomieszczenie i sprawia wrażenie, że z tyłu jest sekretny pokój.

Opraw książki

Stare książki obłóż ozdobnym papierem z ładnym nadrukiem, a staną się elementem dekoracyjnym pokoju.

ZOBACZ: Jak urządzić biuro w domu?

Złap równowagę

W zimie, gdy na chodnikach zalega śnieg, a Ty musisz chodzić w butach na skórzanej podeszwie, przyklej pod spodem naklejkę antypoślizgową.

Inwestuj w sztukę

Masz puste ściany? Zamiast kupować reprodukcje w IKEA zainwestuj w młodą sztukę. To dobry ruch, o czym przekonał się m.in. brytyjski milioner Charles Saatchi, który kupuje prace młodych artystów, lansuje je i odsprzedaje z ogromnym zyskiem. Grafiki możesz kupić już od 200 zł. Szukaj na: miligram.net.

Zmień żarówki

Kompaktowe świetlówki są droższe niż zwykłe żarówki, ale świecą 10 razy dłużej i zużywają 80% mniej energii. Jednak świetlówki zawierają rtęć. Jeśli ją stłuczesz, nie odkurzaj, tylko włóż rękawiczki, zbierz resztki, włóż je do plastikowego worka i zawieź do punktu zbierania odpadów.

Oczyść prysznic

Masz twardą wodę i na szklanych drzwiach od kabiny prysznicowej zgromadził się kamienny osad? Przetrzyj go szmatką nasączoną zwykłym octem, a potem normalnym płynem do szyb. Będą jak nowe.

Usuń plamę

Poplamiłeś spodnie tłuszczem? Wetrzyj w plamę mąkę ziemniaczaną, zostaw na pół godziny i wyczesz szczotką do ubrań. Plama zniknie.

Wierć na gładko

Jeśli musisz się przewiercić przez płytę meblową, jest duże ryzyko, że gdy wiertło wyjdzie z drugiej strony, pojawią się odpryski. Żeby tego uniknąć, najlepiej dociśnij z drugiej strony drewniany klocek. Tylko uważaj na palce!

Kup lutownicę

Zamiast wyrzucać kolejną parę słuchawek, w których kabelek przestał „stykać”, kup lutownicę (od 40 zł) i naucz się wymieniać same końcówki. Na Allegro metalowe wtyki minijack kupisz już za kilka złotych.

Popraw widok

Gdy w trasie zepsuje Ci się wycieraczka, a akurat leje, weź jabłko, przekrój na pół i przetrzyj nim szybę. Woda będzie po niej lepiej ściekać i zdołasz dojechać do najbliższej stacji, gdzie zmienisz pióro.

Dokręć wkręt

Doskonałym rozwiązaniem problemu wkrętów w zakamarkach jest elastyczna końcówka do wkrętaka z wymiennymi bitami.

Nadzoruj dom

Wystarczy komputer, kamerka internetowa i oprogramowanie, np. eOchroniarz, żeby z dowolnego miejsca na Ziemi sprawdzić, kto buszuje po domu. Programy potrafią wykrywać ruch, wysyłać SMS-y alarmujące i archiwizować nagrania. Co ważne - nie musisz mieć stałego IP.

Kup zapasową baterię

Każdy, kto spędził trochę czasu w podróży, wie, że nic tak nie irytuje, jak padająca bateria telefonu czy laptopa. Dlatego w dłuższą podróż (czyli w każdą wyprawę PKP, bo czas dojazdu jest nieznany) warto wziąć zapasową, w pełni naładowaną baterię. Jej koszt nie jest duży, a komfort dysponowania zapasem mocy – nie do przecenienia.

Oszczędź wodę

Żeby zaoszczędzić na rachunkach za wodę, zamontuj w spłuczce zawór napełniający z podziałem na dwa tryby: 3 i 6 litrów. Kupisz takie coś za 30-40 zł, a zmniejszy to zużycie wody o mniej więcej 1/3. Oszczędzisz jeszcze więcej, jeśli na kran założysz tzw. perlator, który napowietrza wodę.  

Zobacz również:
REKLAMA