Wstydliwe sprawy, które dręczą facetów

Czasami każdy z nas miewa problem, o którym woli nie rozmawiać, nawet z kumplem. Ale od czego jest MH? Oto odpowiedzi na pytania, które krępowałbyś się zadać. Bez grama wstydu. 

| Data aktualizacji: 2020-06-25
załamany facet fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Kłopoty z erekcją, stulejka, przedwczesny wytrysk... Każdemu coś takiego kiedyś się zdarza i każdy udaje, że jego akurat to nie dotyczy. Zamiast się martwić i gryźć w samotności, zobacz, skąd się biorą takie przypadłości i co możesz zrobić, żeby problem rozwiązać.

21% facetów ma przedwczesny wytrysk

Skąd to się bierze?
Przyczyn może być wiele, ale z grubsza można je podzielić na dwa rodzaje: te związane z funkcjonowaniem Twojego organizmu i te psychiczne. Przedwczesny wytrysk (PE) występuje częściej u młodych mężczyzn, początkujących kochanków, którzy mają nieregularne kontakty seksualne. U nich związane jest to najczęściej z lękiem przed „niesprawdzeniem się” w łóżku.

„Przyczyny mogą być też czysto fizjologiczne – mówi dr Jacek Judycki, urolog ze Szpitala Urologicznego Mazovia w Warszawie – np. nadwrażliwość zakończeń nerwowych na żołędzi. Obecnie w urologii i seksuologii dominuje pogląd, że PE ma najczęściej podłoże psychofizyczne, czyli osobnicza skłonność do szybkiego wytrysku sprawia, że mężczyzna zaczyna się bać następnego stosunku i problem się pogłębia, bo im silniejszy lęk przed niepowodzeniem, tym większe prawdopodobieństwo, że znowu się nie uda".

Co robić, żeby wydłużyć czas stosunku?

  • Zbadaj sobie prostatę. Dwa niezależne badania, we Włoszech i w Egipcie, wykazały, że aż 64% mężczyzn, skarżących się na przedwczesny wytrysk, cierpi na zapalenie prostaty.
  • Zacznij ćwiczyć jogę. Uczeni w Indiach zauważyli, że pacjenci cierpiący na PE po trzech miesiącach regularnego uprawiania jogi wydłużyli czas stosunku średnio trzykrotnie.
  • Idź do lekarza urologa lub seksuologa. Być może wystarczy tabletka. 
Penis shutterstock.com
fot. shutterstock.com

10% chłopców ma stulejkę

Skąd się to bierze?
Stulejka, czyli zwężenie napletka, uniemożliwiające jego zsunięcie z żołędzi, może być wrodzona lub nabyta. Ta ostatnia może być spowodowana np. za mocnym odciąganiem fizjologicznie zwężonego napletka w dzieciństwie i jego bliznowaceniem. Czasami stulejka powstaje też w wyniku przewlekłego stanu zapalnego.

Stulejkę lekarz może stwierdzić już około 3.-4. roku życia. Wtedy można jeszcze zastosować ćwiczenia, które rozwiążą problem. Niestety, często rodzice zaniedbują ten problem i w rezultacie mamy wielu dorosłych facetów, którzy z powodu stulejki cierpią katusze podczas stosunków, o ile w ogóle mają odwagę podjąć współżycie.

Co robić?
Nie chowaj głowy w piasek. Jeżeli podejrzewasz lub wiesz, że masz stulejkę, idź do urologa. Najtańsza opcja to uzyskanie skierowania do urologa u swojego lekarza pierwszego kontaktu i zoperowanie stulejki w ramach NFZ. Możesz też załatwić to od ręki i zoperować się w gabinecie prywatnym za 500-1500 zł. 

Zobacz też: Krzywy penis - czy to normalne?

Penis shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3,5 miliona Polaków cierpi na zaburzenia erekcji

Skąd to się bierze?
"W ok. 80% przypadków za zaburzenia erekcji odpowiadają schorzenia organiczne – wyjaśnia dr Judycki – najczęściej miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca oraz, pośrednio, takie czynniki ryzyka, jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu".

Pozostałe 20% przypadków ma swoje źródło w psychice. Podobnie jak w przedwczesnym wytrysku, najczęściej jest to lęk przed "niesprawdzeniem się" i "zadaniowe" podejście do seksu.

Co robić?

  • Idź do lekarza. Najlepiej seksuologa lub urologa. Badania wykazały, że statystycznemu facetowi wybranie się z tym problemem do lekarza zajmuje średnio dwa lata. Po pierwsze, szkoda tych dwóch lat, po drugie zaś, pamiętaj, że kłopoty z erekcją często są pierwszym objawem chorób układu krążenia. Ta wizyta może Ci więc ocalić życie. Nie tylko seksualne.
  • Nie kupuj leków z nielegalnych źródeł. Nigdy nie wiesz, co jest w środku. 

ZOBACZ TEŻ: Skąd się biorą zaburzenia erekcji?

Zobacz również:
REKLAMA