Wózek Cybex Zeno 4w1 w roli przyczepki rowerowej – jak się sprawdza?

Jak dotąd marka Cybex nie była raczej znana jako producent klasycznych wózków dziecięcych niż outdoorowego sprzętu do uprawiania sportu z potomkiem u boku. Jednak nowa kategoria w ofercie marki – Cybex Sport skierowana jest do aktywnych młodych rodziców - od profesjonalnych sportowców po entuzjastów fitnessu i zdrowego stylu życia.

przyczepka ZENO

Zgodnie z hasłem przewodnim kolekcji SHAPE YOU UP! produkty mają zachęcić do aktywnego spędzania czasu z rodziną oraz przyczynić się do utrzymania zdrowia, sprawności i dobrego samopoczucia.

“Jako zespół rodziców oraz byłych sportowców byliśmy niesamowicie podekscytowani podczas tworzenia serii produktów, które zainspirują rodziców do swobodnego, aktywnego uprawiania sportu, co przełoży się na zdrowsze i szczęśliwsze życie dla całej rodziny. Osobiście jestem zafascynowany kolekcją i dumny wprowadzając ją na rynek” – mówi Martin Pos, założyciel marki.
Nowa wielofunkcyjna przyczepka sportowa Cybex Zeno wychodzi naprzeciw aktywnym rodzicom, będąc w wersji podstawowej wózkiem spacerowym i biegowym, zaś po dokupieniu odpowiednich przystawek umożliwiając – jazdę na rowerze, biegi narciarskie oraz biegi bez użycia rąk.

ZOBACZ: 10 mitów o ojcostwie

My postanowiliśmy przetestować Cybex Zeno jako przyczepkę rowerową. W tym celu musieliśmy zamówić podstawowy wózek spacerowo-biegowy, który kosztuje około 3399 zł, a do tego zestaw rowerowy za około 599 zł. W przypadku wózka mogliśmy wybrać kolor ramy (3 dostępne warianty) oraz tapicerki (5 dostępnych wariantów). Zdecydowaliśmy się na wersję all black – w końcu to pismo dla facetów.

Cybex Zeno – pierwsze wrażenia

Wózek przysłano w kartonie mniejszym niż większość typowych przyczepek, dodatkowy zestaw rowerowy przyszedł w pudle podobnej wielkości. Rozłożenie Zeno nie przysporzyło większych problemów – okazało się szybkie i intuicyjne. Nie były nawet potrzebne dodatkowe narzędzia. Już sam wózek robi wrażenie, przede wszystkim naprawdę dopracowanym designem. Jest niezwykle zgrabny i po prostu - ładny.

Poza tym ma szereg dodatkowych atutów: pompowane koła z odblaskowymi elementami, tylną amortyzację, regulowaną wysokość przyczepki (dzięki temu możesz zmienić środek ciężkości w zależności od wykonywanej aktywności), komfortowe miękkie siedzisko, ergonomiczną regulowaną rączkę. Poza tym wózek kompaktowo się składa, co ułatwia jego przechowywanie.

Cybex Zeno jako przyczepka rowerowa

Najpierw garść suchych faktów: producent w instrukcji pisze, że w przyczepce wozić można dzieci od szóstego miesiąca życia, które pewnie i stabilnie siedzą oraz są w stanie nosić kask. Mało prawdopodobne jest, żeby półroczne niemowlę spełniało te warunki, dlatego warto wziąć poprawkę na to, że bezpiecznie będziesz mógł wsadzić malucha do przyczepki bliżej dziesiątego miesiąca jego życia. Górna granica to około cztery lata (111cm lub 22kg) – gdy Twój potomek dobije do którejś z tych wartości, pora zmienić środek lokomocji.

PRZECZYTAJ: Jak zostać ojcem? Strategia zwiększania płodności

Wymiary przyczepki:

  • długość: 1400 - 1550 mm
  • szerokość: 685 mm
  • wysokość: 1040 - 1220 mm
  • długość po złożeniu: 995 mm
  • szerokość po złożeniu: 580 mm
  • wysokość po złożeniu: 350 mm
  • waga: 12.5 kg

przyczepkaZENO

 

przyczepkaZENO

 

przyczepkaZENO

 

Montaż przyczepki Zeno

Zestaw rowerowy montuje się do osi tylnego koła. Jeśli Twój rower ma 5mm oś, w większości przypadków bez problemu przymocujesz do niego Zeno. W przypadku rowerów specjalistycznych lub o innym rozmiarze osi, należy zakupić dodatkowy element o nazwie Thru Axle z oferty Cybex. Nakrętka na tylnej osi roweru musi zablokować gwinty na co najmniej pięć pełnych obrotów, aby zapewnić odpowiednią siłę zacisku dla bezpiecznego przytrzymania tylnego koła.

Niedostateczne dokręcenie nakrętki osi może doprowadzić do przypadkowego poluzowania tylnego koła roweru. Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę. Przy mocowaniu zaczepu przyczepki zawsze należy przymocować do roweru pomocniczy pas zabezpieczający, który w awaryjnej sytuacji nie pozwoli oddzielić się przyczepce od roweru. Na koniec pozostaje zadbać o lepszą widoczność na drodze – przyczepiamy do przyczepki dołączoną do zestawu pomarańczową chorągiewkę oraz tylne światło. Można ruszać w drogę.

Przyczepka Cybex Zeno – wrażenia z jazdy

Wystarczy lekko oprzeć rower o ścianę, by do stabilnie stojącej przyczepki włożyć dziecko. Testujący z nami sprzęt półtoraroczny maluch siedzi w środku bardzo wygodnie, nie przeszkadza mu ani kask, ani pięciopunktowe pasy z miękkimi naramiennikami. Pod stopami ma jeszcze miejsce na koc, zaś z bocznych kieszeni sam może wyciągnąć zabawki czy butelkę z wodą.

Osłonka przeciwsłoneczna jest zintegrowana z przyczepką (rodzic wyciąga ją z zewnątrz, jak roletę), jednak folia deszczowa stanowi osobne akcesorium – trzeba schować ją do kieszeni wózka. Co do kieszeni, to nie jest zbyt pojemna. Mieści się w niej koc czy pieluszki na zmianę, ale nie jest to duży kufer, jaki można spotkać w niektórych droższych modelach przyczepek. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę z postojem typu piknik, to niezbędne będzie zabranie dodatkowego plecaka.

Przed wyjściem z domu przeczytaliśmy dokładnie instrukcję. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że musimy nieco zmienić planowaną trasę. Chcieliśmy z miasta wyjechać na polną ścieżkę, a tu niespodzianka – producent pisze, że przyczepka „jest przeznaczona do przewozu dzieci w godzinach dziennych po chodnikach, drogach publicznych o małym natężeniu ruchu i gładkich ścieżkach.”

Cybex nie zaleca jazdy Zeno po nierównym terenie. Wycieczki z dzieckiem w dzicz odpadają. Pozostaje nam sprawdzić możliwości Zeno na miejskich ścieżkach.
I tutaj przyczepka wypada naprawdę bardzo dobrze. Prowadzi się lekko, nie szarpie rowerem, po chwili właściwie nie czuć, że cokolwiek za sobą ciągniemy. Komfort jazdy dla ciągnącego przyczepkę rodzica jest zdecydowanie lepszy niż w przypadku droższego sprzętu, który również mieliśmy okazję testować.

Zeno jest lekka, zgrabna i zwinna. Podjazdy pod krawężniki nie stanowią dla niej żadnej przeszkody, na ostrych zakrętach również nie ma żadnych problemów z utrata równowagi. Siedzący w środku malec również nie zgłaszał żadnych obiekcji – pod ręką miał dostęp do wszystkiego, czego potrzebował. Przy ostrym słońcu błyskawicznie udało się ściągnąć ze schowka osłonę UV, a otwory wentylacyjne z każdej strony zapewniły mu komfortową temperaturę. Nie mieliśmy potrzeby wykorzystywania folii przeciwdeszczowej, więc do końca wycieczki spoczywała w kieszeni Zeno.

Podsumowanie

Wózek Cybex Zeno z dodatkowym zestawem rowerowym, to świetne rozwiązanie dla aktywnych rodziców, uprawiających sport w miejskich warunkach. Ma nowoczesny design, zgrabną sylwetkę i konstrukcję znakomicie przystosowaną do jazdy po równym terenie. Jeżeli chcesz kupić wózek i przyczepkę do miejskich wycieczek i treningów, to ten jeden wielofunkcyjny sprzęt znakomicie sprawdzi się w obu rolach.

Dzięki niemu zaoszczędzisz pieniądze i miejsce w mieszkaniu. Nie polecalibyśmy go jednak rodzicom, którym nie brakuje miejsca po przechowywania, za to zależy im na przyczepce do prawdziwych terenowych wypraw.

Wszystkie informacje na temat Cybex Zeno znajdziesz na www.cybex-online.com zaś porównanie różnych sprzętów do przewożenia dziecka na rowerze przeczytasz w najnowszym numerze Men’s Health. Już w kioskach.

REKLAMA