Wina świata: kalifornijskie złoto

Stany Zjednoczone, kraj, który kojarzy się z NBA, amerykańskim snem i nadmiarem celebrytów. Nie kojarzy się natomiast z winem - całkowicie niesłusznie zresztą - bowiem tamtejsze wina to prawdziwe cuda. Oto lista amerykańskich win, naprawdę godnych Twojej uwagi.

Wina świata: kalifornijskie złoto gresei 2014/shutterstock
fot. gresei 2014/shutterstock

Amerykańskie wina zaczęły się zaliczać do światowej czołówki od 1976 roku. Wtedy to w Paryżu wina z Kalifornii stanęły do rywalizacji z wielkimi winami Burgundii i Bordeaux. I w tzw. degustacji w ciemno, by uniknąć podejrzeń i przed francuskim jury(!), zwyciężyły w konkursie.

REKLAMA

Po wielkim szoku przyszła refleksja i zainteresowanie kalifornijskim skarbem. Dzisiaj już nikogo nie trzeba przekonywać, że USA są kolejną winiarską potęgą. Bardzo zasłużenie.

 

USA to jeden z pierwszych krajów Nowego Świata, w którym rozpoczęto produkcję wina na skalę przemysłową. Pierwsze winnice powstały w stanie Teksas już w XVI i XVII wieku. Stany Zjednoczone to potęga w wielu dziedzinach, także w produkcji i konsumpcji wina.

Tutaj w 48 na 50 stanów uprawia się winogrona, co w rezultacie daje 25 mln hektolitrów wina rocznie. Nic dziwnego, że to właśnie w USA wypija się go najwięcej na świecie. Zróżnicowany klimat Ameryki pozwala na uzyskanie charakterystycznych owocowych i lekko słodkich win.

Pija się tutaj głównie wina białe, choć jednymi z ważniejszych szczepów pozostają Pinot Noir, czy tak popularny na świecie Zinfandel, zwany przez rodaków Zinem.

Oto wina rodem z Kalifornii, które zdecydowanie warto znać:

Columbia Crest Shiraz A.V.A. Columbia Valley

Wino w sam raz do lekkich dań na wieczór w towarzystwie miłośników nieskomplikowanych potraw. Wino o niespotykanym, prawdziwym smaku marmolady wiśniowej jest wyczarowywane tylko tutaj, w Waszyngtonie. Koniecznie trzeba spróbować tak intensywnych zapachów owoców i wanilii.

Cena: 44,90 zł

Woodhaven Cabernet Sauvignon Kalifornia

Przyjemne, subtelne wino, które bez wątpienia trafi w gusta wielu osób i nikogo nie zawiedzie. Lekko owocowy aromat przeplata się z delikatną słodyczą, co sprawia, że wino jest doskonałe zarówno na romantyczną kolację przy świecach, jak i do zwykłego obiadu.

Cena: 49,90 zł

Gnarly Head Old Vine Zinfandel California

Pochodzące z kalifornijskiego regionu Lodi, często nazywanego stolicą Zinfandela, znakomicie oddaje tamtejszy klimat ciepłych, letnich dni. Interesującą mieszankę aromatów owoców i przypraw doceniono złotym medalem w konkursie „San Francisco Chronicle Wine Competition”.

Pochodzące z kalifornijskiego regionu Lodi, często nazywanego stolicą Zinfandela, znakomicie oddaje tamtejszy klimat ciepłych, letnich dni. Interesującą mieszankę aromatów owoców i przypraw doceniono złotym medalem w konkursie „San Francisco Chronicle Wine Competition”.

Cena: 72,00 zł

Gnarly Head Pinot Noir California

Gnarly Head Pinot Noir to aromatyczne, pachnące słońcem, czerwone, wytrawne wino z ciepłej Kalifornii. Zapach wiśni i malin nadaje mu odrobinę elegancji, a ciekawa etykieta czyni je wyjątkowo popularnym winem nie tylko w Ameryce.

Cena: 72,00 zł

First Press Chardonnay Napa Valley

Amerykański szczep chardonnay jest bardziej delikatny i owocowy niż jego odpowiednik z Francji. W winie przeplata się wiele cudownych, rześkich aromatów: cytryny, gruszki, jabłka i cytrusów. Jego wyjątkowość doceniono w 2010 roku, nagradzając rocznik 2007 srebrnym medalem w Decanter World Wine Awards.

Cena: 98,00 zł 

Eroica Riesling Napa Valley

Powiedzieć o tym winie, że jest bardzo smaczne, to jakby nic nie powiedzieć. Eroica Riesling nie ma sobie równych ani za wielką wodą, ani w Europie. Jej nadzwyczajny, intensywny zapach owoców pomarańczy, mandarynek i limonki oraz lekko słodki smak każdego wprawią w niekłamany zachwyt. 

Cena: 119,00 zł

Jesteś entuzjastą win, ale nie posiadasz wystarczającej wiedzy o tym szlachetnym trunku? Nie przejmuj się, przybywamy z pomocą. Po przeczytaniu artykułu "Wino, kobiety i..." tytuł sommeliera będzie Ci bliższy niż kiedykolwiek.

MH 09/2013

REKLAMA