„Daj, pokażę ci, jak to zrobić” – mówi Travis Fimmel, który gra Ragnara Lothbroka w serialu „Wikingowie”, zrealizowanym przez kanał History. Bierze miecz i staje naprzeciwko mojego rywala, który nagle cudownie ozdrowiał. Jest nim trener przygotowania fizycznego i kaskader Lee McDermott. Rzeczywiście, radzi sobie zdecydowanie lepiej ode mnie.
Ale karę dostaję również od McDermotta, który postanawia pokazać mi, jak testuje swoich aktorów. Biegnę sprintem 25 metrów w jedną stronę, robię pompkę, wracam, robię 2 pompki. I tak aż do 10, a potem od 10 do 0. Dałem radę. No to teraz czas na powtórkę, ale zamiast pompek są przysiady z wyskokiem. W połowie padam na ziemię, nie mam siły, chce mi się wymiotować. McDermott patrzy tylko na mnie z rozczarowaniem. „To był tylko test – mówi. – Każdy z aktorów musi go zdać”.
Szybkość wygrywa bitwy
„Wikingowie byli jednymi z ostatnich ludzi, którzy używali w walce toporów, co musiało przynosić straszne skutki” – mówi Fimmel. Przeważnie nie nosili zbroi, nękali przeciwników szybkimi wypadami. Nosili skóry, a przed ciosami przeciwnika chronili się jedynie za pomocą drewnianych tarczy. Nie można również zapomnieć o ich najsłynniejszych wojownikach – berserkerach.
Najszybsi, najlepiej wyszkoleni, przed walką mieli wprowadzać się w szał. Nie wiadomo, czy działała tak na nich autosugestia, czy może wywar z grzybów. W każdym razie na polu walki trudno było ich powstrzymać . Między innymi dlatego, że wierzyli, iż to, kiedy umrzemy, zostało zapisane w gwiazdach już w dniu naszych urodzin.
Bądź szybki jak wiking
„Dzisiaj w wielu jednostkach wojskowych również walczy się z minimalnym obciążeniem – mówi Rob Shaul, twórca Montain Tactical Institute, centrum, w którym szkoli się żołnierzy oraz służby porządkowe. – Dla tych gości ciało jest podstawowym narzędziem pracy i od jego sprawności zależy przetrwanie w najtrudniejszych warunkach”.
Niezbędna zatem jest świetna kondycja, wytrzymałość psychiczna i fizyczna oraz zdolność do adaptacji. „Nogi i tułów to partie ciała, o które wojownik powinien szczególnie dbać” – mówi Shaul. Wikingowie robili to każdego dnia. Gdy uprawiali rolę, podczas ścinania drzew i budowy swoich długich łodzi czy w trakcie wiosłowania.
Dzięki temu ich ciosy potrafiły wstrząsnąć nawet największymi wrogami. Aby odwzorować to na ekranie, Clive Standen, wcielający się w serialu w postać Rollo, włączył do swojego treningu spacer farmera. „To proste: bierzesz w ręce dwa kettle albo dwie hantle i po prostu idziesz przed siebie – mówi. – Wycisk dla całego ciała gwarantowany”.
Komentarze
~Anonim, 2021-01-12 23:43:03
~N., 2018-01-28 21:09:23
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?