Wełna merino [Testujemy na sobie]

Kiedyś z wełny babcia dziergała na drutach skarpety, będące synonimem obciachu. Teraz powstają z niej zaawansowane technologicznie produkty najwyższej jakości. 

Wełno merino shutterstock.com
Nie bądź baran - nie warto wierzyć we wszystko, co marketingowcy piszą o swoich produktach. W tym przypadku stwierdzamy jednak zgodność produktu z opisem.

Producenci sprzętu sportowego obiecywali mi już wiele. Moja odzież miała oddychać, grzać, chłodzić, buty praktycznie same chodzić, a plecak nosić rzeczy tak, żebym się nie męczył (pewna doza przesady jest zamierzona, aby oddać pompatyczność niektórych marketingowych deklaracji).

Dlatego gdy przeczytałem, że ubrania z wełny merino można nosić przez wiele dni, a one nie będą śmierdzieć, zapragnąłem obnażyć przesadę, która za tym stoi. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy okazało się, że żadnego braku umiaru w takiej obietnicy nie ma.

Koszulkę z wełny merino (z 13-proc. dodatkiem nylonu) nosiłem w letnich warunkach i wysokiej temperaturze na co dzień do pracy (jeżdżąc do redakcji na rowerze) przez 8 dni. Dziewiątego dnia koszulka zaczęła emitować sygnały (wychwyciłem je przy pomocy żony), świadczące, że wnioskuje o pranie.

Były to jednak znaki na tyle subtelne, że w podróży (czy tym bardziej na rowerowej wyprawie) bym nimi się nie przejął. Bokserki wytrzymały 5 dni, zanim trafiły do pralki, a w skarpetkach przestałem czuć się komfortowo 3. dnia wieczorem – nie założyłbym już ich podczas wizyty u przyszłych teściów.

Zalety merino nie kończą się na niezwykłej odporności na nieprzyjemne zapachy. Ta odzież jest lekka i miła w dotyku, zapobiega utracie ciepła nawet wtedy, gdy jest mokra, a do tego szybko schnie. Nosząc ją, pierwszy raz poczułem, że jest realnym skokiem naprzód w porównaniu z ubraniami, które miałem wcześniej. 

Podsumowanie:

plus Naprawdę można nosić tę odzież przez wiele dni i ona nie śmierdzi.

plus Świetnie izoluje (nawet mokra), a do tego jest lekka oraz szybko schnie. 

minus Jest delikatna i można uszkodzić ją dużo łatwiej niż bawełnę czy włókna syntetyczne.

minus Wysoka cena. Po sezonowych obniżkach robi się nieco przystępniejsza. Nieco. 

REKLAMA