Wędkarski poradnik: łowienie ryb po raz pierwszy

Kumpel zaprosił Cię na ryby, a Ty jeszcze nigdy w życiu nie trzymałeś wędki w ręku? Spokojnie. Z nami bez problemu przygotujesz się na pierwsze łowienie spinningiem.

| Data aktualizacji: 2020-06-16
wędkarz fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Wędkarze, trochę jak myśliwi, tworzą odrębną społeczność, w której – oprócz samej przyjemności polowania – liczy się również wielkość złapanych okazów.

Jednak, w przeciwieństwie do kolegów chodzących z bronią w ręku, wędkarze najczęściej wypuszczają zdobycz i z większą otwartością witają w swoim gronie nowych członków. Szczególnie tych, którzy gotowi są słuchać rad.

Zestaw na ryby

Wyborem sprzętu podczas swojej pierwszej wyprawy raczej nie będziesz musiał się przejmować. Wędki mają od 1,5 do 3 metrów. Jeśli jesteś praworęczny, właśnie tą ręką ją chwytasz. Lewą obsługujesz natomiast kołowrotek.

Podnosisz metalowy kabłąk, gdy chcesz zarzucić. Nie musisz go potem opuszczać: opadnie automatycznie, gdy zaczniesz zwijać żyłkę. Ta ostatnia może być różnej grubości, w zależności od tego, na jaką rybę się wybraliście.

Jeżeli na przykład macie w planach łapać szczupaki, prawdopodobnie na jej końcu zobaczysz jeszcze wolframowy przypon. W ten sposób wędkarze radzą sobie z naprawdę ostrymi zębami tej ryby. W przypadku innych nie ma takiego problemu – nie są one w stanie przegryźć żyłki.

ZOBACZ TEŻ: 11 rzeczy obciachowych dla faceta

Najważniejszy element: przynęta

Jednak wszystkie te zabiegi na nic, jeśli nie masz odpowiedniej przynęty. To ona bowiem sprawia, że ryby łapią się na haczyk. Do wyboru masz m.in. błystki, jigi, pilkery, gumy. Uproszczając sprawę, to rozmaite imitacje małych rybek.

Szeroki wybór barw i rozmiarów pozwala każdemu wędkarzowi znaleźć te ulubione, które sprawdzają się w jego przypadku. W wodzie przejrzystej sprawdzą się przynęty o stonowanych kolorach.

Mętnej – z elementami białymi lub żółtymi. Gdy świeci słońce, decyduj się na te matowe. W pochmurne dni – z odblaskiem. Łowienie na żywe rybki też się zdarza, ale odchodzi powoli do lamusa.

ZOBACZ TEŻ: Jak wkurzyć sąsiada?

Technika łowienia

Nad wodą zachowuj się cicho. Żadnych gwałtownych ruchów, żadnych głośniejszych okrzyków. Otwierasz kabłąk kołowrotka, przytrzymujesz żyłkę palcem, wykonujesz zamach i puszczasz żyłkę. Ciężar przynęty sprawi, że się rozwinie.

Dajesz jej chwilę na opadnięcie, po czym zaczynasz kręcić kołowrotkiem. Spokojnie, powoli, starając się jak najlepiej imitować ruch prawdziwej ryby. Niezbędne do tego jest delikatne podrywanie wędki albo nierównomierne ściąganie żyłki.

Jak to wygląda w praktyce? Najpierw dwa razy podnosisz delikatnie wędkę do góry, potem zbierasz trochę żyłki. I tak aż do momentu, gdy poczujesz mocniejsze szarpnięcie. Zatnij! Brawo, właśnie złapałeś swoją pierwszą rybę!

REKLAMA