Czy masz przy boku wampira energetycznego?

Masz wrażenie, że towarzystwo tej osoby wyczerpuje Cię emocjonalnie, sprawia, że robisz się podenerwowany, smutny, zniechęcony, czy senny? Albo wpędza Cię w poczucie winy i ogólnie przestajesz być sobą, czyli sympatycznym facetem? Wampiry energetyczne mogą być wszędzie, może to być Twoja partnerka, matka, kumpel, albo koleżanka z pracy. Jak ich rozpoznać i bronić się przed ich niszczącą energią?

Wampir energetyczny fot. shutterstock.com

Czym jest wampiryzm energetyczny?

Może wydaje się Wam, że to pojęcie ze świata wróżek, szklanych kul, czy innego szamanizmu. Ale nie, to tylko robocza nazwa na określenie pewnych toksycznych relacji ze szczególnym typem osób. Wiesz doskonale, że są takie jednostki, przy których chce Ci się żyć. Lubisz umawiać się z nimi na rower, siatkówkę, czy na piwo, bo ich towarzystwo stymuluje Cię do aktywności i bawi. Jesteś przy nich też zabawniejszy i bardziej rozmowny. Znasz ten typ. Z wampirami energetycznymi jest odwrotnie. Angażują Cię emocjonalnie, wikłają w swoje sprawy, domagają się uwagi, wkręcają w konflikty, w efekcie czego czujesz się przytłoczony i zmęczony. Nie da się od nich szybko uciec, bo wiążą Cię ze sobą swego rodzaju szantażem emocjonalnym. Zobacz, czym się charakteryzują i dlaczego tworzą takie trudne sytuacje.

REKLAMA

Wampiry nie biorą odpowiedzialności

Trzeba przyznać wampirom, że umieją przyciągać do siebie ludzi. Wiesz, to jak trujące kwiaty, które żywią się owadami - muszą mieć coś kuszącego w sobie, aby zwabiać przyszłe ofiary. Bywają charyzmatyczne i czasem trudno im się oprzeć (szczególnie, jeśli wampirem jest piękna kobieta). Ten ich urok sprawia, że pomimo kłopotów i afer, które im nieustannie towarzyszą, jakoś wszystko uchodzi im na sucho. Absolutnie nie są w stanie przyznać się do odpowiedzialności za cokolwiek, natomiast są mistrzami we wpędzaniu innych w poczucie winy. Na ogół to te właśnie zmanipulowane i pełne poczucia winy ofiary na koniec sprzątają cały bajzel, który narobił wampir, czy wampirzyca.

Queen of Drama

Uwielbiają dramaty, wydaje się, że czerpią z nich energię, chociaż oczywiście udają ofiarę. Drama Queen to może być ich drugie imię. Zauważ, że zazwyczaj znajdują się właśnie w środku jakiejś afery, której sam do końca nie jesteś w stanie zrozumieć. Ktoś coś komuś powiedział, ktoś coś zrobił niewybaczalnego, to pewnie trudne do ogarnięcia przez statystycznego faceta, ale nie martw się, wampirzyca Ci to dokładnie opowie. Zadzwoni do Ciebie, kiedy jesteś akurat pochłonięty inną czynnością i nie zważając na Twoje słabe protesty przez pół godziny będzie się emocjonować przez telefon dramatem, w jakim uczestniczy. Słyszysz coś w rodzaju: „Wyobrażasz sobie, co ona mi powiedziała? Dżizzz, jak ludzie mogą być tacy głupi i podli. Przecież ja tylko chciałam, żeby wiedziała, że jej facet chyba kręci z Basią. Jestem po prostu szczera, a skoro inni wolą żyć w zakłamaniu, to ich sprawa...”. I tak w kółko. Kiedy skończy będziesz się czuł wyczerpany, zmęczony i będzie Cię pewnie bolała głowa.

Nie rozumieją słowa „nie”

Wampiry to te osoby, które zawsze czegoś potrzebują od Ciebie. A to, żebyś im coś naprawił, przestawił samochód, wyprowadził psa, albo pomógł napisać CV, zawsze jest coś czego same absolutnie nie mogą zrobić. Umieją wkręcać innych, używają albo uroku osobistego, albo udają biedulkę, to zależy co akurat na daną osobę działa. Zawsze jakoś udaje im się przerzucić swoją robotę na innych. Obiecujesz sobie tysiąc razy, że teraz już nie będziesz taki głupi i nie dasz się wkręcić, a po chwili już zmieniasz jej koło w aucie, i nie masz pojęcia, jak to się stało.

Nie interesują się Tobą naprawdę

Charakterystyczne dla nich jest to, że w każdej rozmowie chodzi o nich. Bez względu na to, od czego się rozmowa zaczęła, to i tak prędzej, czy później okazuje się, że ich sprawy są znacznie ciekawsze, a problemy poważniejsze. Kiedy mówisz o sobie wampiry ziewają, ale rozkwitają, kiedy mogą same opowiadać. W ogóle nie lubią, jak masz jakieś problemy, bo wampiry energetyczne żywią się twoją energią emocjonalną. A jeśli jesteś smutny lub zdenerwowany, twoje zapasy energii się kurczą. To, czego szukają, to emocjonalne wsparcie, aby podnieść sobie samoocenę. Typowe, że głównymi ich ofiarami padają ludzie wrażliwi, którzy potrafią słuchać i współczuć.

Monopolizują Cię

Z jakichś powodów sądzą, że nie masz w życiu nic poważnego do roboty, dlatego są w stanie dzwonić do Ciebie o każdej porze, aby opowiedzieć o jakimś swoim nowym dramacie. Są zazdrosne o Twój czas, który przecież należy się im, stąd krytykują wszystkich Twoich znajomych, albo wyśmiewają wszystkie Twoje pasje.

Doskonale wiedzą, jak łatwo wpędzić Cię w poczucie winy i grają tym bezlitośnie, sprawiając, że rezygnujesz z meczu, bo przecież ona właśnie przeżywa załamanie nerwowe. Tylko potwór zostawiłby bliską osobę w takiech chwili, nieprawdaż? Później oczywiście okazuje się, że jakimś cudem wampir odzyskuje energię, z chwilą kiedy tylko się pojawisz.

Szantażują Cię emocjonalnie

Kiedy tylko usiłujesz trochę rozluźnić relację okazuje się, że mają cały arsenał środków, aby znowu przyciągnąć Cię w sferę swoich wpływów. Straszą, że coś sobie zrobią, albo grożą. Mówią okropne rzeczy, w rodzaju: „Byłam głupia, że oczekiwałam od ciebie czegoś innego. Wszyscy faceci mnie ranili, dlaczego miałbyś być lepszy”. Masz wrażenie, że powinieneś im natychmiast udowodnić, że tak nie jest. Nie Ty jeden się na to łapiesz.

Wysysają z Ciebie energię

Huśtawka emocjonalna, jaką funduje Ci wampir jest niesłychanie niszcząca dla Twojego zdrowia psychicznego. Wampir się tym żywi, a Ty powolutku opadasz z sił. To może mieć zauważalny wpływ na samopoczucie i z biegiem czasu nieustanny stres może prowadzić do zaburzeń, a nawet depresji, czy chorób serca.

Jak się przed nimi bronić?

Przede wszystkim warto jest rozpoznać te zachowania, jako toksyczne i manipulacyjne, aby uświadomić sobie, że trzeba się bronić. Może to obejmować stawianie granic, aż do całkowitej separacji.

  • Ustal granice. Zdecyduj ile czasu możesz poświęcić tej osobie i tego się trzymaj. Nie zgadzaj się np. na zabieranie Ci całych weekendów, czy wieczorów. Nie odbieraj wszystkich telefonów, powiedz jasno, że jesteś dostępny w określonych godzinach, a w innym czasie może Ci wysłać wiadomość. Być może będziesz musiał zacząć od małych rzeczy, skoncentrować się na kilku obszarach, a później korygować strategię w miarę rozwoju sytuacji.
  • Trzymaj emocje na wodzy. Pamiętając, że masz do czynienia z manipulantem pierwszej klasy nie zgadzaj się na wkręcanie w problemy, czy zwierzenia. Powstrzymaj chęć udzielania porad, czy pomagania w każdej sytuacji. Nie jesteś Supermanem, nie jest Twoją rolą ratowanie tej osoby z opałów w każdej sytuacji. Nie miej oporów, aby mówić: „Jestem zbyt zmęczony” lub „Jestem zbyt zajęty”. Jeśli przez dłuższy czas wampir nie będzie dostawał od Ciebie potrzebnej mu energii emocjonalnej, poszuka jej gdzie indziej.
  • Odseparuj się. Jeśli powyższe rady nie działaj na wampira, wskazane będzie przerwać kontakt. Nie miej wyrzutów sumienia. Chronisz siebie i swoje zasoby emocjonalne przed nadużyciem ze strony cwanego manipulanta, czy manipulantki. Niektórzy ludzie po prostu odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za swoje życie, ale to nie jest ani Twoja wina, ani Twój problem.
REKLAMA