[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ
16OCEŃ
3.5

W pogoni za nowoczesnością

Ciągła ucieczka przed słynną zaściankowością i ciemnogrodem często prowadzi prosto do krainy śmieszności. Oto kilka przykładów. 

Nowoczesność, poprawność polityczna
Rada Warszawy na wniosek mieszkańców Wilanowa postanowiła onegdaj zmienić nazwę ulicy Rzeżuchowej na ulicę Rukoli. Ta ostatnia, to taka strzępiasta sałata o specyficznym smaku, gdyby ktoś nie wiedział, dorzucana w każdej cool-knajpie do wszystkiego oprócz kompotu i flaków. Przeważył argument, że z ulicą Rukoli będzie bardziej nowocześnie, niż z jakąś tam zaściankową Rzeżuchową. Serio.

Wstecznicy natychmiast wytoczyli armaty przeciw postępowcom, że ci wykorzystali sytuację, by zemścić się za wszystkie pały z dyktand w podstawówce, bo, jak wiadomo, „rzeżucha” to ulubiony wyraz (oprócz gżegżółki) mściwych polonistów. Jakby nie było, zmiana się dokonała, a wszyscy analfabeci i cudzoziemcy w Warszawie otworzyli szampany.

REKLAMA

W tym pościgu za nowoczesnym światem warzywna rywalizacja z Wilanowa zajmuje jednak dopiero drugie miejsce. Pierwsze ma bezapelacyjnie historia Moniki Bolly vel Moniki Bolibrzuch. Ta aktorka grająca we wrocławskim teatrze o miłej aparycji i zapewne talencie postanowiła kopniakiem wyłamać drzwi do nowoczesności, zmieniając swoje nazwisko – arcypolskie ( jak nie przymierzając wzmiankowana rzeżucha),  z tradycjami, żywcem przejęte z Sienkiewicza – na inne, międzynarodowo odczytywalne, nowoczesne i z filmowymi konotacjami. Bollywood, Hollywood i te sprawy, sami rozumiecie. Bolibrzuch na Bolly.

Przeczytaj też: 11 rzeczy obciachowych u dorosłego faceta

Sprawa się jednak rypła, bo kariera ani drgnęła, światowym producentom nie drżą lędźwie na dźwięk nazwiska Bolly, a na afiszach Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie od lat występowała, Bolibrzuch nikomu nie wadziło.  Czyli cnota nowocześnie sprzedana, a dolarów nie widać. Aż kusi, by dopisać puentę do tej historii.

Pani Monika zakochuje się w mężczyźnie, ten za jej namową i z potrzeby nowoczesności zmienia swoje nazwisko z Koniecpolski na jakieś filmowo brzmiące i oto na afiszach pojawia się pani Monika dwojga nazwisk: Bolly – The End of Poland. Niestety nowoczesność i postęp są tak śmiertelnie nudne, że na pewno nie dadzą nam tej radości.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij