[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

W pogoni za nowoczesnością

Ciągła ucieczka przed słynną zaściankowością i ciemnogrodem często prowadzi prosto do krainy śmieszności. Oto kilka przykładów. 

Nowoczesność, poprawność polityczna
Rada Warszawy na wniosek mieszkańców Wilanowa postanowiła onegdaj zmienić nazwę ulicy Rzeżuchowej na ulicę Rukoli. Ta ostatnia, to taka strzępiasta sałata o specyficznym smaku, gdyby ktoś nie wiedział, dorzucana w każdej cool-knajpie do wszystkiego oprócz kompotu i flaków. Przeważył argument, że z ulicą Rukoli będzie bardziej nowocześnie, niż z jakąś tam zaściankową Rzeżuchową. Serio.

Wstecznicy natychmiast wytoczyli armaty przeciw postępowcom, że ci wykorzystali sytuację, by zemścić się za wszystkie pały z dyktand w podstawówce, bo, jak wiadomo, „rzeżucha” to ulubiony wyraz (oprócz gżegżółki) mściwych polonistów. Jakby nie było, zmiana się dokonała, a wszyscy analfabeci i cudzoziemcy w Warszawie otworzyli szampany.

REKLAMA

W tym pościgu za nowoczesnym światem warzywna rywalizacja z Wilanowa zajmuje jednak dopiero drugie miejsce. Pierwsze ma bezapelacyjnie historia Moniki Bolly vel Moniki Bolibrzuch. Ta aktorka grająca we wrocławskim teatrze o miłej aparycji i zapewne talencie postanowiła kopniakiem wyłamać drzwi do nowoczesności, zmieniając swoje nazwisko – arcypolskie ( jak nie przymierzając wzmiankowana rzeżucha),  z tradycjami, żywcem przejęte z Sienkiewicza – na inne, międzynarodowo odczytywalne, nowoczesne i z filmowymi konotacjami. Bollywood, Hollywood i te sprawy, sami rozumiecie. Bolibrzuch na Bolly.

Przeczytaj też: 11 rzeczy obciachowych u dorosłego faceta

Sprawa się jednak rypła, bo kariera ani drgnęła, światowym producentom nie drżą lędźwie na dźwięk nazwiska Bolly, a na afiszach Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie od lat występowała, Bolibrzuch nikomu nie wadziło.  Czyli cnota nowocześnie sprzedana, a dolarów nie widać. Aż kusi, by dopisać puentę do tej historii.

Pani Monika zakochuje się w mężczyźnie, ten za jej namową i z potrzeby nowoczesności zmienia swoje nazwisko z Koniecpolski na jakieś filmowo brzmiące i oto na afiszach pojawia się pani Monika dwojga nazwisk: Bolly – The End of Poland. Niestety nowoczesność i postęp są tak śmiertelnie nudne, że na pewno nie dadzą nam tej radości.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij