W krzywym zwierciadle - jak zostać lokatorem więzienia?

Są sposoby, by do pudła nie trafić – wystarczy być politykiem, celebrytą lub biznesmenem z koneksjami. Są też sposoby, by tam trafić, i to bardziej wyszukane niż włam na rympał czy jazda po pijaku. Oto kilka – ku przestrodze. 

przestępstwo, więzienie
Przebywanie w polskim więzieniu w roli innej niż pracownik SW - a i to się do zajęć marzeń nie zalicza - to najprostsza droga do depresji, nie resocjalizacji. Nie pchaj się tam.

1. Na pomoc wielkouchym

Co łączy ze sobą niektóre stare sztućce, stare pianina, noże do papieru albo szachy? Konwencja CITES ratyfikowana przez Polskę już 30 lat temu. WTF? Dowiesz się, gdy wystawisz, jak pewna dziewczyna kilkanaście dni temu, na Allegro stare pianino po dziadkach. Nawet dość szybko się dowiesz, bo policja była u niej już następnego dnia z precyzyjnie przygotowanym zarzutem zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Nie, pianino nie było skradzione z Muzeum Chopina w Żelazowej Woli, tylko, jak to stare pianina, miało klawisze zrobione z kości słoniowej. A oferowanie, zbycie, nabywanie, wystawianie w celach zarobkowych wyrobów z kości jest w Polsce zabronione i karalne. Sprawa w toku.

REKLAMA

2. Nie baw się prądem

Zazwyczaj sprawa jest jasna: przywłaszczenie cudzego mienia do 250 zł odnotowuje się jako wykroczenie. Jeżeli jednak podłączysz w poczekalni u lekarza lub na dworcu swoją ładowarkę do ich kontaktu, grozi Ci od 3 miesięcy do 5 lat, bez względu na wartość zużytej energii. Nielegalny pobór energii jest kradzieżą i traktuje się to jak przestępstwo, nie wykroczenie. Możesz się oczywiście powołać na niską szkodliwość czynu – koszt rocznego ładowania smartfona przez 3 godziny dziennie zamyka się w złotówce – ale upierdliwy właściciel kontaktu i pryncypialny sędzia mogą zohydzić życie każdemu normalnemu człowiekowi.

Przeczytaj też: Pewne sposoby na utratę pracy

3. Na pohybel majsterkowiczom

"Kupiłam na aukcji używaną konsolę Xbox 360 i dostałam wezwanie na policję. Postawiono mi zarzut posiadania przerobionej konsoli i zaproponowano 500 zł grzywny i 4 miesiące w zawieszeniu na 3 lata" – czytamy na Forum-Prawne.pl. Znowu WTF? Prościzna: przerabianie konsol czy telefonów jest u nas zabronione na podstawie artykułu 118 prawa autorskiego i zagrożone pudłem do 3 lat. Zapamiętaj, jakie urządzenia mogą Cię tak urządzić: Xbox 360, PlayStation 2, PlayStation 3, PSP, iPhone, iPod Touch i Nintendo Wii.

4. Życzliwy dwa razy traci

Znajomy poprosił Cię o udostępnienie konta na serwisie aukcyjnym i sprzedał tam kilka komputerów. Okazało się, że prowadzi działalność gospodarczą i próbował zamieszać z podatkiem. Otóż ten zachachmęcony podatek jest już Twój – do oddania, a także groźba odsiadki do lat trzech. Nieźle, nie?

5. Lepiej się zamknij

Chcesz zrobić taką satyryczną stronkę o politykach albo założyć kabaret ośmieszający wszystko i wszystkich bez wyjątku? Rozważ to, nie mieszkasz w USA. Za zniesławianie polityków grozi odsiadka i za naruszanie uczuć religijnych też. Chyba że jesteś politykiem.

MH 04/2013

REKLAMA