W kilka chwil zmierzysz swoją kreatywność

Naukowcy opracowali nową prostą metodę, która pozwala ocenić poziom naszej kreatywności. Test trwa dosłownie chwilę. Wystarczy wypisać 10 słów, które zupełnie różnią się od siebie.

kreatywność shutterstock.com

Metoda na mierzenie kreatywności nosi nazwę Divergent Association Task (DAT) i polega na wypisaniu 10 słów, które różnią się od siebie tak bardzo, jak to możliwe, we wszystkich znaczeniach i zastosowaniach. Według międzynarodowego zespołu naukowców z McGill University, Harvard University i University of Melbourne to proste ćwiczenie polegające na wymyśleniu niepowiązanych słów i mierzeniu odległości semantycznej między nimi, może służyć jako obiektywna miara kreatywności. Co więcej uważają, że metoda ta daje bardzo zbliżone wyniki, do tych, które obliczane są za pomocą bardziej skomplikowanych narzędzi do mierzenia ludzkiej kreatywności.

REKLAMA

ZOBACZ: Kreatywność a muzyka w pracy

Autorem metody DAT jest Jay Olson, świeżo upieczony absolwent Wydziału Psychiatrii McGill. Do jej stworzenia zainspirowała go zabawa z dzieciństwa polegającą właśnie na wymyślaniu niepowiązanych ze sobą słów. Na potrzeby badania opracowano specjalny algorytm obliczeniowy, który oszacował średnią odległość semantyczną między słowami. Im bardziej spokrewnione były słowa (np. „kot” i „pies”), tym krótsza byłaby różnica semantyczna w porównaniu do mniej powiązanych słów (np. „kot” i „książka”).

Wyniki badań pokazały, że metoda jest skuteczna dla badań na różnych grupach demograficznych.
DAT bada myślenie i kreatywność werbalną, ale za pomocą tej metody trudno zmierzyć np. kreatywność plastyczną czy artystyczną.

Test DAT na kreatywność wykonasz na stronie: https://www.datcreativity.com/

Jak rozwijać w sobie kreatywność?

Postaw na kreatywne zabawy. Proponujemy m.in. kurs origami. Codzienna zabawa w składanie różnych papierowych konstrukcji przekłada się na wyostrzenie zdolności motorycznych, intelektualnych i twórczych.

Chwyć też za modne ostatnio kolorowanki, te dla dorosłych szturmem podbiły rynek wydawniczy. Mechaniczne, płynne ruchy, które nie wymagają od Ciebie dużego wysiłku, sprawiają, że Twój mózg się odpręża, a Ty ładujesz baterie na kolejne kreatywne zadanie.

W pracy nad kreatywnością możesz też się kimś inspirować, spróbować go naśladować. Inni też tak robili, np.: wczesne obrazy Picassa były inspirowane twórczością Cézanne'a. Wiele gwiazd popu twierdzi, że ich inspiracją był Michael Jackson. Inspiracja może być pierwszym krokiem do odnalezienia własnej ścieżki.

Kreatywność podkręca również kawa. I wcale nie musisz wypić 10 espresso. Kofeina działa stymulująco na centralny układ nerwowy. Wystarczy już sam zapach kawy, abyśmy byli bardziej efektywni i kreatywni.

Zobacz również:
REKLAMA