Trochę nas życie zmusiło, żeby się wypoczynkowo z Polską przeprosić. Niby opcji na zagraniczne podróże jest więcej niż w zeszłoroczne wakacje, ale i tak większość z nas ze względu na różnorakie utrudnienia planuje spędzić wolne w kraju. I tu wchodzimy my, cali na przygodowo. Bo znowu trochę poszperaliśmy i okazuje się, że lokalnych opcji jest mnóstwo. W zeszłym roku bez specjalnego problemu przygotowaliśmy dla Was zestawienie atrakcyjnych pomysłów na aktywne lato w Polsce, a teraz dokładamy kilkadziesiąt kolejnych. Jest coś zarówno dla uzależnionych od adrenaliny, jak i dla szukających opcji na weekend z rodziną, w czasie którego dzieci będą rozdziawiać gęby pod wpływem widoków, a nie żeby marudzić z nudów.
1. Moje wina
Jeśli wino jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko alkoholem, zostań enoturystą i koniecznie wybierz się do Małopolski, by na własne kubki smakowe przekonać się, że nad Wisłą również można tworzyć prawdziwe cuda. Szlak zrzesza już kilkadziesiąt winnic, które organizują dni otwarte, pikniki i inne imprezy, można też umawiać się w nich na indywidualne degustacje. Dogodzisz nie tylko podniebieniu, bo w pakiecie dostaniesz też mnóstwo ciekawych informacji na temat dziedzictwa kulturowego regionu i tradycji uprawy winorośli.
malopolskiszlakwinny.pl

2. Do wnętrza Ziemi
W Mszczonowie pod Warszawą znajduje się niesamowity, najgłębszy na świecie basen, w którym doświadczeni nurkowie mogą zanurzyć się aż na ponad 45 m! To również rewelacyjne miejsce dla początkujących, aby pod okiem doświadczonych instruktorów rozpocząć przygodę z nurkowaniem – zarówno z akwalungiem, jak i w formule freedivingu. Możesz tam nawet spać w podwodnym hotelu z widokiem na głębię.
deepspot.pl
3. Smaki Dolnego Śląska
Szlak łączy różne miejsca: od ekskluzywnych restauracji po lokalnych wytwórców serów. To aż 63 miejsca, w których zjesz wyjątkowo smacznie.
smakidolnegoslaska.pl
4. Śląskie smaki
To z kolei inicjatywa zrzeszająca 25 restauracji, dzięki którym poznasz unikatowość śląskiej kuchni – od Wisły po Częstochowę.
slaskiesmaki.pl
5. Gęsinowy szlak kulinarny
Jeśli wybierasz się w okolice Bydgoszczy i Torunia, koniecznie zajrzysz do którejś z restauracji na tym szlaku. Wszystkie specjalizują się w gęsinie, która przez lata była bardzo popularnym mięsem na polskich stołach.
czasnagesine. pl

6. Rowerowa stolica Polski
Bez dwóch zdań jest nią Bielsko-Biała, przynajmniej jeśli chodzi o kolarstwo górskie. Miasto jest sercem kompleksu Enduro Trails, na który składa aż 15 tras o bardzo różnym charakterze i poziomie zaawansowania. Gwarantują one wiele dni zjazdowej zabawy bez najmniejszej szansy na nudę. To jednak nie wszystko – kiedy tam trafisz, koniecznie zainstaluj aplikację Trailforks i sprawdź również te mniej oficjalne trasy.
endurotrails.pl
7. Długi dystans
W Polsce jest ponad 80 tys. km szlaków turystycznych, a podróżnik Łukasz Supergan przygotował przewodnik, który opisuje 30 najpiękniejszych tras długodystansowych – od tych popularnych po zupełnie nieznane. Jeśli lubisz bliskość natury, ale krótkie wycieczki to za mało dla Twojej sportowej natury, rusz na szlak wielodnio- wej wędrówki. Gwarantujemy, że na mecie będziesz miał satysfakcję z pokonania naprawdę sporego fizycznego wyzwania. Inwestycja w książkę „Szlaki Polski” pomoże Ci wybrać trasę najlepiej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom. Pozycja zawiera również poradnik, dzięki któremu do wędrówki przygotują się nawet niezbyt doświadczeni piechurzy.
lukaszsupergan.com
8. Camping w wersji lux
Wakacje pod namiotem kojarzą Ci się ze spartańskimi warunkami? Można i tak, ale wyrzeczenie się wygód wcale nie jest obowiązkowe. Jednym z coraz silniejszych trendów w turystyce jest glamping. Pojęcie powstało z połączenia angielskich słów glamour oraz camping. Zaprzęgnij do roboty wyszukiwarkę i przekonaj się, że trend już dawno dotarł do Polski i oferta noclegów w luksusowych namiotach, położonych w pięknych miejscach i blisko natury, a jednocześnie bardzo komfortowych, jest już mocno rozbudowana. Zdziwisz się, jak kreatywni potrafią być ich właściciele.
google.pl
9. Supraśl
To uzdrowiskowe miasteczko leży nad rzeką o tej samej nazwie, wśród lasów Puszczy Knyszyńskiej nieopodal Białegostoku. Zachowały się w niej piękny klasztor, obronna cerkiew i sporo dawnej, parterowej zabudowy charakterystycznej dla tych terenów.

10. Prosto do nieba
Nad położonym w Górach Izerskich Świeradowem-Zdrój wznosi się niebotyczna wieża widokowa Sky Walk o wysokości aż 62 m; na szczyt wieży prowadzi ścieżka o długości 850 m. Kiedy ją pokonasz, na górze czekają nie tylko niesamowite widoki, ale również trochę emocji, ponieważ znajdują się tam przeszklona platforma oraz siatka w kształcie kropli wody, z perspektywy których możesz przekonać się, że 62 m to jest naprawdę wysoko. Podróż w dół można odbyć specjalną zjeżdżalnią.
visitskywalk.today