W 26 przygód dookoła Polski. Pomysły na weekendowy wypad

Rok temu, zmuszeni okolicznościami, musieliśmy planować wakacje w kraju. Teraz świat się trochę otworzył, ale nam tak się spodobało, że dalej kombinujemy lokalnie. Rzuć okiem na nasze pomysły i przekonaj się, że trawa u sąsiada nie zawsze jest bardziej zielona.

Deepspot fot. East News

Trochę nas życie zmusiło, żeby się wypoczynkowo z Polską przeprosić. Niby opcji na zagraniczne podróże jest więcej niż w zeszłoroczne wakacje, ale i tak większość z nas ze względu na różnorakie utrudnienia planuje spędzić wolne w kraju. I tu wchodzimy my, cali na przygodowo. Bo znowu trochę poszperaliśmy i okazuje się, że lokalnych opcji jest mnóstwo. W zeszłym roku bez specjalnego problemu przygotowaliśmy dla Was zestawienie atrakcyjnych pomysłów na aktywne lato w Polsce, a teraz dokładamy kilkadziesiąt kolejnych. Jest coś zarówno dla uzależnionych od adrenaliny, jak i dla szukających opcji na weekend z rodziną, w czasie którego dzieci będą rozdziawiać gęby pod wpływem widoków, a nie żeby marudzić z nudów.

REKLAMA

1. Moje wina

Jeśli wino jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko alkoholem, zostań enoturystą i koniecznie wybierz się do Małopolski, by na własne kubki smakowe przekonać się, że nad Wisłą również można tworzyć prawdziwe cuda. Szlak zrzesza już kilkadziesiąt winnic, które organizują dni otwarte, pikniki i inne imprezy, można też umawiać się w nich na indywidualne degustacje. Dogodzisz nie tylko podniebieniu, bo w pakiecie dostaniesz też mnóstwo ciekawych informacji na temat dziedzictwa kulturowego regionu i tradycji uprawy winorośli.

malopolskiszlakwinny.pl

Deepspotfot. East News

2. Do wnętrza Ziemi

W Mszczonowie pod Warszawą znajduje się niesamowity, najgłębszy na świecie basen, w którym doświadczeni nurkowie mogą zanurzyć się aż na ponad 45 m! To również rewelacyjne miejsce dla początkujących, aby pod okiem doświadczonych instruktorów rozpocząć przygodę z nurkowaniem – zarówno z akwalungiem, jak i w formule freedivingu. Możesz tam nawet spać w podwodnym hotelu z widokiem na głębię.

deepspot.pl

3. Smaki Dolnego Śląska

Szlak łączy różne miejsca: od ekskluzywnych restauracji po lokalnych wytwórców serów. To aż 63 miejsca, w których zjesz wyjątkowo smacznie.

smakidolnegoslaska.pl

4. Śląskie smaki

To z kolei inicjatywa zrzeszająca 25 restauracji, dzięki którym poznasz unikatowość śląskiej kuchni – od Wisły po Częstochowę.

slaskiesmaki.pl

5. Gęsinowy szlak kulinarny

Jeśli wybierasz się w okolice Bydgoszczy i Torunia, koniecznie zajrzysz do którejś z restauracji na tym szlaku. Wszystkie specjalizują się w gęsinie, która przez lata była bardzo popularnym mięsem na polskich stołach.

czasnagesine. pl

Bielsko-Białafot. shutterstock.com

6. Rowerowa stolica Polski

Bez dwóch zdań jest nią Bielsko-Biała, przynajmniej jeśli chodzi o kolarstwo górskie. Miasto jest sercem kompleksu Enduro Trails, na który składa aż 15 tras o bardzo różnym charakterze i poziomie zaawansowania. Gwarantują one wiele dni zjazdowej zabawy bez najmniejszej szansy na nudę. To jednak nie wszystko – kiedy tam trafisz, koniecznie zainstaluj aplikację Trailforks i sprawdź również te mniej oficjalne trasy.

endurotrails.pl

7. Długi dystans

W Polsce jest ponad 80 tys. km szlaków turystycznych, a podróżnik Łukasz Supergan przygotował przewodnik, który opisuje 30 najpiękniejszych tras długodystansowych – od tych popularnych po zupełnie nieznane. Jeśli lubisz bliskość natury, ale krótkie wycieczki to za mało dla Twojej sportowej natury, rusz na szlak wielodnio- wej wędrówki. Gwarantujemy, że na mecie będziesz miał satysfakcję z pokonania naprawdę sporego fizycznego wyzwania. Inwestycja w książkę „Szlaki Polski” pomoże Ci wybrać trasę najlepiej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom. Pozycja zawiera również poradnik, dzięki któremu do wędrówki przygotują się nawet niezbyt doświadczeni piechurzy.

lukaszsupergan.com

8. Camping w wersji lux

Wakacje pod namiotem kojarzą Ci się ze spartańskimi warunkami? Można i tak, ale wyrzeczenie się wygód wcale nie jest obowiązkowe. Jednym z coraz silniejszych trendów w turystyce jest glamping. Pojęcie powstało z połączenia angielskich słów glamour oraz camping. Zaprzęgnij do roboty wyszukiwarkę i przekonaj się, że trend już dawno dotarł do Polski i oferta noclegów w luksusowych namiotach, położonych w pięknych miejscach i blisko natury, a jednocześnie bardzo komfortowych, jest już mocno rozbudowana. Zdziwisz się, jak kreatywni potrafią być ich właściciele.

google.pl

9. Supraśl

To uzdrowiskowe miasteczko leży nad rzeką o tej samej nazwie, wśród lasów Puszczy Knyszyńskiej nieopodal Białegostoku. Zachowały się w niej piękny klasztor, obronna cerkiew i sporo dawnej, parterowej zabudowy charakterystycznej dla tych terenów.

Sky Walkfot. East News

10. Prosto do nieba

Nad położonym w Górach Izerskich Świeradowem-Zdrój wznosi się niebotyczna wieża widokowa Sky Walk o wysokości aż 62 m; na szczyt wieży prowadzi ścieżka o długości 850 m. Kiedy ją pokonasz, na górze czekają nie tylko niesamowite widoki, ale również trochę emocji, ponieważ znajdują się tam przeszklona platforma oraz siatka w kształcie kropli wody, z perspektywy których możesz przekonać się, że 62 m to jest naprawdę wysoko. Podróż w dół można odbyć specjalną zjeżdżalnią.

visitskywalk.today

REKLAMA

REKLAMA

11. Lanckorona

Urocza miejscowość, położona na zboczu wzgórza między Wadowicami a Myślenicami. Niesamowity klimat robi w niej drewniana XIX-wieczna zabudowa z unikatowymi podcienami. Widok rynku robi ogromne wrażenie.

REKLAMA

12. Łagów

Wygrał los na turystycznej loterii, sadowiąc się między jeziorami Łagowskim i Trześniowskim. Uroku dodaje mu też zamek joannitów oraz bramy: gotycka i szachulcowa.

13. Kajakiem granicą

Spływ szlakiem kajakowym Poleska Dolina Bugu to przepis na prawdziwą wodną przygodę w jednym z najdzikszych regionów Polski. Najlepiej wybierz opcję spływu wielodniowego, w czasie którego będziesz mógł najpełniej zanurzyć się w klimacie kresów Rzeczypospolitej. Ciekawą opcją jest połączenie spływu z wyprawą rowerową. Na miejsce startu możesz dotrzeć na dwóch kółkach wyjątkowym szlakiem Green Velo, a organizator podstawi kajak i przetransportuje na koniec trasy rower oraz niepotrzebne na wodzie bagaże.

Zanocuj w lesiefot. Getty Images

14. Zanocuj w lesie

Tak nazywa się program Lasów Państowych, dzięki któremu można legalnie nocować w wyznaczonych obszarach leśnych. Jeszcze rok temu było ich zaledwie 46, a teraz miłośnikom bushcraftu udostępniono aż ponad 600 tysięcy hektarów w 425 nadleśnictwach. Ich dokładną mapę znajdziesz w internecie oraz w aplikacji mBDL, którą warto zainstalować, jeśli zdecydujesz się na hotel pod chmurką. Pamiętaj, że jeśli chcesz nocować dłużej niż 2 noce z rzędu lub w grupie większej niż 9 osób, musisz zgłosić to e-mailem do odpowiedniego nadleśnictwa i poczekać na zezwolenie w wiadomości zwrotnej.

bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy, zanocujwlesie.lasy.gov.pl

kajakowaprzygoda.pl

15. Ćwierć kilometra

Mieliśmy już najgłębszy basen świata, teraz ruszamy w drugą stronę. Pod Szczecinem znajduje się komin Big Tower o wysokości aż 252 m, czyli najwyższy na świecie obiekt do skoków typu rope jump. Jeśli szukasz adrenaliny, to możesz być pewien, że gdy znajdziesz się na platformie umieszczonej na szczycie komina, będzie wylewać Ci się uszami.

dreamjump.pl

16. Dookoła Tatr

Gdybyśmy mieli wybrać szlak rowerowy z najpiękniejszymi widokami, ten dookoła Tatr byłby z pewnością w czubie. To świetnie przygotowana trasa o długości ponad 250 km, biegnąca przez Polskę i Słowację i przecinająca historyczno-kulturowe krainy: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz. Dzięki temu po drodze nie tylko nacieszysz oko widokiem skalistych szczytów, pojedziesz przez górskie doliny i torfowiska, ale również zobaczysz wiele zabytków i poznasz kawał historii tego regionu.

szlakwokoltatr.eu

Kanał Elbląskifot. ŻEGLUGA OSTRÓDZKO-ELBLĄSKA

17. Popłyń przez morze traw

Kanał Elbląski to jeden z najciekawszych zabytków techniki na terenie Polski. Ciągnie się aż przez 127 km – z Elbląga do Iławy. Płynące nim jednostki część trasy pokonują niezwykle malowniczym szlakiem wodnym, a część na specjalnych wózkach, poruszających się po pochylniach, które w wielu miejscach zastępują śluzy. Łączna różnica wysokości między jego najwyższym a najniższym punktem wynosi aż ponad 100 m. Możesz ruszyć w podróż po nim statkiem pasażerskim, jachtem albo kajakiem.

zegluga.com.pl

18. Rusz do puszczy

Jeśli cenisz kontakt z dziewiczą naturą, wybierz się do Puszczy Romnickiej. To jeden z najbardziej naturalnych lasów, jakie zostały w Polsce, który nieco fauną i florą przypomina tajgę. Żyje tu mnóstwo gatunków dzikich zwierząt, z wilkami włącznie. Na terenie puszczy znajduje się kilka wiaduktów (pozostałości po dawnej linii kolejowej), wśród których najsłynniejsze są te w Stańczykach, mające aż ponad 36 m wysokości. Nieopodal znajduje się też wieża widokowa.

parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/puszczyrominckiej

19. Turysta, który jeździł koleją

Gdybyśmy mieli wybrać najbardziej malowniczą trasę kolejową w Polsce, oddalibyśmy głos na linię nr 286 Wałbrzych – Kłodzko. W czasie podróży górską trasą o długości 52 km pokonasz 3 tunele, 9 stalowych mostów i aż 45 wiaduktów, z których najwyższy, przed Nową Rudą, ma aż 36 m wysokości. Niesamowitych widoków po drodze już nie zliczysz. Szczególną czujność zachowaj w okolicach Nowej Rudy. Ogromne wrażenie robi nie tylko wspomniany wiadukt, ale również sam widok na przytulne miasteczko, nad którym góruje wieża kościoła świętego Mikołaja.

kolejedolnoslaskie.pl

Żarfot. shutterstock.com

20. Start z Żaru

Położona w Beskidzie Małym góra Żar to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do uprawiania paralotniarstwa. I wcale nie trzeba być mistrzem, żeby dać się ponieść wiatrowi. Bo mistrza można wynająć, żeby polecieć z nim w tandemie. Mariusz Wiśniowski to jeden z najbardziej utytułowanych polskich paralotniarzy, dzięki któremu bez własnego sprzętu i specjalnych umiejętności bezpiecznie ujrzysz świat z góry.

paralotniarz.com.pl

REKLAMA

21. Żywiec

Wizyta w muzeum browaru Żywiec to szansa na zapoznanie się ze 160 latami historii browarnictwa. Obiekt położony jest w niezwykle klimatycznych dawnych piwnicach leżakowych browaru.

REKLAMA

muzeumbrowaru.pl

22. Cieszyn

Browar Zamkowy w Cieszynie to najdłużej nieprzerwanie działający browar w Polsce, leżący w zabytkowym budynku z 1846 roku. Zobaczysz w nim na żywo, jak warzy się piwo.

browarcieszyn.pl

23. Prost

To regionalny, rzemieślniczy browar z Wrocławia, w którym poznasz proces tworzenia kraftowego piwa i podpytasz lokalnego piwowara o jego sekrety. Czeka Cię też degustacja.

browarprost.pl

24. Gaz do dechy

Położony w Kamieniu Śląskim koło Opola Silesia Ring jest najnowszym torem wyścigowym w Polsce i drugim pod względem długości nitki toru (3636 m). Tam nie będziesz musiał zdejmować nogi z gazu i w możliwie bezpiecznych warunkach poznasz maksymalne możliwości swojego samochodu. Możesz również na miejscu wynająć prawdziwego wyścigowego potwora: Lotusa Elise Cup 250 albo Radical SR3. Na Silesia Ring czekają na Ciebie również instruktorzy, dzięki którym nauczysz się jeździć samochodem naprawdę szybko.

silesiaring.pl

Jura Krakowsko-Częstochowskafot. shutterstock.com

25. Zamki, skały i jaskinie

Jura Krakowsko-Częstochowska to nie jest region pierwszego wyboru, kiedy szukamy pomysłu na wakacyjną wyprawę. No i błąd. Bo jest tu wszystko, co potrzebne do aktywnego wypoczynku. Przede wszystkim jest to rejon wprost usiany średniowiecznymi zamkami (Szlak Orlich Gniazd), niesamowitymi formacjami skalnymi (Ojcowski Park Narodowy, ale nie tylko), jest tu także sporo jaskiń. Wszystko to zaś połączone jest siecią szlaków pieszych i rowerowych.

jura.slaskie.travel

26. W wodnej równowadze

Paddleboarding (zwany inaczej SUP-em) to sport, który w ostatnich latach rozwija się w rakietowym tempie. Chcemy zwrócić Twoją uwagę, że sprzęt do tej aktywności jest biletem do czegoś znacznie więcej niż tylko weekendowa przejażdżka po jeziorze. Przed wszystkim możesz korzystać z niego na rzekach – wyskocz po pracy i sprawdź, jak wygląda Twoje miasto z zupełnie innej perspektywy. Możesz też przyczepić do pokładu siatką podstawowy biwakowy ekwipunek i używać deski SUP jak kajaka, do turystyki. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Kompendium informacji o tym, jak zacząć przygodę z paddleboardingiem, i niezbędny sprzęt znajdziesz na wioslujcie.pl.

Zobacz również:

REKLAMA

REKLAMA