W 12 książek do lepszego życia

Will Smith powiedział kiedyś, że są 2 sposoby na to, by rozwiązać wszystkie problemy: bieganie i czytanie. Jeśli o książki chodzi, to mamy dla Ciebie 12 sposobów na to, „by żyło się lepiej”. Czytaj i ucz się, czym karmić mózg, ciało, mięśnie, karierę i związek.

Książki, męskie książki Vaclav Mach 2015/shutterstock
fot. Vaclav Mach 2015/shutterstock

1. Miej książkę w pogotowiu

REKLAMA

Neil Shulman, Jack Birge Vesper, Joon Ahn „Sygnały ostrzegawcze naszego ciała”

Nie zamierzamy Cię przekonywać, by w czasie nagłego bólu szukać pomocy w spisie treści. Oczywiście wezwij lekarza. Ta książka pozwoli Ci jednak odróżnić ból głowy wywołany zmęczeniem od sygnału poważnej choroby. To ponad 400 różnych objawów i porad, które mogą uratować Ci życie.

2. Rób to, co wolisz

Roy F. Baumeister i John Tierney „Siła woli”

63%63% ludzi twierdzi, że w czasie czytania książek i magazynów zmniejsza się u nich poziom stresu. Czytanie to z jednej strony praca nad pamięcią i intelektem, a z drugiej - relaks dla ducha i ciała.

„Wola i świadomość odróżniają nas od innych istot na Ziemi. Jeśli nauczysz się ćwiczyć siłę woli, masz szansę skutecznie odpierać pokusy, być konsekwentnym, pewnym siebie i szczęśliwym facetem” – przekonuje amerykański psycholog R. Baumeister. Słowem: trenuj wolę, a zbudujesz swój mentalny sześciopak.

3. Zobacz swój mięsień

Frederic Delavier i Michael Gundill  „Modelowanie sylwetki metodą Delaviera”

Mięsień jest jak konto bankowe: nigdy nie daje 100% zadowolenia. „Niejednolity rozwój mięśnia powoduje nieestetyczną formę” – piszą autorzy i dają Ci szansę zobaczenia na rysunkach pracy wszystkich Twoich mięśni podczas wykonywania różnych treningów.

4. Odmładzaj ciało i umysł

Daniel Amen „Wspieraj swój mózg – odmładzaj się”

Jeśli nie masz problemów z cholesterolem, jedz 2 jajka dziennie. Zawarta w nich lecytyna zmniejsza ból stawów i pomaga szybciej zwalczać kontuzje. Zawarta w lecytynie cholina uspokaja i wspiera proces zapamiętywania.

 

REKLAMA

REKLAMA

Książki, czytelnictwo Ollyy 2015/Shutterstock
fot. Ollyy 2015/Shutterstock

5. Lepiej chcieć, niż nie chcieć

REKLAMA

Harv Eker „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie"

„Twoje dochody mogą urosnąć tylko tyle, ile Ty sam urośniesz” – przekonuje H. Eker. Różnica między biednym a bogatym polega na tym, że bogaty wie, czego chce, a biedny koncentruje się na tym, czego nie chce. Ten pierwszy łapie okazje, a drugi odrzuca swoje możliwości.

6. Jedz z głową

David Grotto „101 produktów dla zdrowia i życia”

Główka kapusty i jej rodzina warzyw krzyżowych to jedno z najcenniejszych źródeł glukozylonat – związków fitochemicznych, które chronią przed nowotworami. Rzadko która tabela lub książka oprócz wartości odżywczych i kalorii omawia również te związki. W książce znajdziesz historię każdego produktu, jego właściwości, plan diety i przepisy.

7. Zważ się

Matt Fitzgerald „Waga startowa”

Bo sukces – tak twierdzi autor – zależy od tego, ile ważysz. „Sportowiec o krok od życiowej formy jest również o krok od optymalnej wagi zawodniczej” – pisze Fitzgerald, biegacz, triathlonista i specjalista od żywienia sportowego. Patent na sukces? Ruszaj się i licz kalorie. No i bądź konsekwentny.

8. Pokochaj zmiany

Spencer Johnson „Kto zabrał mój ser?"

„To nieprawda, że zmiany są najważniejsze. Po prostu nic innego ważne nie jest” – to motto autora. Na podstawie tej kultowej już książki opracowano program szkoleniowy dla korporacji. Korzystały z niej m.in. General Motors, Kodak czy Marriott.

 

REKLAMA

książka, facet czytający książkę shutterstock.com
fot. shutterstock.com

9. Pamiętaj o niej

REKLAMA

John O’Farrell „Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie”

No ale przecież pamiętasz! A że ostatnio zdarzyło Ci się nie wrócić na czas z męskiego spotkania? Oj tam, oj tam... Że o rocznicy nie pamiętałeś? Przecież to pierwszy raz. Przeczytaj o gościu, który zapomniał, że w ogóle ma żonę. Ku pamięci przeczytaj!

10. Porzuć „spontan”

Ken Blanchard i Spencer Johnson „Jednominutowy menedżer”

Nikt nie mówi, że w pracy nie da się przyjaźnić. Jednak ludzie w firmie to przede wszystkim narzędzie do zarabiania. Dlatego trzeba nimi umiejętnie zarządzać w każdej sytuacji. Tu znajdziesz konkretne porady na niemal każdą zawodową okoliczność.

11. Jedz i biegaj

Scott Jurek „Jedz i biegaj”

Możesz zawsze więcej niż Ci się wydaje, niż podpowiadają Ci zmęczone mięśnie. To książka człowieka, który opowiada nam o tym, jak pokonuje siebie w czasie ekstremalnego wysiłku, jakim jest ultramaraton. Jak żywi swoje zmęczone ciało, bazując na diecie wegańskiej. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrobić więcej niż – w swoim odczuciu – mogą.

12. Przeznacz kwadrans

numery specjalne "MH Dieta faceta"

Potrzebujesz jedynie 15 minut, by przygotować posiłek, który da Ci niebo w gębie i przybliży do założonego celu: większej masy, niższej wagi, da energetycznego kopa lub po prostu lepsze zdrowie. W numerach specjalnych MH Dieta Faceta dajemy Ci co roku setki łatwych i szybkich przepisów. No, może nie do końca książka, ale także zdecydowanie warte uwagi.

MH 10/2013

 

Zobacz również:
W dzisiejszym świecie energia do działania potrzebna jest nam od rana do wieczora. Nie ma zmiłuj. Co zapewni nam jej największą dawkę? Dobry trening czy pilnowanie diety? Zapytaliśmy eksperta. 
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA