W 12 książek do lepszego życia

Will Smith powiedział kiedyś, że są 2 sposoby na to, by rozwiązać wszystkie problemy: bieganie i czytanie. Jeśli o książki chodzi, to mamy dla Ciebie 12 sposobów na to, „by żyło się lepiej”. Czytaj i ucz się, czym karmić mózg, ciało, mięśnie, karierę i związek.

Książki, męskie książki Vaclav Mach 2015/shutterstock
fot. Vaclav Mach 2015/shutterstock

1. Miej książkę w pogotowiu

Neil Shulman, Jack Birge Vesper, Joon Ahn „Sygnały ostrzegawcze naszego ciała”

Nie zamierzamy Cię przekonywać, by w czasie nagłego bólu szukać pomocy w spisie treści. Oczywiście wezwij lekarza. Ta książka pozwoli Ci jednak odróżnić ból głowy wywołany zmęczeniem od sygnału poważnej choroby. To ponad 400 różnych objawów i porad, które mogą uratować Ci życie.

2. Rób to, co wolisz

Roy F. Baumeister i John Tierney „Siła woli”

63%63% ludzi twierdzi, że w czasie czytania książek i magazynów zmniejsza się u nich poziom stresu. Czytanie to z jednej strony praca nad pamięcią i intelektem, a z drugiej - relaks dla ducha i ciała.

„Wola i świadomość odróżniają nas od innych istot na Ziemi. Jeśli nauczysz się ćwiczyć siłę woli, masz szansę skutecznie odpierać pokusy, być konsekwentnym, pewnym siebie i szczęśliwym facetem” – przekonuje amerykański psycholog R. Baumeister. Słowem: trenuj wolę, a zbudujesz swój mentalny sześciopak.

3. Zobacz swój mięsień

Frederic Delavier i Michael Gundill  „Modelowanie sylwetki metodą Delaviera”

Mięsień jest jak konto bankowe: nigdy nie daje 100% zadowolenia. „Niejednolity rozwój mięśnia powoduje nieestetyczną formę” – piszą autorzy i dają Ci szansę zobaczenia na rysunkach pracy wszystkich Twoich mięśni podczas wykonywania różnych treningów.

4. Odmładzaj ciało i umysł

Daniel Amen „Wspieraj swój mózg – odmładzaj się”

Jeśli nie masz problemów z cholesterolem, jedz 2 jajka dziennie. Zawarta w nich lecytyna zmniejsza ból stawów i pomaga szybciej zwalczać kontuzje. Zawarta w lecytynie cholina uspokaja i wspiera proces zapamiętywania.

 

Książki, czytelnictwo Ollyy 2015/Shutterstock
fot. Ollyy 2015/Shutterstock

5. Lepiej chcieć, niż nie chcieć

Harv Eker „Bogaty albo biedny, po prostu różni mentalnie"

„Twoje dochody mogą urosnąć tylko tyle, ile Ty sam urośniesz” – przekonuje H. Eker. Różnica między biednym a bogatym polega na tym, że bogaty wie, czego chce, a biedny koncentruje się na tym, czego nie chce. Ten pierwszy łapie okazje, a drugi odrzuca swoje możliwości.

6. Jedz z głową

David Grotto „101 produktów dla zdrowia i życia”

Główka kapusty i jej rodzina warzyw krzyżowych to jedno z najcenniejszych źródeł glukozylonat – związków fitochemicznych, które chronią przed nowotworami. Rzadko która tabela lub książka oprócz wartości odżywczych i kalorii omawia również te związki. W książce znajdziesz historię każdego produktu, jego właściwości, plan diety i przepisy.

7. Zważ się

Matt Fitzgerald „Waga startowa”

Bo sukces – tak twierdzi autor – zależy od tego, ile ważysz. „Sportowiec o krok od życiowej formy jest również o krok od optymalnej wagi zawodniczej” – pisze Fitzgerald, biegacz, triathlonista i specjalista od żywienia sportowego. Patent na sukces? Ruszaj się i licz kalorie. No i bądź konsekwentny.

8. Pokochaj zmiany

Spencer Johnson „Kto zabrał mój ser?"

„To nieprawda, że zmiany są najważniejsze. Po prostu nic innego ważne nie jest” – to motto autora. Na podstawie tej kultowej już książki opracowano program szkoleniowy dla korporacji. Korzystały z niej m.in. General Motors, Kodak czy Marriott.

 

książka, facet czytający książkę shutterstock.com
fot. shutterstock.com

9. Pamiętaj o niej

John O’Farrell „Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie”

No ale przecież pamiętasz! A że ostatnio zdarzyło Ci się nie wrócić na czas z męskiego spotkania? Oj tam, oj tam... Że o rocznicy nie pamiętałeś? Przecież to pierwszy raz. Przeczytaj o gościu, który zapomniał, że w ogóle ma żonę. Ku pamięci przeczytaj!

10. Porzuć „spontan”

Ken Blanchard i Spencer Johnson „Jednominutowy menedżer”

Nikt nie mówi, że w pracy nie da się przyjaźnić. Jednak ludzie w firmie to przede wszystkim narzędzie do zarabiania. Dlatego trzeba nimi umiejętnie zarządzać w każdej sytuacji. Tu znajdziesz konkretne porady na niemal każdą zawodową okoliczność.

11. Jedz i biegaj

Scott Jurek „Jedz i biegaj”

Możesz zawsze więcej niż Ci się wydaje, niż podpowiadają Ci zmęczone mięśnie. To książka człowieka, który opowiada nam o tym, jak pokonuje siebie w czasie ekstremalnego wysiłku, jakim jest ultramaraton. Jak żywi swoje zmęczone ciało, bazując na diecie wegańskiej. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą zrobić więcej niż – w swoim odczuciu – mogą.

12. Przeznacz kwadrans

numery specjalne "MH Dieta faceta"

Potrzebujesz jedynie 15 minut, by przygotować posiłek, który da Ci niebo w gębie i przybliży do założonego celu: większej masy, niższej wagi, da energetycznego kopa lub po prostu lepsze zdrowie. W numerach specjalnych MH Dieta Faceta dajemy Ci co roku setki łatwych i szybkich przepisów. No, może nie do końca książka, ale także zdecydowanie warte uwagi.

MH 10/2013

 

Zobacz również:
REKLAMA