Via ferrata: wspinaczka po męsku

Nie musisz latami trenować wspinaczki, żeby pokonywać pionowe ściany. Mocne nerwy, dobra kondycja i krótkie szkolenie wystarczą, by zdobywać szczyty. 

Via ferrata shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Niby tylko trzy warunki, ale za to konieczne. Mocne nerwy przydadzą się, gdy spojrzysz w dół – via ferraty często prowadzą nad kilkusetmetrowymi przepaściami. Jeśli w środku trasy rozmyślisz się i zdecydujesz, że jednak nie idziesz dalej, może zrobić się problem. Dlatego przygodę z żelaznymi trasami najlepiej rozpoczynać od najprostszych, pod okiem instruktora.

„Wystarczy kilka dni zajęć, żeby nauczyć się zasad autoasekuracji niezbędnych do samodzielnych wycieczek” - mówi Grzegorz Bargiel z Biura Przewodników Wysokogórskich Salewa. To opłacalna inwestycja. Podobnie jak ta we własną formę. Dobra kondycja jest niezbędna – pokonanie tras często wymaga wielu godzin, podczas których dostaniesz naprawdę solidny wycisk.

Gdzie jechać?

1. Polska

W naszym kraju nie ma via ferraty w klasycznym rozumieniu. Wrażeń podobnych, a nawet większych (bo pokonuje się ją bez uprzęży i asekuracji) dostarczy jednak przejście eksponowanej Orlej Perci w Tatrach, na której są zamontowane metalowe drabinki, klamry i łańcuchy.

2. Słowacja

Możesz wybierać spośród dwóch opcji: via ferrata prowadzi na szczyt Martiske Hole w paśmie Mała Fatra (średnia trudność), druga jest w Tatranskej Kotlinie w Tatrach (dość łatwa, dobra na oswojenie się z wysokością pod okiem instruktora).

3. Niemcy

Ze względu na bliskość i położenie w niezwykle malowniczych Górach Żytawskich, polecamy krótką via ferratę Alpiner Grat koło miejscowości Oybin oraz nieco dłuższą Nonnensteig, położoną obok – koło Jonsdorf.

4. Włochy

Region Dolomitów to prawdziwy raj dla miłośników via ferrat – wytyczono ich tam około 200. Często są położone jedna za drugą, dając możliwość wielodniowej wędrówki z noclegami w schroniskach.

5. Austria

To kraj, w którym jest aż ok. 550 żelaznych dróg – najwięcej na świecie. Najciekawsze z nich znajdują się w Tyrolu i okolicach Hallstatt. „Tę ostatnią warto pokonać ze względu na genialny widok na położone u jej stóp jezioro” – zachęca Grzegorz Bargiel.  

Sprzęt na via ferraty

1. Nad Tobą będą znajdować się ludzie, którzy mogą strącić kamienie czy kawałki skał, więc ochrona głowy jest nieodzowna. Dobrze sprawdzi się kask wspinaczkowy.

2. Do wspinaczkowej uprzęży trzeba dołożyć specjalnie skonstruowaną lonżę z absorberem, który pochłania energię, jeśli popełnisz błąd i odpadniesz od ściany.

3. Nie potrzebujesz wspinaczkowych butów. Wystarczą zwykłe, górskie, ze sztywną i jak najmniej ślizgającą się podeszwą. Mogą być i niskie, i wysokie – za kostkę.

4. Przydadzą Ci się też rękawiczki (skały często są śliskie) oraz plecak, który będzie jak najmniej wystawał na boki (w skalnych kominach często jest bardzo wąsko). 

MH 08/15

REKLAMA