Używane części samochodowe: które warto kupować?

Rynek używanych części do samochodów kwitnie. Są znacznie tańsze niż części nowe, więc pozwalają dużo mniejszym kosztem naprawić samochód. Zobacz, jakie części z rynku wtórnego możesz bez obawy o bezpieczeństwo i efekt założyć do swojego auta, a jakich lepiej unikać.

części do samochodów Hrynevich Yury, shutterstock.com
fot. Hrynevich Yury, 2015, shutterstock.com

1. Wnętrze

REKLAMA

Zakup foteli, plastików i innych elementów wyposażenia wnętrza nie wiąże się z ryzykiem. Takie części będą znacznie tańsze niż nowe, a zamienników nie ma.

2. Oświetlenie

Jakość używanego reflektora trudno ocenić po wyglądzie, może się trafić „wypalony”. Lepszy jest dobry zamiennik. Bez ryzyka: używane tylne lampy.

3. Mechanika

Części mechaniczne – tylko nowe. Na oko nie da się zweryfikować stopnia zużycia i pochodzenia (np. z auta po wypadku). Ich stosowanie to duże ryzyko.

4. Pasy, poduszki

To elementy jednorazowe. Niestety, w Polsce próbuje się je regenerować, ale w razie kolizji nigdy nie będziesz pewien, czy zadziałają.

5. Elektronika

Części używane są przechowywane najczęściej w nieogrzewanych halach. A elektronika nie lubi wilgoci. Przed zakupem sprawdź pochodzenie części.

6. Blacharka

Drzwi, błotniki, zderzaki to najpopularniejszy gatunek używanych części. Są tanie i łatwiej da się je spasować niż marny zamiennik.

MH 09/14

REKLAMA