Upgrade IQ: szybki trening mózgu

Korzystając z poniższych upgrejdów błyskawicznie podkręcisz swoją kreatywność, pojemność pamięci i umiejętność rozwiązywania problemów, a to niezwykle przydatne zarówno w pracy, jak i życiu towarzyskim. Oto łatwe i szybkie sposoby na codzienny trening Twojego mózgu.

Upgrade IQ: szybki trening mózgu Jirsak 2015/shutterstock
fot. Jirsak 2015/shutterstock

1. Rozszerz pamięć

REKLAMA

 

Im większa pojemność pamięci, tym większa szansa znalezienia w niej szybko tego, co Ci jest akurat potrzebne.

Kompatybilne z...

Z umiejętnością publicznych wystąpień.

Start

„Zapamiętywaniu sprzyja łączenie tego, co masz zapamiętać w obrazy” – radzi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i osobisty coach. Np. kupno chleba, wyjście z psem i telefon do kolegi – aby to zapamiętać, możesz wyobrazić sobie psa niosącego chleb i telefon komórkowy wiszący na smyczy.

Napisać e-maila do szefa, kupić pomidory i odkurzyć mieszkanie – aby to zapamiętać, możesz wyobrazić sobie szefa trzymającego pomidora i odkurzającego biuro.

Instalacja

„Przygotowując się do publicznego wystąpienia, głośno przeczytaj tekst. To może nawet o 15% poprawić zapamiętywanie” – mówi Colin MacLeod, psycholog z kanadyjskiego University of Waterloo in Canada. Teraz schowaj kartkę i wygłoś przemówienie do lustra.

Możesz się trochę powygłupiać, przesadnie akcentując niektóre słowa czy całe zdania, robiąc miny. Zaangażuj w to też ciało, robiąc małą pantomimę – to sprzyja zapamiętywaniu. Zrób sobie powtórkę dwa dni po pierwszym czytaniu.

Badania wykazały, że najlepsze efekty w uczeniu się nowych rzeczy osiągniesz, jeżeli zrobisz sobie przerwę długości 10-30% czasu, jaki masz na przygotowanie.

Upgrejd

Wkrótce błyśniesz w gronie towarzyskim, bez problemu wyłuskując z pamięci zabawne anegdoty.

2. Powiększ moc kalkulacyjną

Bo tłumaczenie, że jesteś raczej humanistą, nie pomoże Ci w rozmowie z bankiem.

Kompatybilne z...

Z zapanowaniem nad osobistymi finansami, czytaniem ze zrozumieniem umów kredytowych, mierzeniem się z MS Excelem.

Start

Lekcja, którą pobieramy w supermarkecie, usiłując zrobić interes życia na zakupie towaru w pakiecie, powinna nas oduczyć błędnych kalkulacji w przyszłości. Analizując cyfry, nasz rozleniwiony mózg ma tendencję do przeskakiwania od razu do konkluzji.

Przyjmujemy, że kupując cztery szampony, płacimy za jeden taniej. A często wcale tak nie jest. Wystarczy użyć prostych działań – dzielenia, mnożenia i dodawania, żeby się o tym przekonać.

Instalacja

Jeżeli wypełnianie PIT-a czy obliczanie, ile właściwie możesz wydać tygodniowo, przyprawia Cię o migrenę, musisz rozruszać część kory mózgowej odpowiedzialnej za kalkulację – na przykład rozwiązując jedno sudoku dziennie.

Niezła też jest prosta gra – „addemup” (bez problemu znajdziesz w sieci), w którą możesz sobie popykać w przerwie na kawę. Z przeliczania różnych rzeczy w codziennym życiu stwórz nawyk.

Obliczaj: ile kilometrów robisz rocznie, ile benzyny spalasz, ile kaw wypijasz, ile wydajesz rocznie na prąd. To może być dobry sposób na zajęcie myśli, gdy stoisz w korku. Sprawdzaj dokładnie przychodzące rachunki za media – to nawet lepsze niż sudoku.

Upgrejd

Zrozumiesz, o co chodzi z OFE i ile właściwie kosztuje Cię Twój dom.  

3. Przyspiesz procesor

Szybciej rozwiążesz problem.

Kompatybilne z...

Z logistycznym uporaniem się ze wszystkimi zadaniami – od nowego projektu w pracy, do rozplanowania weselnych gości przy stołach.

Start

Neurolodzy z University of Michigan odkryli, że trening pamięci usprawnia zdolność do rozwiązywania problemów w nowych sytuacjach. Badania przeprowadzone na University of Central Florida wykazały, że rozwiązywanie problemów jest bardziej efektywne, jeżeli dzielisz problem na mniejsze części i rozwiązujesz je po kolei.

Pozwala Ci to mieć poczucie, że posuwasz się do przodu. A satysfakcja z poradzenia sobie z poszczególnymi etapami daje Ci energię do następnych zadań.

Instalacja

Weź przykład z Einsteina. Jak wynika z jego notatek, aby sformułować teorię względności, używał technik wizualizacyjnych. Chodzi o to, by samemu postawić się w środku jakiegoś problemu.

Na przykład, gdy ustalasz miejsca dla gości, wyobraź sobie siebie w tej sali, siedzącego i rozmawiającego. A jak donoszą badacze z kalifornijskiego Salk Institute, wyobrażanie sobie problemu w 2D stymuluje nowe połączenia nerwowe w mózgu.

Upgrejd

Szybsze rozwiązywanie problemu w pracy to więcej czasu na rozwiązywanie przyjemniejszych problemów.

4. Załaduj kreatywność

Podłącz się do swojego wewnętrznego da Vinci.

Kompatybilne z...

Z burzami mózgów w firmie, wymyślaniem nowych sposobów na sprzedanie starych treści.

Start

Kreatywność wspomagają ćwiczenia, np. takie jakie proponuje Izabela Kielczyk. Wymyśl jak najwięcej zastosowań cegły. Im bardziej odległe od tradycyjnych, tym lepiej. Zastanów się, co by było, gdybyśmy – zamiast jeździć samochodami czy autobusami – jeździli na wielkich tygrysach?

Gdy jesteś na dworze, popatrz w chmury i zastanów się , jakie zwierzęta przypominają. Leonardo da Vinci znajdował inspirację, obserwując kształty plam na murze. Nietypowe skojarzenia stanowiły punkt wyjścia dla nowych projektów. Możesz użyć tej techniki, np. projektując nowe logo dla firmy.

Instalacja

Matematyk Henri Poincare uważał, że kreatywne idee rodzą się po przemyśleniu problemu, a następnie pozwoleniu myślom na „inkubację”. Masz jakiś problem? Oderwij się się od niego na chwilę, idąc na spacer, albo się zdrzemnij. Badania wskazują, że stanowi to doskonały inkubator pomysłów.

Upgrejd

Zaoszczędzisz na architekcie wnętrz przy kupnie nowego mieszkania. 

MH 05/2011

REKLAMA