True crime - 10 najlepszych książek dla miłośników prawdziwych historii kryminalnych

True crime to gatunek, który po latach zapomnienia wrócił do łask. W redakcji MH również nie brakuje fanów prawdziwych historii kryminalnych. Wybraliśmy najciekawsze książki true crime.

true crime fot. shutterstock.com

True crime (z ang. prawdziwa zbrodnia) jest gatunkiem literackim, podcastowym i filmowym, w którym przedstawiane są historie prawdziwych zbrodni. Autor szczegółowo opisuje zbrodnię i śledztwo. Ponieważ nie wszystkie zagadki kryminalne zostały rozwiązane, nagłaśnianie ich w taki sposób może być również sposobem na dotarcie do osób, które mogą mieć jakieś istotne dla śledztwa informacje.

Pierwsze publikacje gatunku true crime pojawiały się dawno temu. W latach 1550-1700 w Wielkiej Brytanii wydano setki broszur i książeczek na temat morderstw i innych przestępstw. Gdy popularność zdobyła prasa, w gazetach nie brakowało historii kryminalnych opartych na faktach. Amerykańskim pionierem true crime był Edmund Pearson, który opublikował serię książek, m.in. ”Studies in Murder” z 1924 roku i “More Studies in Murder” z 1936 roku. To w przedmowie do antologii opowiadań Pearsona z 1964 roku po raz pierwszy użyto sformułowania “true crime”.

Za pierwszą pełnoprawną książkę true crime uznaje się “Z zimną krwią” Trumana Capote'a z 1965 roku. Dziś gatunek true fiction, dzięki popularności podcastów o tej tematyce, przeżywa rozkwit. Nic dziwnego, bo przerażające historie są niezwykle wciągające. Sprawdź 10 najlepszych książek true crime.

REKLAMA

Najlepsze książki true crime

  1. Był sobie chłopczyk - Ewa Winnicka
  2. Motyw ukryty - Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
  3. Ted Bundy. Bestia obok mnie - Ann Rule
  4. Nie oświadczam się - Wiesław Łuka
  5. Z zimną krwią - Truman Capote
  6. Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo” Jeff Guinn
  7. Wampir. Jak rodzi się zło - Magda Omilianowicz
  8. Na tropie Węża. Prawdziwa historia seryjnego mordercy i mistrza oszustwa Charles'a Sobhraja Neville Richard, Clarke Julie
  9. Polskie morderczynie - Katarzyna Bonda
  10. Głosy. Co się zdarzyło na Wyspie Jersey - Ewa Winnicka, Dionisios Sturis

1. BYŁ SOBIE CHŁOPCZYK - EWA WINNICKA

W marcu 2010 roku w pobliżu stawu w Cieszynie znalezione zostają zwłoki małego chłopca. Ewa Winnicka krok po kroku podąża śladem policjantów, którym po bardzo długim śledztwie udało się ustalić tożsamość dziecka. Okazuje się, że to 2-letni Szymon z Będzina, który zmarł wskutek obrażeń po uderzeniu w brzuch. Jego ciało rodzice porzucili w stawie w Cieszynie. Być może nikt by się nie dowiedział, że chłopczyk nie żyje, gdyby nie pewien telefon od wścibskiej sąsiadki.

2. MOTYW UKRYTY - KATARZYNA BONDA, BOGDAN LACH

Królowa polskich kryminałów Katarzyna Bonda i wybitny profiler dr Bogdan Lach połączyli siły, by przedstawić czytelnikom najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego. Każdy rozdział to inna wstrząsająca historia, przez którą krok po kroku autorzy prowadzą czytelników. Poznajemy każdy etap śledztwa, bo analizowane są dowody i dane wiktymologiczne.

3. TED BUNDY. BESTIA OBOK MNIE - ANN RULE

Chyba wszyscy znają historię Teda Bundy’ego, jednego z najokrutniejszych seryjnych morderców, który ma na sumieniu ponad 30 ofiar. W codziennym życiu Bundy udawał jednak ciepłą, spokojną osobę. Był w tym do tego stopnia przekonujący, że przyjaźniła się z nim dziennikarka, będąca na tropie seryjnego mordercy. Ann Rule powoli zaczyna zdawać sobie sprawę, że chłopak z dyżurki obok, jej przyjaciel, wrażliwy pracownik telefonu zaufania, to potwór w ludzkiej skórze.

4. NIE OŚWIADCZAM SIĘ - WIESŁAW ŁUKA

Zbrodnia połaniecka opisana w książce wydarzyła się w Wigilię Bożego Narodzenia 1976 roku. W Zrębinie, w małej wsi, pod kołami dwóch autobusów zginęła kobieta w ciąży, jej mąż i trzynastoletni brat. W zdarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Choć mordercy byli więc znani świadkom, przez wiele lat nie można było skazać winnych, bo zbrodnię otaczała zmowa milczenia. Dlaczego doszło do tej okrutnej zbrodni i dlaczego tak wielu świadków nie chciało zeznawać w tej sprawie?

5. Z ZIMNĄ KRWIĄ - TRUMAN CAPOTE

Wydana w 1966 roku powieść Trumana Capote’a uznawana jest za pierwsza ksiązkę z gatunku true fiction. Opisuje ona morderstwo czteroosobowej rodziny Clutterów w miasteczku Holcomb w stanie Kansas, do którego doszło 15 listopada 1959. Choć początkowo sprawcy pozostawali nieznani, nie można było również ustalić motywu zbrodni, to wkrótce śledczy dochodzą do tego, kim byli. W książce opisano nie tylko przebieg samej zbrodni, ale także to co działo się później i wcześniej.

REKLAMA

REKLAMA

ksiązka true crime fot. Producenci

6. CO SIĘ STAŁO W JONESTOWN? SEKTA JIMA JONESA I NAJWIĘKSZE ZBIOROWE SAMOBÓJSTWO - JEFF GUINN

18 listopada 1978 roku ponad 900 osób popełniło zbiorowe samobójstwo w Jonestown, amerykańskiej osadzie Świątyni Ludu w dżungli w Gujanie. Wielu z nich odebrało sobie życie dobrowolnie, zatruwając się cyjankiem. Pozostali zostali do tego przymuszeni. Wśród zmarłych byli mężczyźni i kobiety w różnym wieku oraz dzieci. Ten obszerny reportaż cenionego amerykańskiego dziennikarza śledczego, Jeffa Guinna, opowiada o Jimie Jonesie, założycielu sekty i mechanizmach, które doprowadziły do tej ogromnej tragedii.

REKLAMA

REKLAMA

ksiązka true crime fot. Producenci

7. WAMPIR. JAK RODZI SIĘ ZŁO - MAGDA OMILIANOWICZ

Wampir z Bytowa, jak media nazwały Leszka Pękalskiego, był podejrzany o siedemnaście morderstw, został skazany za jedno, a sam przyznał się do prawie siedemdziesięciu. Reporterce udało się porozmawiać nie tylko z samym Pękalskim, ale i z jego bliskimi, biegłymi psychiatrami oraz policjantami pracującymi przy jego śledztwie.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

ksiązka true crime fot. Producenci

8. NA TROPIE WĘŻA. PRAWDZIWA HISTORIA SERYJNEGO MORDERCY I MISTRZA OSZUSTWA CHARLES'A SOBHRAJA - NEVILLE RICHARD, CLARKE JULIE

Widziałeś serial “Wąż” na Netfliksie? nakręcono go właśnie na podstawie tej książki. Charles Sobhraj był jednym z najsłynniejszych oszustów i seryjnych morderców na świecie. Jego ofiarą padali zachodni turyści przemierzający szlaki Azji w latach 70. Zdobywał ich zaufanie po czym dosypywał im coś do drinka, a następnie “leczył” ich kolejnymi medykamentami. Gdy ofiary stawały się bezbronne, kradł im paszporty, pieniądze i biżuterię. Dzięki skradzionym dokumentom,mógł szmuglować drogie kamienie, na czym dorobił się fortuny.

REKLAMA

REKLAMA

ksiązka true crime fot. Producenci

9. POLSKIE MORDERCZYNIE - KATARZYNA BONDA

Zdecydowanie częściej to mężczyźni popełniają morderstwa, dlatego kobiety oskarżone o zabójstwo media przedstawiają jako okrutne bestie w ludzkiej skórze. Tymczasem morderczynie zabijają z różnych powodów, pochodzą z różnych środowisk, różni je wiek, osobowość i wygląd. Katarzyna Bonda przeprowadza z nimi wiele kilkugodzinnych wywiadów, dając im szansę na opowiedzenie historii z ich punktu widzenia, ale przedstawiając jednocześnie zbrodnię zgodnie z wynikami śledztwa.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

ksiązka true crime fot. Producenci

10. GŁOSY. CO SIĘ ZDARZYŁO NA WYSPIE JERSEY - EWA WINNICKA, DIONISIOS STURIS

Kolejna książka wybitnej polskiej reporterki zasługuje na znalezienie się w tym rankingu. “Głosy” opisują zbrodnię, do jakiej doszło na brytyjskiej wyspie Jersey wśród polskich emigrantów. Damian Rzeszowski w pewne słoneczne niedzielne popołudnie tuż po grillu zabił nożem sześć osób. Jego ofiarami padli najbliżsi: dwójka jego dzieci, żona, teść i kolejne dziecko znajomych. Jak doszło do tak okrutnej zbrodni w z pozoru kochającej się, spokojnej rodzinie? Czy oskarżony działał w amoku czy też była to zaplanowana z zimną krwią zbrodnia?

REKLAMA
REKLAMA