Sztuka blefowania - jak sprzedać lepszą wersję siebie

W czasach fake newsów i samozwańczych ekspertów sukces już nie zależy od tego, co potrafisz, tylko od tego, co ludzie myślą, że potrafisz. Nie popieramy oszustwa, ale przecież dobrze wiemy, że odrobina autoreklamy może zdziałać cuda. Zobacz, jak sprytny blef umożliwi Ci wspięcie sie na wyższy szczebel.

manipulacje, blef shutterstock.com

Jakim cudem miliarder celebryta bez politycznego doświadczenia przekonał spory naród, aby zagłosował na niego w wyborach prezydenckich? Albo jak to się stało, że Boris Johnson wraz z kolegami skłonił Anglików do zagłosowania za wyjściem z Unii, posługując się argumentami bazującymi na słabo udokumentowanych internetowych „faktach”?

A czy ktoś się zastanawiał, dlaczego niezliczone zastępy blogerów, instagramerów przekształciły się nagle w „influencerów”, czyli nowoczesne autorytety, i zgarniają kupę kasy od reklamodawców za każdy, nawet wydawałoby się, najbardziej banalny post? Wydaje się, że to kwestia pewnych umiejętności, które każdy z nas chciałby posiąść. Bo przecież nie chodzi tu o zwykłe ściemnianie.

PRZECZYTAJ TEŻ: 4 cechy kłamstwa doskonałego

Co prawda z różnych badań wynika, że co najmniej dwie trzecie użytkowników internetu rozmija się nieco z prawdą w mediach społecznościowych i aplikacjach randkowych, ale przecież nie każdy z nich osiąga jakiś istotny sukces. Według specjalistów o sukcesie w dzisiejszych czasach decydują pewność siebie i zdolność do błyskawicznego reagowania. Jeżeli chcesz wejść do gry, mamy dla Ciebie 9 patentów, dzięki którym nie przejdziesz niezauważony.

Jak zdobyć popularność na Instagramie

Media społecznościowe mogą być rajem dla blagierów, ale mocna pozycja to coś więcej niż codzienne selfie. Popularny profil może stać się opłacalny. Skorzystaj z tych wskazówek, aby rywalizować z elitą Instagrama.

Radzi: Daniel Saynt, założyciel Social Media Marketing Group NSFW Agency

1. Wybierz tożsamość

I pamiętaj: jesteś taki, jaki prezentujesz się ludziom. Zachowaj spójność wizerunku, filtrów. Im bardziej jednolity wizerunek, tym bardziej „profi ”.

2. Dyscyplina

„Teraz jesteś jednoosobowym wydawnictwem, a to oznacza regularność i planowanie materiału do przodu” – wyjaśnia Saynt. Gazeta nie przestaje się wydawać tylko dlatego, że szef ma wakacje.

3. Nie ściemniaj

„Kupowanie lajków czy followersów to nie jest dobry pomysł. Ale płacenie za promocję posta jest OK i z pewnością zwiększy Twój zasięg” – mówi Saynt.

4. Kradnij pomysły

To nie jest praca dyplomowa. W sieci krążą miliony pomysłów, z których każdy może urwać coś dla siebie, zainspirować się i kreatywnie przekształcić.

5. Nie lekceważ

To mit, że zbyt duża liczba „pospolitych” followersów obniża Twój status. Firmy cenią konta, na których jest ruch i bardzo dużo interakcji.

6. Pokaż coś

„Zdjęcia bez koszulki wzbudzają większe zainteresowanie” – mówi Saynt. Z drugiej strony raczej staraj się mieć coś na sobie. Firmy na ogół stronią od nagości.

Jak błysnąć na zebraniu?

Okazało się, że zapomniałeś przygotować nowe pomysły na kolejne zebranie. I w ogóle nie bardzo masz pojęcie, o czym będzie mowa. Nie musisz teraz nerwowo googlować pod stołem. Po prostu przejmij kontrolę.

Radzi: Beata Dżugaj, psycholog, redaktor MH i WH

Zdominuj pole bitwy

Pamiętaj, że kluczem do wygranej jest rozpoczęcie starcia. To Twoja szansa, aby skierować tematykę zebrania na właściwe tory. Jako otwarcie może posłużyć jakiś najnowszy kontrowersyjny temat medialny. Dyskusja się toczy, a Ty masz trochę czasu na myślenie.

Zaproponuj tryb

W ciągu pierwszych 5 minut zaproponuj termin kolejnego zebrania, podczas którego podejmiecie ostateczne decyzje. Chodzi o to, żeby zamienić to zebranie w „burzę mózgów”, konkrety zostawiając na później. Może uda Ci się ukryć fakt, że nie masz żadnych konkretów.

W KORPO: 8 najgorszych wpadek na imprezie firmowej

Przeanalizujmy to jeszcze raz

Domagaj się co jakiś czas podsumowania (w ten sposób może dowiesz się, o co konkretnie chodzi), możesz też wystartować do tablicy, aby spisywać punkty albo narysować schemat (bo przecież niektórzy są wzrokowcami, prawda?).

3. Wyglądaj

Radzi: Agnieszka Czuma, stylistka, redaktor działu Styl

Dobry garnitur

Musi być idealnie dopasowany. Rękawy koszuli powinny kończyć się tuż nad nadgarstkiem, a rękawy garnituru o półtora centymetra wyżej. A na spodniach obowiązkowo mankiet.

Guziki

Guziki plastikowe wyglądają tanio. Zamiast tego postaraj się o guziki rogowe. To element charakteryzujący garnitury najlepszej jakości.

Buty

Buty z nieświeżymi sznurówkami, znoszonymi podeszwami (i, nie daj Boże, przykurzone) natychmiast niszczą Twój wizerunek.

Akcesoria

Zasada jest taka: im mniej, tym lepiej. Porządny zegarek i poszetka dobrana kolorem najzupełniej wystarczą.

Masz tę moc

Może nie jesteś najważniejszą osobą na przyjęciu, ale nic nie szkodzi, żeby inni właśnie tak myśleli.

Radzi: Lynn Scott, Trener biznesu, konsultantka ds. przywództwa

1. Najważniejsze: charyzmatyczni ludzie sprawiają, że inni ludzie czują się w ich towarzystwie mądrzy, zabawni i interesujący. Czyli im bardziej sam będziesz pajacował, zabawiając wszystkich swoimi żartami, tym dalszy jesteś od charyzmy, a bliższy opinii egocentrycznego dupka.

2. Ludzie potrafią się koncentrować tylko przez krótki czas, więc dobre wrażenie musisz zrobić szybko. Wbrew pozorom najlepiej to zrobić, poruszając się wolno. Bez pośpiechu wejdź do pokoju, spokojnie poszukaj sobie miejsca, wolno przyjrzyj się sali. Masz czas.

3. Im bardziej jesteś nerwowy, tym bardziej napięci są ludzie wokół Ciebie. A przecież chodzi o to, żeby się dobrze poczuli. Spokojnie i z uśmiechem zagadnij osobę, która stoi sama. Zapytaj o coś i wysłuchaj odpowiedzi.

4. I nie pij za dużo. Pewnie myślisz, że lekki rausz sprzyja charyzmie, ale granica jest cienka. Dwa drinki to zupełnie OK.

ABS last minute

Wakacje last minute? Oto nasz 24-godzinny plan, jak zrobić błyskawiczny upgrejd klaty i brzucha, tak by zdjęcia z wakacji nie wymagały obróbki.

Radzi: Jakub Jasiński, trener, laureat 3. miejsca Workout Master MH

24 godziny przed

Wyrzuć węglowodany z diety by uszczuplić zapasy glikogenu. Unikaj soli, gdyż sód w niej zawarty powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Nasze wygłodniałe mięśnie okradzione z zapasów będą gromadziły później glikogen z nadwyżką.

23 godziny przed

Zrób intensywny trening FBW o wysokiej ilości powtórzeń na niskim obciążeniu. Spoć się, gdyż wraz z potem tracisz sód. Ale nie przesadzaj, gdyż uszkodzone włókna mięśniowe nie trzymają glikogenu, który nadaje wyrazistości mięśniom.

20 godzin przed

Na noc przyda się dawka węglowodanów. 75-100 g. płatków owsianych z bananem, który przyspieszy resyntezę glikogenu i z łyżką kakao (magnez na sen).

10 godzin przed

Na śniadanie zjedz jajecznicę z mała ilością soli i pomidorami, które zawierają dużo potasu.

2 godziny przed

Zrób po jednej serii na maks. z niewielkim ciężarem 15-20 powtórzeń kilku ulubionych ćwiczeń np. pompki, arnolidki, podciągania na drążku.

Zobacz również:
REKLAMA