Przyszłoby Wam do głowy pytać ekonomistów o przepis na szczęście? Na pierwszy rzut oka wydaje się to absurdalne. Ale jakby się zastanowić, to o co w końcu w tej całej ekonomii chodzi? Po co ludzie pracują, zarabiają, tworzą biznesy, grają na giełdzie?
Pieniądze nie są celem samym w sobie, ale służą nam do tego, przynajmniej teoretycznie, żeby zapewnić nam i naszym bliskim szczęśliwe życie. Właśnie dlatego obserwujemy narodziny nowej dziedziny, roboczo zwanej happynomics, czyli ekonomia szczęścia.
Ta nauka z pogranicza ekonomii, socjologii i psychologii jest traktowana coraz poważniej. Jeden z głównych ekonomistów Baracka Obamy, Alan Krueger, jest właśnie ekspertem happynomics. Coraz więcej rządów zaczyna używać wskaźników określających zadowolenie społeczne. To już nie tylko teoria omawiana w kuluarach władzy. Co najważniejsze, zrozumienie happynomics jest w stanie poprawić Twoje życie.
Ekonomia szczęścia - podstawy
Pierwszą rzeczą, na którą ekonomiści zajmujący się tym trendem zwracają uwagę, jest definicja szczęścia. "Zbyt długo używaliśmy jednego słowa na określenie szerokiego spektrum zagadnień – mówi noblista Daniel Kahneman.
– Trzeba odróżnić zadowolenie z życia od doświadczanego poczucia szczęścia. Są to dwa dość odległe pojęcia, które mają różne przyczyny i skutki". Pierwsze zagadnienie, czyli zadowolenie z życia, mierzy się, zadając tylko jedno pytanie: Jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego życia traktowanego ogólnie?
Odpowiedzi umieszcza się na skali od 1 do 7, gdzie 1 oznacza całkowite niezadowolenie, 3 umiarkowane niezadowolenie, a 7 pełne zadowolenie z życia. Dodatkowymi ważnymi danymi w tym badaniu są informacje na temat wieku, płci, dochodów, zawodu, stanu cywilnego itp.
Gdy zapytasz o to samo 10 osób, niewiele się dowiesz. Jeśli jednak zapytasz 10 tys. osób, zauważysz charakterystyczne prawidłowości. W najnowszym badaniu analizowanym przez Andrew Oswalda, profesora ekonomii na Warwick University, najbardziej zdumiewającym wynikiem było to, że hipisi nie mieli racji – posiadanie pieniędzy uszczęśliwia człowieka.